Αντέδρασε, ισοφάρισε και βλέπει… τελικούς ο Ολυμπιακός. Οι Ερυθρόλευκοι παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο, μετά την ήττα στο πρώτο παιχνίδι, επικράτησαν του Φοίνικα Σύρου στον δεύτερο αγώνα με 3-0 σετ και ισοφάρισαν σε 1-1 την ημιτελική σειρά της Vollyleague.

Οι Πειραιώτες βελτιώθηκαν σε σχέση με το παιχνίδι της περασμένης Τρίτης, όπου είχαν πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους και έφτασαν εύκολα στην ισοφάριση. Με αυτή τη νίκη οι Ερυθρόλευκοι έστειλαν τη σειρά σε τρίτο ματς, το οποίο θα κρίνει και ποια ομάδα θα πάρει την πρόκριση στους τελικούς της φετινής Volleyleague.

Το τρίτο παιχνίδι της σειράς θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο (4/7, 17:15) και πάλι στο ΟΑΚΑ. Οι δύο ομάδες  θα παλέψουν για την πρόκριση στους τελικούς, με τον Ολυμπιακό φυσικά να είναι το απόλυτο φαβορί. Στους άλλους ημιτελικούς, ο ΠΑΟΚ προηγείται με 1-0 του Παναθηναϊκού, με τους Ασπρόμαυρους να πετυχαίνουν επική ανατροπή στο χθεσινό παιχνίδι.

Η εικόνα του αγώνα:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν όπως ακριβώς και στον πρώτο ημιτελικό, με τον προπονητή του Φοίνικα να είναι απόλυτα ικανοποιημένος από την εμφάνιση της ομάδας του στο πρώτο ματς. Από την άλλη, ο Μουνιόθ έδειξε εμπιστοσύνη στους παίκτες του και την ευκαιρία να του αποδείξουν ότι η ήττα την περασμένη Τρίτη ήταν μια κακή παρένθεση.

Οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 8-6. Ο Φοίνικας όμως αντέδρασε, ισοφάρισε και στη συνέχεια μάλιστα προηγήθηκε με 16-14, αποδεικνύοντας για μια ακόμα φορά ότι είναι ικανός για τη… ζημιά. Οι Πειραιώτες, ωστόσο, απάντησαν με το ίδιο νόμισμα και έκαναν ανατροπή στην ανατροπή. Με σωστές επιλογές στην επίθεση έκαναν το 21-19 και λίγο αργότερα κατέκτησαν το σετ με 25-22.

Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ έχοντας το προβάδισμα στο σκορ μπήκε με την ψυχολογία στα ύψη στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε γρήγορα με 4-1 και λίγο αργότερα με 18-10. Το νερό είχε μπει πλέον στο αυλάκι, με το 25-20 να επικυρώνει την ανωτερότητα του Ολυμπιακού. Στο τρίτο σετ ο Φοίνικας προσπάθησε να αντιδράσει, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 13-13. Σε εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες με καλά σερβίς έκαναν το 20-15 και λίγο αργότερα έκαναν το 25-19 και το 3-0 στα σετ.

Τα σετ: 22-25, 20-25, 19-25

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Κωστόπουλος 10 (9/17 επ., 1 άσσος, 25% υπ. – 17% άριστες), Χριστόφας 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Στερν 11 (9/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 32% άριστες), Μπουτσούγιεβιτς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Μήλης 8 (7/23 επ., 1 άσσος) / Καρασαββίδης (λ, 57% υπ. – 36% άριστες), Βελούδης (λ), Λινάρδος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 13 (13/25 επ.), Πετρέας 6 (4/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χουσάι 8 (7/13 επ., 1 άσσος, 35% υπ. – 22% άριστες), Βουλκίδης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 14 (12/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 41% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 80% υπ. – 60% άριστες), Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Ασπιώτης, Ριζόπουλος, Γκέργκι.