Την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται επιβεβαίωσε ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε 7-5, 6-3 του Ρομπέρτο Καμπάγιες Μπαένα και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Barcelona Open.

Ο Ισπανός, ο οποίος είναι καλός στην χωμάτινη επιφάνεια, πίεσε τον Τσιτσιπά, όμως το εμπόδιό του αποδείχτηκε μικρό για τον «Στεφ». Κομβικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το πρώτο σετ. Ο Μπαένα έσπασε πρώτος το σερβίς του Έλληνα τενίστα για να προηγηθεί με 3-2.  Ο Τσιτσιπάς απάντησε αμέσως και στην συνέχεια έκανε και δεύτερο break για να κλείσει το πρώτο σετ με 7-5.

Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπά έκανε νωρίς το break, στη συνέχεια είχε τις απαντήσεις στην πίεση του Μπαένα και έτσι έκλεισε το ματς με 6-3. Αυτή ήταν η 8η διαδοχική νίκη του Έλληνα τενίστα στη χωμάτινη περίοδο του τένις.

Στον αυριανό προημιτελικό ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Φακούντο Ντίαζ Ακόστα από την Αργεντινή.