Πολύ σκληρό καρύδι αποδείχθηκε η Αστάνα για την Premierλιγκάτη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία επιβλήθηκε τελικώς με 1-0 χάρη στο γκολ του Γκρίνγουντ στο 73ο λεπτό. Οι Κόκκινοι Διάβολοι ναι μεν ξεκίνησαν δυνατά στο παιχνίδι, έχοντας την πρώτη καλή στιγμή μόλις στο 3′ με τον Φρεντ να σημαδεύει δοκάρι. Όμως ούτε ο Ράσφορντ στο 12ο λεπτό, ούτε ο Γκρίνγουντ στο 16′ βρήκαν δίχτυα.

Η ομάδα του Σόλσκιερ απειλούσε συχνά στο παιχνίδι, όμως η μπάλα δεν κατέληγε στο πλεκτό. Στο 21ο λεπτό και πάλι ο Ράσφορντ δοκίμασε το πόδι του, ωστόσο ο Έρικ ήταν πάλι παρών. Στα εναπομείναντα λεπτά ως την συμπλήρωση των 45 δεν υπήρξε κάτι αξιοσημείωτο και οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να κάνουν όνειρα για μια υπερπολύτιμη ισοπαλία.