Χάντμπολ (Γ): Στον τελικό η Γαλλία με 24-23 επί της Ολλανδίας

Η Γαλλία προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά χάντμπολ γυναικών, εξαφαλίζοντας παράλληλα το παρθενικό της μετάλλιο. Οι «τρικολόρ» φαίνεται πως… ζήλεψαν τις επιτυχίες της αντίστοιχης ανδρικής ομάδας (Ολυμπιονίκη σε Πεκίνο και Λονδίνο) και πραγματοποιούν εξαιρετική πορεία στους Αγώνες του Ρίο, με αποκορύφωμα την αποψινή νίκη τους επί της Ολλανδίας με 24-23 (ημίχρονο 17-13), στον πρώτο ημιτελικό.

Οι Γαλλίδες είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, με διαφορά που έφτασε ως τα τέσσερα γκολ, με τις «οράνιε» (στην παρθενική συμμετοχή τους σε Ολυμπιακούς Αγώνες) να πλησιάζουν σε 24-23 και να χάνουν στην εκπνοή τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν, όταν το σουτ της Αμπινχ σταμάτησε στο δοκάρι.

Η Πινό με επτά τέρματα και η Λακραμπέρ με έξι ήταν οι πρώτες σκόρερ της Γαλλίας, που περιμένουν στον τελικό το νικητή της αναμέτρησης ανάμεσα στην -κάτοχο του τίτλου- Νορβηγία και τη Ρωσία. Η Φαν ντερ Χάιντεν με οκτώ γκολ ξεχώρισε από την Ολλανδία, που θα διεκδικήσει το Σάββατο το χάλκινο μετάλλιο.