Ανεπίσημη επίσκεψη στην Αθήνα πραγματοποιεί ο προέδρος του Ευρωκοινοβουλίου Μάρτιν Σουλτς ο οποίος συναντάται το απόγευμα της Δευτέρας με τον Πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα στο Μέγαρο Μαξίμου.
(Ξένη Δημοσίευση). O πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας μιλά με τον πρόεδρο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Μάρτιν Σουλτς (Martin Schulz), στην τελετή αναχώρησης των πρώτων προσφύγων στο πλαίσιο του προγράμματος μετεγκατάστασης, στο αεροδρόμιο Ελ.Βενιζέλος, στα Σπάτα, την Τετάρτη 04 Νοεμβρίου 2015. Με φόντο τη γνωστή πλέον φωτογραφία των γιαγιάδων της Μυτιλήνης, του Λευτέρη Παρτσάλη, έγιναν, στο αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος, οι δηλώσεις του πρωθυπουργού Αλέξη Τσίπρα και των Ευρωπαίων αξιωματούχων, κατά τη διάρκεια της συμβολικής τελετής μετά την αναχώρηση τριάντα Σύρων και Ιρακινών προσφύγων, για το Λουξεμβούργο, στο πλαίσιο του προγράμματος μετεγκατάστασης της ΕΕ. Όταν οι πρόσφυγες φτάσουν στο Λουξεμβούργο θα μείνουν σε ειδικό χώρο για 48 ώρες μέχρι να εξεταστούν οι φάκελοί τους, στη συνέχεια θα φιλοξενηθούν σε σπίτια πλήρως εξοπλισμένα και θα καλύπτεται η σίτισή τους, ενώ θα έχουν τη συνδρομή κοινωνικών υπηρεσιών. ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ/ANDREA BONETTI (File: 15924217.jpg )
Ανεπίσημη επίσκεψη στην Αθήνα πραγματοποιεί ο προέδρος του Ευρωκοινοβουλίου Μάρτιν Σουλτς ο οποίος συναντάται το απόγευμα της Δευτέρας με τον Πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα στο Μέγαρο Μαξίμου.
Ανεπίσημη επίσκεψη στο Μέγαρο Μαξίμου πραγματοποίησε νωρίτερα την Δευτέρα ο πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Μάρτιν Σουλτς.
Ο γερμανός σοσιαλδημοκράτης είχε μία σύντομη συζήτηση με τον Αλ. Τσίπρα, όπου σύμφωνα με πληροφορίες το κύριο θέμα ήταν το προσφυγικό και οι εξελίξεις στο πεδίο αυτό.
Η επίσκεψη του κ. Σουλτς στην Αθήνα είχε ανεπίσημο χαρακτήρα και διάρκεια μερικών μόλις ωρών, καθώς ο προορισμός του ταξιδιού του είναι η Κύπρος.