• Αναζήτηση
  • Europa League: Αστάνα – Σπόρτινγκ Λισ. 1-3

    Την πρόκρισή της στους «16» του Europa League εξασφάλισε ουσιαστικά από το πρώτο ματς των «32» η Σπόρτινγκ Λισσαβόνας. Η ομάδα του Ζόρζε Ζεσούς, αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ από την Αστάνα, κατάφερε μέσα σε 7 λεπτά στο δεύτερο μέρος να ανατρέψει εντελώς τα εις βάρος της δεδομένα και να φύγει νικήτρια με 3-1 από την «Αστάνα Αρένα» του Καζακστάν.

    ΤοΒΗΜΑ Team

    Την πρόκρισή της στους «16» του Europa League εξασφάλισε ουσιαστικά από το πρώτο ματς των «32» η Σπόρτινγκ Λισσαβόνας.

    Η ομάδα του Ζόρζε Ζεσούς, αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ από την Αστάνα, κατάφερε μέσα σε 7 λεπτά στο δεύτερο μέρος να ανατρέψει εντελώς τα εις βάρος της δεδομένα και να φύγει νικήτρια με 3-1 από την «Αστάνα Αρένα» του Καζακστάν.

    Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους Ίβηρες και μόλις στο 7΄ πήραν προβάδισμα με τον Τομάσοφ. Το σκορ αυτό δεν άλλαξε στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να ισοφαρίσουν.

    Όχι μόνο τα κατάφεραν στο 48΄ με τον Φερνάντες, αλλά στο 50΄ και 55΄ με τους Μάρτινς και Ντουμπιά σημείωσαν άλλα δύο γκολ και έκαναν «περίπατο» στη συνέχεια.

    Από το 62΄ οι Κοζάκοι έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Λογκβινένκο.

    Στους πρώτους αγώνες των «32» του Europa League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

    Τρίτη 13/2

    Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία) 0-0

    Πέμπτη 15/02:
    Αστάνα (Καζακστάν)-Σπόρτινγκ Λισ. (Πορτογαλία) 1-3
    Νις (Γαλλία)-Λοκομοτίβ Μόσχας (Ρωσία) 20:00
    Ντόρτμουντ (Γερμανία)-Αταλάντα (Ιταλία) 20:00
    Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία)-Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ισπανία) 20:00
    Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ισπανία)-Σάλτσμπουργκ (Αυστρία) 20:00
    Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)-Μίλαν (Ιταλία) 20:00
    Εστερσουντ (Σουηδία)-Αρσεναλ (Αγγλία) 20:00
    Μαρσέιγ (Γαλλία)-Μπράγκα (Πορτογαλία) 20:00
    Κοπεγχάγη (Δανία)-Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία) 22:05
    ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)-Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία) 22:05
    Σέλτικ (Σκωτία)-Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία) 22:05
    Νάπολι (Ιταλία)-Λειψία (Γερμανία) 22:05
    Λιόν (Γαλλία)-Βιγιαρεάλ (Ισπανία) 22:05
    Παρτιζάν Βελ. (Σερβία)-Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία) 22:05
    Στεάουα Βουκ. (Ρουμανία)-Λάτσιο (Ιταλία) 22:05

    Αθλητισμός