Διεκόπη οριστικά το ματς ΠΑΣ Γιάννινα-Παναθηναϊκός

Διεκόπη οριστικά το τελευταίο ματς του «κυρίως μενού» της 17ης αγωνιστικής, ΠΑΣ Γιάννινα-Παναθηναϊκός, λόγω της πυκνής ομίχλης που επικρατούσε στο γήπεδο των «Ζωσιμάδων».

Η αναμέτρηση ξεκίνησε κανονικά, αλλά με τη συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου ο διαιτητής Αρετόπουλος έστειλε τους παίκτες στα αποδυτήρια, περιμένοντας αρκετή ώρα μήπως και βελτιωνόταν η κατάσταση.

Τελικά μετά από 45λεπτά κι αφού καθάρισε η ατμόσφαιρα ο αγώνας ξεκίνησε και πάλι, αλλά όχι για πολύ.

Μετά από 8 λεπτά η ομίχλη έκανε και πάλι την εμφάνισή της, με αποτέλεσμα το ματς να διακοπεί ξανά. Το διαιτητικό τρίο, οι παράγοντες και οι παίκτες των ομάδων έμειναν στον αγωνιστικό χώρο και μετά από 7 λεπτά το παιχνίδι συνεχίστηκε και πάλι.

Αυτή την φορά μόλις για 3 λεπτά, με αποτέλεσμα ο Αρετόπουλος να σφυρίξει την οριστική διακοπή του αγώνα, για την τύχη του θα αποφασίσει, πλέον, η Σούπερ Λίγκα. Στα συνολικά 27 λεπτά που παίχτηκε ποδόσφαιρο το αποτέλεσμα ήταν στο 0-0.

Μια μέρα μετά τη διακοπή, δηλαδή τη Δευτέρα στις 15:00 αποφάσισαν ο ΠΑΣ Γιάννινα και ο Παναθηναϊκός να διεξαχθεί η συνέχεια του μεταξύ τους αγώνα, ο οποίος διεκόπη το βράδυ της Κυριακής λόγω έντονης ομίχλης στο γήπεδο των «Ζωσιμάδων».

Οι εκπρόσωποι των δύο ομάδων συμφώνησαν και έστειλαν το σχετικό αίτημα στη Σούπερ Λιγκ, η οποία πλέον καλείται να αποφασίσει για την οριστική ώρα.

Είναι όμως σχεδόν σίγουρο πως η διοργανώτρια αρχή θα δώσει το «πράσινο φως» και τα υπόλοιπα 65 λεπτά του αγώνα θα παιχτούν τη Δευτέρα στις 15:00 το μεσημέρι.
Διαιτητής: Αρετόπουλος (Τρικάλων)

Κίτρινες:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Στρούνα, Κοροβέσης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Ακόστα, Τσουκαλάς, Ίλιτς, Χαρίσης, Τσάβες, Ναδάλες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Στιλ, Μπούρμπος, Τριανταφυλλόπουλος, Ταυλαρίδης, Χουχούμης, Λαγός, Ζέκα, Μπούι, Ντίνας, Ατζαγκούν, Καρέλης.

Ο αγώνας του ΟΦΗ με τη Νίκη Βόλου έχει ματαιωθεί με υπαιτιότητα των φιλοξενούμενων.

Η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί την Δευτέρα με το ντέρμπι της Θράκης ανάμεσα στην Ξάνθη – και τον Πανθρακικό.

Το πρόγραμμα (σ.σ. όλοι οι αγώνες θα μεταδοθούν τηλεοπτικά από την NOVA) και η βαθμολογία, έχουν ως εξής: