Την ήττα από την Παρτιζάν με 86-80 σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο Βελιγράδι γνώρισε η ΑΕΚ, με την Ενωση να πληρώνει το κακό δεύτερο ημίχρονο.

Οι Κιτρινόμαυροι του Ηλία Παπαθεοδώρου στο πρώτο μέρος ήταν εντυπωσιακοί και πήγαν στα αποδυτήρια με 14 πόντους διαφορά (52-38), αλλά στην τέταρτη περίοδο η απόδοσή τους έπεσε κατακόρυφα, έκαναν πολλά λάθη, έχασαν τη συγκέντρωσή τους και οι Σέρβοι πήραν τη νίκη με 86-80.

Οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με την περίοδο να ολοκληρώνεται στην ισοπαλία (27-27). Στην δεύτερη η ΑΕΚ πάτησε… γκάζι, έσφιξε την άμυνά της, δέχθηκε μόλις 11 πόντους από την Παρτιζάν, ενώ αντίθετα πέτυχε 25 και έκλεισε το ημίχρονο στο +14 (52-38). Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι άρχισαν την αντεπίθεσή τους, μείωσαν στους 5 (63-68) και στο τέταρτο δεκάλεπτο έφεραν τούμπα το ματς, παίρνοντας τη νίκη.

Κορυφαίος για την ΑΕΚ ήταν ο Λάνγκφορντ με 26 πόντους, ενώ διψήφιος ήταν και ο Γιάνκοβιτς με 12 πόντους. Από τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Γιαραμάζ με 15 πόντους, με τον Τόμας να είχε 14 πόντους και τους Γουόλντεν και Παραχούσκι από 13 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 27-27, 38-52, 63-68, 86-80

Παρτίζαν (Τρινκιέρι): Γουόλντεν 13 (1), Ζάγκορατς 11, Πέιτζι 3 (1), Γκόρντιτς 9 (1), Παραχούσκι 13, Γιαραμάζ 15 (2), Γιάνκοβιτς 2, Τόμας 14 (1), Πέινερς, Μόσλει 6.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 5 (4 ασ), Λάνγκφορντ 26 (3), Τσαλμπούρης 9, Ματσιούλις, Κακλαμανάκης 3, Χρυσικόπουλος 7 (1), Γκίκας 2 (4 ασ), Μαυροειδής 7, Σαντ Ρος 5 (1), Γιαννόπουλος 4 (1 τρ. – 5 ριμπ,), Γιάνκοβιτς 12 (2).