Παρότι βρέθηκε να χάνει με 9 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Άρη με 81-69 στην πρεμιέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων, που διεξάγεται στην Ελευθερούπολη.

Πρωταγωνιστής ήταν ο Αλεξέι Ποκουσεφσκι με το 29 πόντους, 14 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ βοήθειες έδωσαν και οι Μωραΐτης και Ζευγαρας στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο.
Για τους ηττημένους που… πνίγηκαν στη ζώνη του Ολυμπιακού στην τελευταία περίοδο, φοβερός ήταν ο Χρυσοβαλάντης Κουρτίδης με 32 πόντους και 12/13 δίποντα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 15-19, όμως ο τυπικά γηπεδούχος, Άρης, κατάφερε με καλή άμυνα και επιθετικό οδηγό τον Κουρτίδη να προσπεράσει για πρώτη φορά στο σκορ στο 13′ (25-24).

Ο Ολυμπιακός ανέκτησε προσωρινά το προβάδισμα (29-31), όμως οι κιτρινόμαυροι όχι μόνο έκλεισαν το πρώτο εικοσάλεπτο με θετικό πρόσημο (38-37), αλλά «έχτισαν» και μια διαφορά 9 πόντων (61-52, στο 30′).

Οι ερυθρόλευκοι, ωστόσο, δεν εγκατέλειψαν τη μάχη… Πίεσαν στην άμυνα, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και βασιζόμενοι επιθετικά στην τριπλέτα Ποκουσέφσκι – Μωραϊτη – Κολοβέρο, απάντησαν με ένα επί μέρους σκορ 20-4 και βρέθηκαν στο +7 (65-72). Στην συνέχεια φρόντισαν να αυξήσουν κι άλλο τις αποστάσεις και έφτασαν άνετα στην τελική επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 15-19, 38-37, 61-52, 69-81