Κύπελλο Ελλάδας: Αναγέννηση Καρδίτσας – Αχαρναϊκός, Κέρκυρα – Παναχαϊκή

Με ισοπαλίες ξεκίνησε η 1η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδας για τη φάση των «32». Ζάκυνθος-Εργοτέλης 2-2 και Πανσερραϊκός-Κισσαμικός είναι τα πρώτα αποτελέσματα, ενώ ακολουθούν τα ματς: Αναγέννηση Καρδίτσας – Αχαρναϊκός, Κέρκυρα – Παναχαϊκή (17:15) και Απόλλων Σμύρνης – Παναιγιάλειος, Καλλιθέα – Λαμία (19:30).

Οι περισσότερες αναμετρήσεις πάντως θα διεξαχθούν ανήμερα της εθνικής εορτής της 28 Οκτωβρίου με τα παιχνίδια όλων των «μεγάλων», που είναι Ολυμπιακός – Πλατανιάς, Παναθηναϊκός – Λεβαδειακός, Ξάνθη – ΑΕΚ και ΠΑΟΚ – Πανθρακικός.

Αναλυτικά:

Ζάκυνθος- Εργοτέλης 2-2

Πλούσιο θέαμα και τέσσερα γκολ, πρόσφεραν Ζάκυνθος και Εργοτέλης, στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου για το κύπελλο Ελλάδας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με τα τέρματα του Βυθούλκα (28` και 49`) μετά από αντίστοιχες ασίστ του Ζαϊρί, αλλά οι Κρήτες πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας, καθώς μείωσαν στο 71ο λεπτό με ατομική ενέργεια του Μπουρσέλη και ισοφάρισαν στο 83` με τον Ινιατς. Αξίζει να σημειωθεί, ότι στο 88ο λεπτό, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Αλα του Εργοτέλη.

Πανσερραϊκός-Κισσαμικός 0-0

Βαθμούς κι εντυπώσεις μοιράσθηκαν ο Πανσερραϊκός και ο Κισσαμικός, στην πρεμιέρα του 8ου ομίλου για το κύπελλο Ελλάδας. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0, με ένα δοκάρι εκατέρωθεν και συγκεκριμένα οι Σερραίοι στο 31`ο λεπτό με τον Σιάκκα και οι φιλοξενούμενοι στο 60` με τον Τσουβαλτσίδη.