• Αναζήτηση
  • Λονδίνο 2012: Η ελληνική ολυμπιακή αποστολή

    Με 105 αθλητές (66 άνδρες και 39 γυναίκες), που θα αγωνισθούν σε 20 αθλήματα, θα συμμετάσχει η Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Λονδίνο 2012» (27/7 - 12/8). Η τελική λίστα με τους αθλητές/τριες μέλη της ελληνικής αποστολής που ανακοίνωσε η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή (ΕΟΕ) είναι η ακόλουθη (ανά άθλημα - αγώνισμα που θα πάρουν μέρος και με τις επιδόσεις που εξασφάλισαν την πρόκριση οι έλληνες πρωταθλητές):

    ΤοΒΗΜΑ Team
    Με 105 αθλητές (66 άνδρες και 39 γυναίκες), που θα αγωνισθούν σε 20 αθλήματα, θα συμμετάσχει η Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Λονδίνο 2012» (27/7 – 12/8). Η τελική λίστα με τους αθλητές/τριες μέλη της ελληνικής αποστολής που ανακοίνωσε η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή (ΕΟΕ) είναι η ακόλουθη (ανά άθλημα – αγώνισμα που θα πάρουν μέρος και με τις επιδόσεις που εξασφάλισαν την πρόκριση οι έλληνες πρωταθλητές):

    ΣΤΙΒΟΣ

    1 ΔΟΥΒΑΛΙΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ Α 110 ΕΜΠΟΔΙΑ 13.37

    2 ΙΑΚΩΒΑΚΗΣ ΠΕΡΙΚΛΗΣ Α 400 ΕΜΠΟΔΙΑ 49.04

    3 ΧΟΝΔΡΟΚΟΥΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ Α ΑΛΜΑ ΕΙΣ ΥΨΟΣ 2.33

    4 ΜΠΑΝΙΩΤΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ Α ΑΛΜΑ ΕΙΣ ΥΨΟΣ 2.31

    5 ΤΣΑΤΟΥΜΑΣ ΛΟΥΗΣ Α ΑΛΜΑ ΕΙΣ ΜΗΚΟΣ 8.26

    6 ΛΕΜΠΕΣΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ Α ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ 83.02

    7 ΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ Α ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ 5.75

    8 ΤΣΑΚΩΝΑΣ ΛΥΚΟΥΡΓΟΣ B 200μ 20.52

    9 ΣΤΑΜΑΤΟΓΙΑΝΝΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ B ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ 20.17

    10 ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ B ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ 74.01

    11 ΠΟΥΛΙΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ AT B ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ 2:17.12

    12 ΜΠΕΛΙΜΠΑΣΑΚΗ ΜΑΡΙΑ Β 100μ 11.34

    ΜΠΕΛΙΜΠΑΣΑΚΗ ΜΑΡΙΑ Β 200μ 23.28

    13 ΦΙΛΑΝΔΡΑ ΕΛΕΝΗ Β 800μ 2.00.44

    14 ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ A ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ 14.72

    15 ΠΕΡΡΑ ΑΘΑΝΑΣΙΑ Α ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ 14.71

    16 ΠΑΝΕΤΑ ΝΙΚΗ A ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ 14.55

    17 ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΝΙΚΟΛ A ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ 4.71

    18 ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Α ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ 4.51

    19 ΛΕΔΑΚΗ ΣΤΕΛΛΑ – ΗΡΩ Α ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ 4.50

    20 ΣΤΕΡΓΙΟΥ ΑΝΤΩΝΙΑ Β ΑΛΜΑ ΕΙΣ ΥΨΟΣ 1.92

    21 ΛΙΚΑ ΣΑΒΒΑ B ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ 59.00

    22 ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ A 50Km ΒΑΔΗΝ 3:55.13

    ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ A 20Km ΒΑΔΗΝ 1:21.19

    23 ΖΑΠΟΥΝΙΔΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ A 20Km ΒΑΔΗΝ 1:31.08

    24 ΚΕΦΑΛΑ ΚΩΝ/ΝΑ B ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ 2:41.01

    25 ΥΦΑΝΤΙΔΟΥ ΣΟΦΙΑ B ΕΠΤΑΘΛΟ 6109

    ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

    26 ΤΣΙΑΒΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ NOC ΔΙΠΛΟ ΣΚΙΦ Ε.Β.

    27 ΓΙΑΖΙΤΖΙΔΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ NOC ΔΙΠΛΟ ΣΚΙΦ Ε.Β.

    28 ΚΟΝΣΟΛΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ NOC ΔΙΠΛΟ ΣΚΙΦ Ε.Β.

    29 ΜΑΓΔΑΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ NOC ΔΙΠΛΟ ΣΚΙΦ Ε.Β.

    30 ΓΚΟΥΝΤΟΥΛΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ NOC ΔΙΚΩΠΟΣ Α.Π.

    31 ΓΚΟΥΝΤΟΥΛΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ NOC ΔΙΚΩΠΟΣ Α.Π.

    32 ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ NOC ΤΕΤΡΑΚΩΠΟΣ Α.Π.

    33 ΤΣΙΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ NOC ΤΕΤΡΑΚΩΠΟΣ Α.Π.

    34 ΤΖΙΑΛΛΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ NOC ΤΕΤΡΑΚΩΠΟΣ Α.Π.

    35 ΧΡΗΣΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ NOC ΤΕΤΡΑΚΩΠΟΣ Α.Π.

    ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ

    36 ΤΣΑΚΜΑΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ NOC C1

    ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

    37 ΚΑΛΑΡΓΑΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ OQT 50 ΕΛΕΥΘΕΡΟ 00.22.08

    38 ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ OQT 100 ΥΠΤΙΟ 00.53.86

    39 ΔΡΥΜΩΝΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ OQT 400 ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ 04.14.41

    ΔΡΥΜΩΝΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ OQT 200 ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 01.56.48

    40 ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ OST 100 ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 00.53.54

    ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ OQT 200 ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 01.56.82

    41 ΣΑΜΙΛΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ OST 100 ΠΡΟΣΘΙΟ 01.01.40

    ΣΑΜΙΛΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ OQT 200 ΠΡΟΣΘΙΟ 02.09.72

    42 ΒΟΥΡΝΑ ΚΡΥΣΤΕΛ OQT 100 ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 00.58.39

    ΒΟΥΡΝΑ ΚΡΥΣΤΕΛ 4 Χ 100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ

    43 ΔΡΑΚΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ OQT 50 ΕΛΕΥΘΕΡΟ 00.25.05

    ΔΡΑΚΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ 4 Χ 100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ

    44 ΝΙΑΝΓΚΟΥΑΡΑ ΝΕΡΥ OQT 50 ΕΛΕΥΘΕΡΟ 00.24.93

    ΝΙΑΝΓΚΟΥΑΡΑ ΝΕΡΥ OST 100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ 00.54.98

    ΝΙΑΝΓΚΟΥΑΡΑ ΝΕΡΥ 4 x 100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ

    45 ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ ΣΠΥΡΟΣ NOC 10km

    46 ΛΥΜΠΕΡΤΑ ΜΑΡΙΑΝΝΑ NOC 10km

    47 ΓΙΑΡΕΝΗ ΘΕΟΔΩΡΑ ΝΟC 4Χ100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ

    48 MATΣΑ ΜΑΡΘΑ NOC 4X100 EΛΕΥΘΕΡΟ

    49 BΑΖΑΙΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ 200 ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ ΟST 2.01.64

    50 ΓΚΟΛΟΜΕΕΦ ΚΡΙΣΤΙΑΝ 100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ OST 00.49.56

    ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

    51 ΣΟΛΩΜΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ NOC NTOYETO

    52 ΠΛΑΤΑΝΙΩΤΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ NOC NTOYETO

    ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ
    53 ΠΑΠΑΡΟΥΝΑΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ NOC ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

    ΤΖΟΥΝΤΟ

    54 ΗΛΙΑΔΗΣ ΗΛΙΑΣ NOM 90kg

    55 ΜΠΟΥΚΟΥΒΑΛΑ ΙΟΥΛΙΕΤΤΑ NOC 57kg

    ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

    56 ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ NOC Over 80kg

    ΠΑΛΗ

    57 ΠΡΕΒΟΛΑΡΑΚΗ ΜΑΡΙΑ NOC 55kg

    58 ΜΟΤΣΑΛΙΝ ΟΛΕΓΚ WR NOM 74kg

    ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

    59 ΜΑΥΡΟΜΑΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ NOC ΣΚΗΤ

    60 ΜΙΤΑΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ NOC ΣΚΗΤ

    61 ΔΟΥΚΑ ΑΘΗΝΑ NOC ΑΕΡΟΒΟΛΟ ΠΙΣΤΟΛΙ

    ΞΙΦΑΣΚΙΑ

    62 ΒΟΥΓΙΟΥΚΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ NOM ΣΠΑΘΗ

    ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ (ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ)

    63 ΚΡΕΑΝΓΚΑ ΚΑΛΙΝΙΚΟΣ NOM ΑΤΟΜΙΚΟ/ΟΜΑΔΙΚΟ

    64 ΓΚΙΩΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ NOM ΑΤΟΜΙΚΟ/ΟΜΑΔΙΚΟ

    ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

    65 ΤΣΟΛΑΚΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ NOM ΑΤΟΜΙΚΟ

    66 ΜΑΡΑΣ ΒΛΑΣΗΣ NOM ΑΤΟΜΙΚΟ

    67 ΜΙΛΛΟΥΣΗ ΒΑΣΩ NOM ΑΤΟΜΙΚΟ

    68 ΣΑΜΑΡΑ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ NOC ΟΜΑΔΙΚΟ (ΑΝΣΑΜΠΛ)

    69 ΖΑΦΕΙΡΙΟΥ ΜΑΡΙΑΝΘΗ NOC ΟΜΑΔΙΚΟ (ΑΝΣΑΜΠΛ)

    70 ΔΟΙΚΑ ΕΛΕΝΗ NOC ΟΜΑΔΙΚΟ (ΑΝΣΑΜΠΛ)

    71 ΖΑΧΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΑ NOC ΟΜΑΔΙΚΟ (ΑΝΣΑΜΠΛ)

    72 ΛΟΥΚΑΓΚΟΥ ΕΥΔΟΚΙΑ NOC ΟΜΑΔΙΚΟ (ΑΝΣΑΜΠΛ)

    73 ΚΥΡΙΑΖΗ ΑΛΕΞΙΑ NOC ΟΜΑΔΙΚΟ (ΑΝΣΑΜΠΛ)

    ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

    74 ΤΑΜΟΥΡΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ NOC ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ

    75 ΒΟΛΙΚΑΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ NOC ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ

    76 ΒΟΛΙΚΑΚΗΣ ΖΑΦΕΙΡΗΣ NOC ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ

    77 ΗΛΙΑΣ ΠΕΡΙΚΛΗΣ NOC OΡΕΙΝΗ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

    ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

    78 ΚΑΜΠΟΥΡΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ NOC 470

    79 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ NOC 470

    80 ΜΙΤΤΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ NOC FINN

    81 ΣΚΑΡΛΑΤΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ NOC RS:X

    82 ΚΟΚΚΑΛΑΝΗΣ ΒΥΡΩΝ NOC RS:X

    83 ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ NOC LASER

    84 ΑΓΡΑΦΙΩΤΗ ΑΝΝΑ NOC LASER RDL

    85 ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΑΙΜΙΛΙΟΣ NOC STAR

    86 ΤΣΟΤΡΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ NOC STAR

    87 ΔΗΜΟΥ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ NOC 49er

    88 ΠΑΤΕΝΙΩΤΗΣ ΜΙΧΑΗΛ NOC 49er

    ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (ΠΟΛΟ) Εθνικη Ανδρών

    89 ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ NOC

    90 ΚΑΡΑΜΠΕΤΣΟΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ NOC

    91 ΜΥΛΩΝΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ NOC

    92 ΜΙΡΑΛΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ NOC

    93 ΚΟΚΚΙΝΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ NOC

    94 ΧΑΤΖΗΘΕΟΔΩΡΟΥ ΘΕΟΔΩΡΟΣ NOC

    95 ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΓΥΡΗΣ NOC

    96 ΑΦΡΟΥΔΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ NOC

    97 ΑΦΡΟΥΔΑΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ NOC

    98 ΔΕΛΑΚΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ NOC

    99 ΦΟΥΝΤΟΥΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ NOC

    100 ΜΟΥΡΙΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ NOC

    101 ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ NOC

    ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

    102 ΚΑΒΕΛΑΣΒΙΛΙ ΔΑΒΙΔ ΝΟΜ 94κ

    ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

    103 ΑΡΒΑΝΙΤΗ ΒΙΚΥ NOM

    104 ΤΣΙΑΡΤΣΑΝΗ ΜΑΡΙΑ NOM

    ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ
    105 ΨΑΡΡΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΝΟΜ

    Α = Α’ ΟΡΙΟ NOC = ΕΘΝΙΚΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ
    Β = Β’ ΟΡΙΟ NOM = ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ
    OQT = A’ ΟΡΙΟ OST = B’ ΟΡΙΟ
    Αθλητισμός