Οι Μπόστον Σέλτικς τα βρήκαν σκούρα απέναντι  στους Ιντιάνα Πέισερς για 2 δωδεκάλεπτα, στο δεύτερο ημίχρονο όμως έσφιξαν την άμυνα τους και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 84-74, κάνοντας έτσι το 1-0 στην σειρά των play offs.

Η ομάδα της Ιντιάνα κατάφερε να κλείσει το πρώτο μέρος προηγούμενη με 45-38, εκμεταλλευόμενη την αστοχία των γηπεδούχων που μέχρι εκείνο το σημείο σούταραν με ποσοστό 32,5% (23,5% στα τρίποντα), ενώ είχαν ήδη υποπέσει σε 10 λάθη.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, ήταν η σειρά των Πέισερς να… σπάσουν τα καλάθια και σε συνδυασμό με το «ξύπνημα» του Ίρβινγκ (8 πόντοι, 3 ασίστ στην 3η περίοδο), οι Σέλτικς πήραν προβάδισμα 9 πόντων (64-53) στο τέλος της 3ης περιόδου με  το επιμέρους σκορ να είναι 26-8.

Στην 4η περίοδο δεν άλλαξαν πολλά, με τους γηπεδούχους να διατηρούν την υπέρ τους διαφορά και να φτάνουν στη νίκη με 84-74.

Πολύ καλή εμφάνιση για τους «Κέλτες» οι Ίρβινγκ και Μόρις με 20 πόντους αμφότεροι, ενώ τους ακολούθησε ο Τέιτουμ με 15. Για τους ηττημένους διασώθηκαν οι Τζόσεφ και Μπογκντάνοβιτς με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-20, 38-45, 64-53, 84-74.