Σούπερ Λιγκ – 18η αγωνιστική: Καλλονή – ΠΑΟΚ 1-2

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει από το 7′, έμεινε με 10 παίκτες από το 37ο λεπτό, αλλά δεν τα παράτησε και κατάφερε να κάνει την ανατροπή στη Μυτιλήνη απέναντι στην Καλλονή με 1-2. Ετσι συνέχισε να κυνηγάει τον Ολυμπιακό από το -2.

Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός, προσέθεσε τρεις «ξεκούραστους» βαθμούς στην συγκομιδή του, καθώς ο αγώνας με την Νίκη Βόλου έχει ματαιωθεί, λόγω της -ουσιαστικής- αποχώρησης των «νεοφώτιστων» από το πρωτάθλημα.

ΠΑΟ – Λεβαδειακός 1 – 0

«Ποδαρικό» με νίκη στο δεύτερο γύρο έκανε ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε 1-0 του Λεβαδειακού στο «Απόστολος Νικολαΐδης», στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας. Το γκολ των «πρασίνων» πέτυχε ο Πέτριτς στο 29′.

Χωρίς να κάνει ευκαιρίες, ο Παναθηναϊκός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στα πρώτα 45 λεπτά. Με καλή κυκλοφορία και πίεση ψηλά οι «πράσινοι» δεν επέτρεψαν στους παίκτες του Λεβαδειακού να απειλήσουν την εστία του Στιλ και το σουτ του Μάντζιου στο 26΄ (μπλόκαρε ο γκολκίπερ των γηπεδούχων) ήταν η μοναδική τελική προσπάθεια που είχαν οι φιλοξενούμενοι στο α΄ μέρος.

Από κει και πέρα η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου προσπάθησε από τις πτέρυγες να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα του Λεβαδειακού, αλλά οι σέντρες που βγήκαν δεν ανησύχησαν το Σηφάκη, καθώς οι αμυντικοί του ανταποκρίθηκαν πλήρως. Μία φάση αδράνησαν οι Βοιωτοί, στο 29΄ και το «πλήρωσαν» από τον Πέτριτς, ο οποίος μετά το φάουλ του Πράνιτς σκόραρε με κεφαλιά από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ (1-0).

Στο 40΄ ο διαιτητής Λιαχούδης αν και ήταν κοντά στην φάση «έκλεισε τα μάτια» στο πεντακάθαρο πέναλτι που έγινε στο Μπεργκ και το ημίχρονο έκλεισε χωρίς άλλες φάσεις.

«Φτωχό» και το δεύτερο μέρος από πλευράς ευκαιριών. Ο Παναθηναϊκός τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, αλλά όσο δεν «καθάριζε» την υπόθεση νίκη, τόσο περισσότερο αγχωνόταν και παράλληλα οι γηπεδούχοι ήλπιζαν ότι θα τους δινόταν η ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Η ομάδα του Παντελίδη απείλησε στο 90΄ με το Βούκσεβιτς, αλλά σε γενικές γραμμές είχε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, που τελικά κρίθηκε με το γκολ του Πέτριτς.

Διαιτητής: Γ.Λιαχούδης (Μακεδονίας)

Κίτρινες: Ταυλαρίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Πράνιτς – Μιλιάζες, Μαχαίρας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γ.Αναστασίου): Στιλ, Χουχούμης, Τριανταφυλλόπουλος, Μέντες (58΄ Λαγός), Κλωναρίδης (66΄ Ζέκα), Μπεργκ, Ατζαγκούν, Ταυλαρίδης, Σίλντενφελντ, Πράνιτς, Πέτριτς (76΄ Καρέλης).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σ.Παντελίδης): Σηφάκης, Νικολακάκης (81΄ Μάγκας), Βούκσεβιτς, Τομάς, Μαχαίρας, Ορτέγκα (72΄ Σοτέλο), Γκόμεζ, Μάντζιος, Κώτσιος, Σκέμπης (61΄ Μιλοσάβλιεφ), Μιλιάζες.

Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΣ Γιάννινα 2 -2

Πολύτιμους βαθμούς έχασε ο Αστέρας για την 18η ημέρα του ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ, αφού παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στον αξιόμαχο ΠΑΣ Γιάννινα στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Τα τέρματα των γηπεδούχων σημείωσαν οι Ρόλε (14′) και Μπαράλες (25′) για να δεχτούν την ισοφάριση με δύο γκολ του Κοροβέση (43′ και 77′).

Ο αγώνας ξεκίνησε χωρίς μεγάλες φάσεις και με αναγνωριστικό παιχνίδι από τους παίκτες των δύο ομάδων. Όμως ο Αστέρας ήταν αυτός που προηγήθηκε στο 14΄ με έξυπνο πλασέ του Ρόλε μέσα από την περιοχή, το οποίο δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει ο Βελλίδης, βάζοντας τις βάσεις για μια ακόμη επικράτηση στην έδρα του. Ο ΠΑΣ αντέδρασε και στο 22 έφθασε κοντά στην ισοφάριση, όταν σουτ του Γιάκου μέσα από την περιοχή απέκρουσε δύσκολα ο Θεοδωρόπουλος.

Οι γηπεδούχοι έκαναν δύο τα τέρματά τους στο 25΄ με τον Μπαράλες, ο οποίος σκόραρε με κοντινή κεφαλιά μετά από ασταθή απόκρουση του Βελλίδη. Είχε προηγηθεί άσχημο γύρισμα της μπάλας με το κεφάλι από τον Ντάσιο στον Βελλίδη, το οποίο εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο ο Μπαράλες.

Οι Ηπειρώτες ανέβασαν στη συνέχεια την απόδοσή τους και πίεσαν την εστία του Αστέρα χάνοντας καλές ευκαιρίες. Στο 36΄ ψηλοκρεμαστό σουτ του Τσάβες απομακρύνει ο Θεοδωρόπουλος, ο οποίος ένα λεπτό αργότερα κάνει το ίδιο σε γυριστό σουτ του Μανιά μέσα από την περιοχή. Στο 43΄όμως ο ΠΑΣ θα φθάσει στο στόχο του που είναι το γκολ και θα μειώσει σε 3-1 με τον Κοροβέση, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα από κοντά στα δίχτυα, μετά από απόκρουση του Θεοδωρόπουλου σε σουτ του Τσάβες από πλάγια.

Δυνατά βγήκαν οι δύο ομάδες στο Β΄ ημίχρονο με τον ΠΑΣ να απειλεί στο 53΄ με τον Κοροβέση (τον έκοψε ο Θεοδωρόπουλος) και στον Αστέρα να απαντά στο 54΄ και στο 56΄ με τον Ρόλε με δύο άστοχα σουτ. Στο 62΄ πλασέ του Ντάσιου η μπάλα ελάχιστα άουτ από το τέρμα του Θεοδωρόπουλου.

Η ισοφάριση για τον ΠΑΣ ήρθε στο 77΄ από λάθος του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, ο οποίος δεν κατάφερε να μπλοκάρει σουτ του Κοροβέση, ο οποίος σημείωσε το 2ο προσωπικό γκολ στον αγώνα. Η ομάδα της Τρίπολης πίεσε στα τελευταία λεπτά για ένα ακόμη γκολ που θα της έδινε τη νίκη και στο 83΄ από σουτ του Μάσα, ο Βελλίδης βρίσκει την μπάλα, η οποία αλλάζει πορεία για να χτυπήσει στο δοκάρι, να τον βρει στην πλάτη και να φύγει άουτ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημήτρης Στυλιαράς (Αιτωλοακαρνανίας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Τσουκαλάς, Μπέριος, Σκόνδρας

Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Λούι (80΄ Πάρα), Τσοκάνης, Γκοιάν, Σανκαρέ, Ζησόπουλος, Μουνάφο (65΄ Τιέ Μπι), Γιαννιώτας, Μπαράλες, Ρόλε (81΄ Νίκο Φερνάντεθ), Μάσα.

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Ντάσιος, Στρούνα, Μιχαήλ, Μπέριος, Τζημόπουλος, Γιάκος (72΄ Ίλιτς), Τσουκαλάς, Μανιάς, Τσάβες (72΄ Σαπαλίδης), Κοροβέσης (85΄ Σκόνδρας).

Ξάνθη – Βέροια 2 -2

Σε έναν αγώνα με φρενήρη ρυθμό, η Ξάνθη με τη Βέροια αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 για την 18η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ. Με δέκα παίκτες οι γηπεδούχοι από το 30′, ύστερα από την αποβολή του Μπαξεβανίδη. Τα γκολ για τους γηπεδούχους ενώ για την Βέροια σκόραραν οι Μπεν (35΄) και Κάλτσας (60΄).

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά νωχελικά τον αγώνα στο πρώτο τέταρτο αλλά στην συνέχεια ανέβασαν αισθητά ρυθμό. Στο 21΄ μάλιστα η Ξάνθη σκόραρε αλλά ο διαιτητής ορθά ακύρωσε ως οφ σάιντ το τέρμα του Καπετάνου. Στο 30΄ οι ισορροπίες άλλαξαν με τους γηπεδούχους να μένουν με 10 παίκτες μετά την δεύτερη κίτρινη που αντίκρισε ο Μπαξεβανίδης.

Η Βέροια δεν άργησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα ανοίγοντας το σκορ στο 35΄ με κεφαλιά του Μπεν μετά από σέντρα του Καλτσά. Η Ξάνθη όμως κατάφερε να φέρει ισοφαρίσει πριν την ανάπαυλα με κεφαλιά του Καπετάνου στο 38΄.

Στο 58΄ η Ξάνθη έκανε την ολική ανατροπή με τον Γούτα να παίρνει την κεφαλιά μετά από το κόρνερ του Λουσέρο και να την στέλνει στα δίχτυα του Καντιμοίρη. Ωστόσο, η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ αφού δύο λεπτά αργότερα (60΄) ο Καλτσάς με σουτ έκανε το 2-2. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε παρά την πίεση των γηπεδούχων στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Διαιτητής: Δημήτρης Θάνος (Γρεβενών)

Κίτρινες: Γούτας, – Μαλόν, Αμαραντίδης,

Κόκκινη: Μπαξεβανίδης (δευτερη κίτρινη στο 30’)

Ξάνθη ( Λουτσέσκου): Κυριακίδη, Μπαξεβανίδη, Γουάλας, Λουσέρο (84΄ Μπέλιτς), Βάλτερ (59΄ Βασιλακάκης), Ομπόντο, Παπαστεριανό, Κλέιτον, Γούτα, Καπετάνο (44΄ Σολτάνι), Λισγάρα.

Βέροια ( Γκρανέρο): Καντιμοίρης, Ραούλ Μπράβο, Βέρτζος (64΄ Κάμπορα), Μπατιόν, Καλτσάς, Αμαραντίδης (38΄ Καλί, 74΄ Όστοϊτς), Μπαργκάν, Παυλίδης, Μαλόν, Μπεν.

Παναιτωλικός – ΟΦΗ 3 -1

Βήμα προς την… Ευρώπη έκανε ο Παναιτωλικός επικρατώντας 3-1 του ΟΦΗ, σε ένα ματς για το οποίο έγινε πολύς λόγος πριν από τη σέντρα του, αφού οι Κρητικοί κατάφεραν την τελευταία στιγμή να εξασφαλίσουν τη συνέχεια της συμμετοχής τους στο πρωτάθλημα.

Τα τέρματα της ομάδας του Αγρινίου σημείωσαν οι Κέβιν Γκαρσία (34`, 62`) και Φωτάκης (51`), ενώ για τους φιλοξενούμενους ισοφάρισε προσωρινά με αυτογκόλ ο Κουτρουμάνος στο 46ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι στο 18` σημάδεψαν το δοκάρι από την κεφαλιά του Μύγα, όμως μπόρεσαν να προηγηθούν στο 34` όταν μετά την πάσα του Φωτάκη, ο Κέβιν Γκαρσία βρέθηκε αμαρκάριστος και πλάσαρε εύστοχα παραβιάζοντας για πρώτη φορά την εστία του Αγριμάκη.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι Κρήτες ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Κουτρουμάνου και τη λάθος εκτίμηση του Στεφανάκου, όμως οι Αγρινιώτες με δύο τέρματα σε διάστημα 11 λεπτών μετέτρεψαν το ματς σε τυπική διαδικασία. Στο 51` από την κεφαλιά του Κούσα η μπάλα κατέληξε στη δεξιά γωνία της εστίας του Αγριμάκη, ενώ στο 62` ο Γκαρσία Μαρτίνες με πλασέ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Διαιτητής: Κύζας (Δράμας)

Κίτρινες κάρτες: Άλβες, Κούσας, Ετζενγκέλε – Φερνάντεθ, Κάλαϊτζιτς

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χαβός): Στεφανάκος, Κουτρομάνος, Κέβιν (76` Σκαραμοτσίνο), Κούσας (83` Μαλεζάς), Μπεχαράνο, Άλβες, Κάπελ, Μαρτίνες, Μύγας (70` Παπουτσογιαννόπουλος), Ετζενγκέλε, Φωτάκης.

ΟΦΗ (Αναστόπουλος): Αγριμάκης, Τριποτσέρης, Μπανούσης (83` Κάλαιτζιτς), Μονιάκης, Κουτσιανικούλης (69` Μανιδάκης), Ροβίθης, Φερνάντεθ, Λαμπρόπουλος, Στάθης, Μαραθιανός, Μακρής.

Πανθρακικός – Κέρκυρα 1 – 0

Δύο πέναλτι καθόρισαν την έκβαση της αναμέτρησης του Πανθρακικού με την Κέρκυρα, που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας και έληξε με νίκη της ομάδας της Κομοτηνής με 1-0.

Ο Ιγκορ αξιοποίησε την ευκαιρία από την άσπρη βούλα στο 38΄, ενώ ο Μαρκόβσκι στο 75΄ νικήθηκε από τον Αθανασιάδη κι έτσι οι «ακρίτες» πήραν τρεις πολύτιμους βαθμούς, στην προσπάθειά τους να μείνουν στην κατηγορία. Στη φάση του πέναλτι της Κέρκυρας αποβλήθηκε από τον Πανθρακικό ο Ποτουρίδης.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο εξαιρετικά «φτωχό» σε φάσεις και θέαμα, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 38΄ με πέναλτι του Ιγκορ. Την «εσχάτη των ποινών» κέρδισε ο Κάσες που ανατράπηκε από τον Ναγιάρ, μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Κέρκυρας.

Λίγο αργότερα ο Μεχία είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, όμως το -βιαστικό- σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο. Στο δεύτερο μέρος οι «Φαίακες» προσπάθησαν να πιέσουν τον Πανθρακικό, όμως ο τρόπος που επέλεξαν να το κάνουν (συνεχείς σέντρες με κύριο στόχο τον Μαρκόβσκι) δεν ήταν ο ενδεδειγμένος.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 75΄, όταν ο Κόντος έφυγε στην αντεπίθεση και ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Ποτουρίδη, ο οποίος μάλιστα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα (αν και ο παίκτης της Κέρκυρας δεν φαινόταν να βρίσκεται σε προφανή θέση για γκολ).

Ο Μαρκόβσκι όμως εκτέλεσε άσχημα το πέναλτι και ο Αθανασιάδης έπεσε σωστά και μπλόκαρε τη μπάλα. Στο υπόλοιπο διάστημα η Κέρκυρα δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική υπεροχή και ο Πανθρακικός κράτησε την πολύτιμη νίκη του (τρίτη στο φετινό πρωτάθλημα), ενώ παραμένει αήττητος στην Κομοτηνή.

Διαιτητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

Κόκκινη: Ποτουρίδης (74΄)

Κίτρινες: Μεχία, Λαδάκης, Τζάνης (στον πάγκο) – Ναγιάρ, Καρντόσο, Παρασκευαΐδης, Ζορμπάς

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Μάνουελ Ρόκα): Αθανασιάδης, Μεχία, Μελίσσης, Ρομέου, Κάσες (79΄ Ζδράβος-Ρίζος), Εμποου, Ιγκορ, Ντιγκινί, Τσουμάνης (12΄ Παπαγεωργίου), Λαδάκης (67΄ Χασομέρης), Ποτουρίδης

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σέτκους, Παρασκευαΐδης, Ναγιάρ, Ρόχας (46΄ Καϊκούτ), Καρντόσο (80΄ Ζορμπάς), Μαρκόβσκι, Κρητικός, Κόντος, Χαβίτο (61΄ Φάμπιο), Σιόντης, Ντιμιτρόφκι

Αναβολή στο Εργοτέλης – Πανιώνιος

Λόγω των ισχυρών ανέμων δεν θα θα διεξαχθεί τελικά σήμερα ο αγώνας του Εργοτέλη με τον Πανιώνιο για λόγους ασφαλείας, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ λίγκας. Οι δυνατοί άνεμοι που πνέουν στην Κρήτη έχουν αποκολλήσει ένα μεγάλο μέρος της οροφής των κερκίδων του γηπέδου και σύμφωνα με τους κανονισμούς το παιχνίδι αναβλήθηκε και αναμένεται να διεξαχθεί αύριο, την ίδια ώρα (15:00).