Ανοιξε την Τρίτη η αυλαία των φετινών πλέι οφ στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ, με τη διεξαγωγή των τεσσάρων πρώτων αγώνων, στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης.

Ο Παναθηναϊκός συνέτριψε με 88-61 τον Απόλλωνα Πατρών στο ΟΑΚΑ, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στην προημιτελική φάση των πλέι οφ στην Α1 Ανδρών, και την Πέμπτη (20:00) θα παραταχθεί στην έδρα των Αχαιών με μοναδικό στόχο να «σκουπίσει» τη σειρά και να προκριθεί χωρίς απώλειες στους «4».

Πρώτος σκόρερ των «πρασίνων» και μοναδικός… διψήφιος, χάρη στον επιθετικό πλουραλισμό του Παναθηναϊκού, ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς με 10 πόντους (1/1τριπ.), 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τον Απόλλωνα ξεχώρισε ο Λιανός με 16 πόντους.

Με ρεκόρ δημιουργίας (25 ασίστ!) και εξαιρετική κατά διαστήματα άμυνα ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο της αποψινής αναμέτρησης από τον Απόλλωνα. Ουσιαστικά οι «πράσινοι» χρειάστηκε να πατήσουν γκάζι σε δύο δεκάλεπτα, για να φτάσουν σε μία απρόσκοπτη νίκη και συγκεκριμένα στο πρώτο (32-15) και στο τρίτο. Μάλιστα στην τρίτη περίοδο οι Αχαιοί περιορίστηκαν στους 7 πόντους στην επίθεση, τη στιγμή που οι «πράσινοι» φόρτωσαν το αντίπαλο καλάθι με 31 και μπήκαν στον… επίλογο στο +39 (74-35), «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη.

Η αποψινή αναμέτρηση εξελίχθηκε σε μία σπουδαία ευκαιρία για τον Φραγκίσκο Αλβέρτη, προκειμένου να δοκιμάσει συστήματα και να δώσει χρόνο συμμετοχής σε Παππά (17 λεπτά), Γιάνκοβιτς (22 λεπτά) και Διαμαντάκο (15 λεπτά), με τον δεύτερο να αναδεικνύεται σε πρώτο σκόρερ και τον 19χρονο σέντερ να δείχνει ότι μπορεί στο μέλλον να καλύψει τη θέση «5» στον Παναθηναϊκό.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Ταβουλαρέας, Πουρσανίδης Κ.

Τα δεκάλεπτα:32-15, 43-28, 74-35, 88-61

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φραγκίσκος Αλβέρτης):
Μπράμος 7 (1), Κάρι 9 (3), Ούκιτς 8 (2), Λάσμε 8, Μαυροκεφαλίδης 9, Διαμαντίδης 7 (1), Γκιστ 6, Παππάς 3 (1), Γιάνκοβιτς 10 (1), Διαμαντάκος 9, Ματσιούλις 8, Ράιτ 4.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας):
Ρος 3, Ντάνιελ 14, Ουίλσον 9 (1), Λιανός 16 (3), Οικονομόπουλος, Πέτροβιτς 3 (1), Μολφέτας, Νιφορας 4 (1), Μιλουτίνοβτς 3, Χοτ 9 (1).

Ολυμπιακός – Αρης

Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα, 77-44, του Άρη, στο ΣΕΦ, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στην προημιτελική φάση των πλέι οφ (θέσεις 2-7) και την ερχόμενη Πέμπτη (8/5, 17:30) θα επιδιώξει να κάνει το 2-0 και να προκριθεί με «sweep» στην ημιτελική φάση.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 18 πόντους (3/5 τρίποντα), ενώ είχε ακόμη 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ο Πρίντεζης πρόσθεσε 16 πόντους και 13 ο Κόλινς. Για τον Άρη ο -πρώην «ερυθρόλευκος»- Μιχάλης Πελεκάνος ήταν ο πρώτος σκόρερ, σημειώνοντας και τους 12 πόντους του στο α’ μέρος.

Ένα ημίχρονο επέτρεψε στον Άρη ο -πρωταθλητής Ευρώπης μέχρι τις 18 Μαΐου- Ολυμπιακός να ελπίζει σε νίκη, μέσα στο ΣΕΦ. Μετά το 20-14 του πρώτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 8 πόντους (24-16). Πρίντεζης και Μάντζαρης είχαν από 8 πόντους στο πρώτο 20λεπτο για τους γηπεδούχους, ενώ από πλευράς Άρη ο Μιχάλης Πελεκάνος με 12 πόντους στα πρώτα δύο δεκάλεπτα δημιουργούσε προβλήματα στην πρώην ομάδα του. Σε συνδυασμό με τις μάχες που κέρδισε ο Βεζένκοφ στη ρακέτα, ο Άρης κατάφερε ν’ ακολουθεί από απόσταση 6 πόντων στο ημίχρονο (33-27).

Στην 3η περίοδο, όμως, με επιμέρους σκορ 30-8, ο Ολυμπιακός «εκτόξευσε» τη διαφορά στα ύψη. Οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν, πίεσαν στην άμυνα και ο θετικός Παπαπέτρου για μία ακόμη φορά αύξησε τη διαφορά στο +14 (43-29). Ο Παπαπέτρου χάρισε και διαφορά +25 στους Πειραιώτες (60-35 στο 29΄), ενώ αυτός ήταν που διαμόρφωσε και το 63-35 με εντυπωσιακό κάρφωμα, το οποίο ήταν και σκορ 3ης περιόδου.

Τυπική διαδικασία η 4η περίοδος, με τον Άρη να κάνει 18 λάθη, την ώρα που ο Ολυμπιακός ευστόχησε σε 10/30 τρίποντα, μάζεψε 17 ασίστ, είχε 9 κλεψίματα και 6 κοψίματα.

Τα δεκάλεπτα:
20-14, 33-27, 63-35, 77-44

Διαιτητές:
Πηλοΐδης, Γκούμας, Μητσόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας):Πέτγουεϊ 3 (1), Ντάνστον 7, Σπανούλης 18 (3), Περπέρογλου, Παπαπέτρου 8, Σλούκας 4, Κόλινς 13 (2), Σίμονς, Λοτζέσκι, Πρίντεζης 16 (2), Μάντζαρης 8 (2), Καββαδάς.

ΑΡΗΣ (Μίλαν Μίνιτς):Μποχωρίδης 8, Πελεκάνος 12 (2), Γκίκας, Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος, Χαρίσης 4, Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 12 (2), Σαρικόπουλος 6, Μούρτος 2.

Πανιώνιος – ΚΑΟΔ

Ο Πανιώνιος υπερασπίστηκε την έδρα του και απέχει μία νίκη από την πρόκριση του στην ημιτελική φάση των πλέι οφ στην Α1 Ανδρών.

Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν 83-73 του ΚΑΟΔ στη Νέα Σμύρνη, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στην προημιτελική φάση, και την Πέμπτη (16:00) στη Δράμα έχουν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν το «sweep» στην πορεία τους στα πλέι οφ.

Πρώτος σκόρερ του Πανιωνίου, που έδρεψε δάφνες από τα 6.75 (12/27 τρίποντα), ο «συνήθης-ύποπτος», Έρικ ΜακΚόλουμ, με 25 πόντους, ενώ από τον ΚΑΟΔ ξεχώρισε ο Έντιν Μπάβτσιτς με 29.

Ένα ξέσπασμα του Πανιωνίου σε άμυνα και επίθεση στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχθηκε «σωτήριο» για τους «κυανέρυθρους», που έβλεπαν τον ΚΑΟΔ για τρεις περιόδους να ονειρεύεται την έκπληξη, χάρη σε έναν εξαιρετικό από μέση και μακρινή απόσταση Μπάβτσιτς.

Οι Δραμινοί κατάφεραν στο 30΄ να ρίξουν τη διαφορά στους -3 (60-57), αλλά ο Κάρτερ έδωσε το έναυσμα από τα 6.75 για ένα σερί 9-0 του Πανιωνίου, με το οποίο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +12 (69-57 στο 33΄).

Με τη διαφορά να φτάνει ακόμη και τους +15 πόντους (77-62 στο 37΄) οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έφτασαν στη νίκη πιο εύκολα απ` ότι δείχνει το τελικό 83-73.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Καλδίρης, Διαμαντής

23-19, 45-39, 60-57, 83-73

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος):
ΜακΚόλουμ 25 (1), Ντούβνιακ 10 (2), Κάρτερ 7 (2), Μίλμπουρν 11 (2), Αθανασούλας, Μπατής 11 (2), Σκορδίλης 4, Λάνγκφορντ 9 (1), Μίτσελ, Σίμτσακ, Σαλούστρος 6 (2).

ΚΑΟΔ (Νέναντ Μάρκοβιτς):
Σλαφτσάκης, Τζόουνς 12 (1), Στίγκερς, Μπράουν 15, Βον 4, Μάρκοβιτς 10 , Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 29 (3), Ζάρας 3.

ΠΑΟΚ – Ν. Κηφισιά

Ο ΠΑΟΚ υπερασπίστηκε την έδρα του, έκανε το 1-0 στην προημιτελική φάση των πλέι οφ στην Α1 Ανδρών, και «κατεβαίνει» Αθήνα (8/5, 20:00) για το 2-0 στη σειρά που θα του χαρίσει την πρόκριση στους «4». Οι Θεσσαλονικείς πήραν τη νίκη με 70-66 επί της Νέας Κηφισιάς, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν στις… λεπτομέρειες το «break».

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 44-32, 54-47, 70-66

Το σύστημα…

Σημειώνεται ότι η σειρά αρχίζει από την έδρα της ομάδας που τερμάτισε υψηλότερα στο βαθμολογικό πίνακα με την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου στα ζευγάρια 1-8, 2-7, 3-6 και 4-5. Ο νικητής της σειράς κρίνεται στις 2 νίκες. Οι ηττημένοι θα καταταγούν στις θέσεις 5-8 της τελικής βαθμολογικής κατάταξης του πρωταθλήματος ανάλογα με τις θέσεις που είχαν καταλάβει στον πίνακα της βαθμολογικής κατάταξης της κανονικής περιόδου.

Οι δεύτεροι αγώνες θα γίνουν την Πέμπτη 8/5 και, αν χρειαστεί τρίτος αγώνας σε κάποιο ζευγάρι, θα διεξαχθεί το Σάββατο 10/5.