Μεγάλο ματς στο Moda Center του Πόρτλαντ. Οι Μπλέιζερς υποδέχθηκαν τους Γουόριορς για το Game 4 των Τελικών της Δύσης, με τους πρωταθλητές να βρίσκονται μπροστά στις νίκες με 3-0.

Ήταν η τελευταία ευκαιρία των γηπεδούχων να μείνουν ζωντανοί και αυτό φάνηκε στο ματς. Οι δύο ομάδες ήταν εκνευριστικά εύστοχες στο πρώτο μισό της αναμέτρησης. Το προβάδισμα άλλαξε χέρια αρκετές φορές με τους παίκτες των δύο ομάδων να βρίσκουν με κάθε τρόπο τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και τελικά τους Μπλέιζερς να κλείνουν καλύτερα το δεύτερο δωδεκάλεπτο με ένα υπέρ τους + 4 (69-65).

Η τρίτη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους που κατάφεραν με ένα ξέσπασμα να αποκτήσουν διαφορά ακόμα και 17 πόντων (95-78) λίγο πριν μπούμε στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού.

Εκεί όμως μίλησε η καρδιά του πρωταθλητή. Οι Γουόριορς αν και… λειψοί με τους Ντουράντ, Κάζινς και Ιγκουοντάλα να απουσιάζουν, έβγαλαν πείσμα, πάθος και όλο το επιθετικό τους ταλέντο στο παρκέ και σταδιακά ροκάνισαν τη διαφορά. Προηγήθηκαν μάλιστα με 108-106 λίγα λεπτά πριν τη λήξη για να απαντήσουν οι Μπλέιζερς με ένα επί μέρους 5-0 για το 111-108.

Τελικά το μεγάλο τρίποντο του… άφαντου Τόμπσον έφερε το ματς στα ίσα (111-111), αφοί οι Κάρι και Λίλαρντ δεν κατάφεραν να δώσουν τη νίκη στην ομάδα τους. Στην παράταση οι Γουόριορς βρήκαν λύσεις από ρολίστες όπως οι Λούνι και ΜακΚίνι για να έρθει ένα μεγάλο τρίποντο του Γκριν για να κλειδώσει τη νίκη (119-115). Ο Λίλαρντ μείωσε σε 119-117 και έχασε εκ νέου ευκαιρία να πάρει το ματς ή να το στείλει σε παράταση χάνοντας την τελευταία επίθεση.

Τελικό σκορ λοιπόν το 119-117 με τους Γουόριορς να πηγαίνουν για 5η σερί φορά σε τελικούς ΝΒΑ όπου ετοιμάζονται να διεκδικήσουν το 4ο πρωτάθλημά τους, περιμένοντας την εξέλιξη της κόντρας της Ανατολής μεταξύ των Μπακς και των Ράπτορς.

Για τους Μπλέιζερς που τα έδωσαν όλα για τη νίκη, ο Μάγερς Λέοναρντ έκανε ματς καριέρας με 30π (12/16 σουτ) και 12 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Λίλαρντ (28π/12 ασίστ) και ΜακΚόλουμ (26π), με τον Dame ωστόσο να είναι μοιραίος για την ομάδα του παίρνοντας την ευθύνη των τελευταίων σουτ σε κανονική διάρκεια και παράταση.

Από την άλλη ο Κάρι ήταν απολαυστικός και έπαιξε και για τους απόντες. Πέτυχε triple double (37π/13 ριμπ/11 ασίστ), έχοντας στο πλευρό του τον καταπληκτικό Γκριν (18π/14 ριμπ/11 ασίστ) με τους δύο να γίνονται οι πρώτοι συμπαίκτες που κάνουν triple double σε αγώνα playoffs του NBA. Τέλος κάθε άλλο παρεά αμελητέα ήταν η συνεισφορά του πάγκου με τους Λούνι (12π/14 ριμπ), ΜακΚίνι (12π) και Λίβινγκστον (8π) να δίνουν σημαντικές λύσεις.

Τα δωδεκάλεπτα: 35-36, 69-65, 95-87, 111-111 (κ.δ.), 117-119 (παρ.)