Η Ολλανδία τερμάτισε στην πρώτη θέση του 2ου ομίλου, αήττητη και χωρίς βαθμολογική απώλεια, καθώς με γκολ των Φερ στο 77ο λεπτό και Ντεπάι στις καθυστερήσεις νίκησε 2-0 τη Χιλή στο ντέρμπι κορυφής στην «Αρένα Κορίνθιανς» του Σάο Πάολο. Οι «οράνιε» και οι νοτιαμερικανοί, που κατετάγησαν δεύτεροι, πήραν την πρόκριση για τους «16», εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τη δεύτερη και την πρώτη ομάδα, αντίστοιχα, από τον 1ο όμιλο.

Ύστερα από ένα «αναγνωριστικό» δεκάλεπτο η Χιλή ήταν η ομάδα που απείλησε πρώτη με μια κεφαλιά του Βάρκας στο 13΄, ενώ στο 23΄ ένα σουτ του Γκουτιέρες πέρασε άουτ και την ίδια τύχη είχε ένα λεπτό αργότερα η προσπάθεια του Βαϊνάλντουμ. Οι διαμαρτυρίες των Χιλιανών για πέναλτι του Μπλιντ στον Αράνγκις (31΄) δεν συγκίνησαν τον Γκασάμα, ενώ ένα από τα συνήθη… σόλο του Ρόμπεν (40΄) κατέληξε σε μόλις άστοχο σουτ και μια κεφαλιά του Βάργκας στο 45΄ έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Σίλεσεν.

Στο δεύτερο μέρος, ένα δυνατό σουτ του Σάντσεθ απέκρουσε ο Σίλεσεν στο 65΄, για να «χτυπήσουν» οι Ολλανδοί για πρώτη φορά με τον Φερ στο 77ο λεπτό, με τον νεαρό ποδοσφαιριστή να σκοράρει με κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι κι έφτασαν στο «πειστικό» 2-0 με μια άλλη αλλαγή, τον Ντεπάι, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μπακαρί Γκασάμα (Γκάμπια)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπλιντ – Σίλβα

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Λουίς Φαν Γκάαλ): 1. Σίλεσεν, 2. Φλάαρ, 3. Ντε Φράι, 5. Μπλιντ, 6. Ντε Γιονγκ, 7. Γιάνμαατ, 10. Σνάϊντερ (75΄ 18. Φερ), 11. Ρόμπεν, 15. Κάιτ (89΄ 14. Κονγκολό), 17. Λενς (69΄ 21. Ντεπάι), 20. Βαϊνάλντουμ.

ΧΙΛΗ (Χόρχε Σαμπάολι): 1. Μπράβο, 2. Μένα, 4. Ίσλα, 5. Σίλβα (70΄ 10. Βαλντίβια), 7. Σάντσες, 11. Βάργκας (81΄ 9. Πινίγια), 16. Γκουτιέρες (46΄ 15. Μποσεζούρ), 17. Μεντέλ, 18. Γιάρα, 20. Αράνγκις, 21. Ντίας.

Νίκη… παρηγοριάς για την Ισπανία

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της η Ισπανία στο Μουντιάλ της Βραζιλίας αφού επικράτησε με 3-0 της Αυστραλίας, που επίσης αποχαιρετά την διοργάνωση, στην τελευταία αγωνιστική του 2ου ομίλου. Τα γκολ για τους Ισπανούς σημείωσαν οι Βίγια (21΄), Τόρες (69΄) και Μάτα (82΄).

Με αρκετές αλλαγές στην αρχική της ενδεκάδα παρατάχθηκε η Ισπανία αφού ο Ντελ Μπόσκε αποφάσισε να κρατήσει μόνο τους Ράμος, Ινιέστα, Τσάμπι Αλόνσο και Άλμπα από αυτούς που είχαν ξεκινήσει στα άλλα δύο παιχνίδια. Ο αγώνας δεν είχε ρυθμό στο ξεκίνημα του με τους Αυστραλούς να είναι πιο κινητικοί και να πιέζουν.

Η πρώτη καλή ευκαιρία όμως ήταν για τους Ισπανούς με το σουτ του Βίγια στο 21΄ να περνάει ξυστά από το δοκάρι του Ράιαν. Στο 36΄ όμως ο Βίγια δεν αστόχησε και με εξαιρετικό τακουνάκι, μετά από ασίστ του Χουάνφραν, έκανε το 1-0.

Στην επανάληψη και πάλι τα «καγκουρό» ήταν αυτά που πίεζαν ψάχνοντας την ισοφάριση με επιθέσεις από τα άκρα αλλά η Ισπανία με ένα πλάσε του Τόρες στο 69΄ πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Χουάν Μάτα με πλασέ κάτω από τα πόδια του Ράιαν στο 82’.

Διαιτητής: Ναουάφ Σουκράλα (Μπαχρέιν)

Κίτρινες: Σπιράνοβιτς, Γέντινεκ – Ράμος

Αυστραλία (Άγγελος Ποστέκογλου): 1.Ματ Ράιαν, 19.Ράιαν ΜακΓκόουαν, 6.Μάθιου Σπιράνοβιτς, 15. Μίλε Γέντινακ, 22.Αλεξ Γουίλκινσον, 3.Τζέισον Ντάβιντσον, 13. Όλιβερ Μποζάνοβιτς (72΄ 23.Μαρκ Μπρεσιάνο), 17.Ματ ΜακΚέι, 11.Τόμι Οαρ (61΄ 14. Τζέιμς Τροίζι), 9. Άνταμ Τάγκαρτ (46΄ 10. Μπεν Αλοράν), 7.Μάθιου Λέκι.

Ισπανία (Βιθέντε ντελ Μπόσκε): 23. Πέπε Ρέινα, 5. Χουάνφραν, 2. Ραούλ Αλμπιόλ, 15. Σέρχιο Ράμος, 18. Ζόρντι Άλμπα, 14. Τσάμπι Αλόνσο (83΄ 21. Νταβίντ Σίλβα),17. Κόκε, 20. Σάντι Καθόρλα (68΄ 10. Σεσκ Φάμπρεγας) , 6. Αντρές Ινιέστα, 9. Φερνάντο Τόρες, 7. Νταβίντ Βίγια (56΄ 13. Χουάν Μάτα).