Αυτή τη φορά δεν υπήρξαν ούτε εκπλήξεις, ούτε ανατροπές. Ο ΠΑΟΚ έβαλε δύσκολα μόνο στο πρώτο σετ στον Παναθηναϊκό, ο οποίος σοβαρεύτηκε, επικράτησε άνετα με 3-0 και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1. Την Κυριακή σε τρίτο ματς (19:00) κρίνεται η πρόκριση στον τελικό. 29-27, 25-17 και 25-18 τα σετ.

Μετά την ήττα… σοκ πριν από δύο ημέρες, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έβγαλε αντίδραση και με εξαίρεση το πρώτο σετ έφτασε σε μια άνετη επικράτηση, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τη σειρά. Ο ΠΑΟΚ έχασε με τραυματισμό τον Σωτήρη Αντωνίου, με τον Παναθηναϊκό να χτυπάει στο μπλοκ και να περιορίζει σε σημαντικό βαθμό τα λάθη σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βάλει δύσκολα στους «πράσινους» στο πρώτο σετ, παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13-10 και 20-17. Με ένα σερί 5-0 προηγήθηκε με 22-20 και στη συνέχεια το σετ εξελίχθηκε σε… θρίλερ. Ο ΠΑΟΚ έχασε τρία σετ μπολ με τον Παναθηναϊκό τελικά να το παίρνει με 29-27 με άσο του Πανταλέωντα.

Από ‘κει και πέρα τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τον Παναθηναϊκό, που… έβαλε το πόδι στο γκάζι και δεν το πήρε ξανά από εκεί.

Ο ΠΑΟΚ δεν έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο σετ με τους «πράσινους» να το παίρνουν με 25-17, ενώ και το τρίτο σετ το… καθάρισαν από νωρίς, παίρνοντας μεγάλο προβάδισμα το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος, με το 25-18 να διαμορφώνει το τελικό 3-0 σε και να στέλνει τη σειρά σε τρίτο ημιτελικό την Κυριακή στις 19:00.

Τα σετ 0-3 (27-29, 17-25, 18-25)