Κοντά σε μια ιστορική πρόκριση βρίσκεται ο Παναιτωλικός. Η ομάδα του Αγρινίου επικράτησε 2-1 του ΟΦΗ στην Κρήτη με χρυσό σκόρερ τον Καρέλη στο 90+4′. Οι Αγρινιώτες απέκτησαν έτσι προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ προσπάθησε να πάρει τα ηνία του αγώνα, όμως ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που βρήκε και το γκολ για το άνοιγμα του σκορ. Στο 19′ και μετά από γρήγορη αντεπίθεση της ομάδας του Αγρινίου η μπάλα έφτασε στον Ζοάο Πέδρο που δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και έκανε το 0-1.

Μετά το σοκ ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει και έψαξε την ισοφάριση όμως και πάλι ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που έφτασε κοντά στο γκολ. Στο 34′ η μπάλα στρώθηκε και πάλι στον Ζοάο Πέδρο, όμως αυτή τη φορά ο Σωτηρίου με τη βοήθεια και του δολαρίου του, κατάφερε να αποκρούσει.

Ότι δεν κατάφερε ο ΟΦΗ στο πρώτο μέρος το πέτυχε στο ξεκίνημα του δεύτερου και συγκεκριμένα στο 47′. Ο Τοράρινσον μπήκε στην περιοχή από τ’ αριστερά, γύρισε την μπάλα στον Μπάκιτς, ο οποίος με ένα κοντινό πλασέ έκανε το 1-1.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης όμως, ήρθε η ώρα του Νίκου Καρέλη.ο έμπειρος επιθετικός εδειξε την κλάση του όταν βρέθηκε σε εξαιρετική θέση και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 2-1.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Βούρος (59′ Λάρσον), Λαμπρόπουλος, Μπρέσαν, Τοράρινσον, Μεγιάδο (46′ Γκλάζερ), Γκαγιέγος, Αποστολάκης (46′ Τοράλ), Μοσκέρα (72′ Μπάκου), Μπάκιτς, Ντίκο (46′ Φελίπε).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Στεργιάκης, Λιάβας, Μαλής, Στάγιτς, Μαυρίας, Ντουάρτε Φρ., Τσιγγάρας (70′ Μπακάκης), Μπουζούκης (42′ Πέρες), Χατζηθεοδωρίδης (70′ Τορεχόν), Ντίας (70′ Σενγκέλια), Πέδρο (77′ Καρέλης).

Το πρόγραμμα των πρώτων αγώνων των προημιτελικών:

Τετάρτη 17 Ιανουαρίου

• Πανσερραϊκός – ΠΑΟΚ 0-4 (9′ Νάσμπεργκ, 23′ Σάστρε, 69′ Αντόνιο, 78′ Ζίβκοβιτς)