Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς της Α1 έκανε ο Ολυμπιακός επικρατώντας, 98-53, του Άρη, στο ΣΕΦ, στον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψαν το παιχνίδι οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπολου με 12/31 τρίποντα και 26/36 δίποντα, απέναντι στη… δεκάδα του Άρη (χωρίς Νέιμικ, Αντεγκμπόγιε και Καραθανάση) και κατέγραψαν τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία του Ολυμπιακού με αντίπαλο τον Άρη (+45) σε 120 ματς (73 νίκες ο Ολυμπιακός – 47 ο Άρης) τα τελευταία 53 χρόνια, μετά το +35 (100-65) της σεζόν 2012-2013.

Ντάνστον και Λοτζέσκι σημείωσαν από 17 πόντους, ενώ από 7 ασίστ μοίρασαν Σπανούλης και Σλούκας. Δεν αγωνίστηκε ο Ιωάννης Παπαπέτρου που θα μείνει εκτός και την Παρασκευή (29/5, 18:30) στον δεύτερο ημιτελικό, πάλι στο ΣΕΦ. Για τους Θεσσαλονικείς, Βεζένκοφ, Πάσαλιτς και Ριντ σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων.

Με 15-5 προηγήθηκε ο Ολυμπιακός μετά από σερί 9-0 και εκτόξευσε γρήγορα τη διαφορά στο +15, 25-10. Η ενέργεια που έβγαλαν οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου και ο φρενήρης ρυθμός των «ερυθρόλευκων» δεν βρήκαν απάντηση από την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Οσο περνούσε ο χρόνος η διαφορά διευρυνόταν και έφτασε στη μέγιστη τιμή της για το Α΄ δεκάλεπτο, με την ολοκλήρωσή του (+19), 31-12. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού εξαιρουμένου του Λαφαγιέτ όλοι οι υπόλοιποι παίκτες που έριξε στο πρώτο μέρος στο παρκέ ο Σφαιρόπουλος είχαν σκοράρει μέχρι το ημίχρονο (από τη δωδεκάδα μόνο ο Κατσίβελης δεν είχε μπει στο 20αλεπτο).

Με 16/21 δίποντα και 13 ασίστ έναντι των 6 του Άρη που υπέπεσε σε 12 λάθη, ο Ολυμπιακός διατηρούσε προβάδισμα πλέον των 20 πόντων, με κορυφαίους τους Λοτζέσκι, Ντάνστον και Πρίντεζη.

Στον αντίποδα, το αμυντικό transition των Θεσσαλονικιών δεν λειτουργούσε και οι Βεζένκοφ, Πάσαλιτς αποδεικνυόντουσαν πολλοί λίγοι για να διασπάσουν την κορυφαία άμυνα της Ευρωλίγκας φέτος, αυτή των Πειραιωτών, 52-25 (+27).

Το +30 (58-28, 63-33) μετετράπη σε +34 (68-34) στο 27ο λεπτό. Με τρίποντο του Ολιβερ Λαφαγιέτ (8ο στις 21 προσπάθειες έξω από τα 6.75) έως τότε για τον Ολυμπιακό) διαμορφώθηκε το 71-39, ενώ η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 71-42, μετά από δύο τρίποντα (Βεζένκοφ και Ριντ) που έριξαν την τιμή της διαφοράς κάτω των 30 πόντων.

Τυπική διαδικασία και το υπόλοιπο του αγώνα με τον Δημήτρη Κατσίβελη να μπαίνει για πρώτη φορά στα τελευταία 4 λεπτά και με την πρώτη προσπάθειά του να ευστοχεί σε τρίποντο, 80-48.

Οι παίκτες του ΣΦαιρόπουλου κυνηγούσαν μόνο το ρεκόρ, τη μεγαλύτερη δηλαδή σε εύρος νίκη επί του Άρη στην ιστορία, μετά το 100-65 της σεζόν 2012-13, όταν ο Αρης είχε προπονητή τον Βαγγέλη Αγγέλου. Οι φίλαθλοι των γηπεδούχων ζητούσαν και την… κατοστάρα, αλλά ο Σλούκας αστόχησε στην τελευταία επίθεση, 98-53.

Τα δεκάλεπτα: 31-12, 52-25, 71-42, 98-53

Διαιτητές: Σχινάς, Μητσόπουλος, Τσούνας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 5 (1), Χάντερ 6, Ντάνστον 17, Σπανούλης 8, Ντάρντεν 3 (1), Σλούκας 8 (1), Λαφαγιέτ 12 (4), Λοτζέσκι 17 (3), Πρίντεζης 9 (1), Αγραβάνης 6, Μάντζαρης 4, Κατσίβελης 3 (1)

ΆΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Πάσαλιτς 11 (3), Τσιάρας 5 (1), Δήμας, Ριντ 10 (1), Τόμας 6, Πουλιανίτις 4 (1), Χαρίσης 2, Βεζένκοφ 12 (1), Μούρτος 2, Σίμτσακ 1