• Αναζήτηση
  • Το βράδυ της Δευτέρας η απονομή των Βραβείων Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου – 13 υποψηφιότητες για την «Τετάρτη 04.45»

    Με 13 συνολικά υποψηφιότητες βρέθηκε στην κορυφαία θέση των εφετινών υποψήφιων ταινιών για τα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου η δεύτερη μεγάλου μήκους ταινία του Αλέξη Αλεξίου «Τετάρτη 04.45».

    Με 13 συνολικά υποψηφιότητες βρέθηκε στην κορυφαία θέση των εφετινών υποψήφιων ταινιών για τα βραβεία της  Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου η δεύτερη μεγάλου μήκους ταινία του Αλέξη Αλεξίου «Τετάρτη 04.45». Το κοινωνικό θρίλερ του Αλεξίου διεκδικεί εκτός άλλων τα βραβεία καλύτερης ταινίας μυθοπλασίας, σκηνοθεσία, Α και Β ανδρικού ρόλου και σεναρίου.

    Δέκα τέσσερις μεγάλου μήκους ταινίες μυθοπλασίας και ντοκιμαντέρ διεκδικούν από ένα έστω βραβείο. Πολύ καλή παρουσία του Γιώργου Ζώη αφού το «Interruption» είναι υποψήφιο σε εννέα κατηγορίες. Εξι βραβεία διεκδικεί το «Ουζερί Τσιτσάνης» του Μανούσου Μανουσάκη και το «Invisible» του Δημήτρη Αθανίτη  και τέσσερα το «Ενας άλλος κόσμος», ο θρίαμβος του Χριστόφορου Παπακαλιάτη (που δεν είναι υποψήφιος πουθενά). Αξιοσημείωτο επίσης το γεγονός ότι η «Αρκαδία χαίρε» του Φίλιππου Κουτσαφτή είναι υποψήφια σε τρεις κατηγορίες και όχι μόνο σε εκείνη του καλύτερου ντοκιμαντέρ. 

    Οι υποψηφιότητες ανακοινώθηκαν το μεσημέρι της Παρασκευής 11 Μαρτίου σε συνέντευξη Τύπου των Βαγγέλη Κατσούφη, προέδρου της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου ,Μ. Πλατυρράχου της Στέγης Γραμμάτων και Τεχνών όπου στις 28 Μαρτίου θα γίνει η απονομή και  της συμβολαιογράφος Ουρανία Μικρού, η οποία ανακοίνωσε τις υποψηφιότητες που περνούν στην τελική φάση των Βραβείων

    Η  Αγγλίδα ηθοποιός Βανέσα Ρέντγκρεϊβ γνωστή και για το έργο της ως ακτιβίστρια, ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένη και δραστήρια τελευταία απέναντι στο δράμα των προσφύγων, θα  είναι η επίσημη προσκεκλημένη της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου τη βραδιά της απονομής.

    Στην τελετή απονομής των Βραβείων, φέτος,  τη σκηνοθεσία και τα κείμενα έχει αναλάβει ο Νίκος Σούλης  με την δημιουργική  ομάδα του, τα  φώτα η Κατερίνα Μαραγκουδάκη, ενώ  οι παρουσιαστές της βραδιάς θα είναι ο Γιώργος Νανούρης και η Λένα Παπαληγούρα.

    Εφέτος, για πρώτη φορά θα δοθεί Βραβείο Ξένης Ταινίας.   Την θέσπιση του Βραβείου αποφάσισε η Γενική Συνέλευση των μελών της ΕΑΚ τον περασμένο Νοέμβριο, σαν μια κίνηση εξωστρέφειας της Ακαδημίας που προσεγγίζει το σινεμά σαν σύνολο, ακόμη και αν κύριο και βασικό της αντικείμενο, είναι ο ελληνικός κινηματογράφος. Η επιλογή της short list των 10 ταινιών έγινε πιλοτικά φέτος, από επιτροπή μελών της ΕΑΚ- κριτικών κινηματογράφου.   

    Μία ακόμη σημαντική  απόφαση που αφορά στα βραβεία είναι η συμμετοχή όλων των ντοκιμαντέρ, ανεξάρτητα από τη διάρκειά τους, στην κατηγορία για το Βραβείο  Καλύτερου Ντοκιμαντέρ, το οποίο είναι αφιερωμένο στη μνήμη της Λουκίας Ρικάκη.

    Αλλά και αυτό: Τα Βραβεία αποκτούν όνομα. Θα είναι στο εξής τα Βραβεία Ίρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, όπως αποφασίστηκε επίσης στη Γενική Συνέλευση- ένα όνομα, διεθνές και ταυτόχρονα συμβολικό.

    Για πρώτη φορά επίσης φέτος- στο δρόμο για τα Βραβεία- η  Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου διοργάνωσε προβολές των ταινιών σε κινηματογραφική αίθουσα, δωρεάν για τα μέλη και με μειωμένο εισιτήριο για το κοινό. Αυτό –όπως τονίστηκε  και στην Συνέντευξη Τύπου- ήταν  πάγιο αίτημα όλων των προηγούμενων χρόνων που έγινε φέτος πραγματικότητα, σε συνεργασία με τα  Village Cinemas στο Παγκράτι.  Σαν ένα ακόμη άνοιγμα- και επικοινωνία της Ακαδημίας όχι μόνο με τα μέλη της, αλλά  και με όλους τους φίλους του σινεμά.

    Στη διαδικασία των Βραβείων φέτος, υποβλήθηκαν  19 ταινίες  μεγάλου μήκους μυθοπλασίας, 15 ντοκιμαντέρ και 27 ταινίες μικρού μήκους.   Στις μυστικές ψηφοφορίες  έχουν φέτος δικαίωμα ψήφου 232 μέλη.  

    Οι υποψηφιότητες 

    Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

    Υποψήφιοι:

    1. Τετάρτη 04:45 – Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος

    2. Invisible – Πάνος Παπαδόπουλος, Δημήτρης Αθανίτης

    3. Smac – Ηλίας Δημητρίου

    4. Ένας Άλλος Κόσμος – Κώστας Σούσουλας, Χριστόφορος Παπακαλιάτης

    5. Chevalier – Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Μαρία Χατζάκου, Αθηνά Τσαγγάρη


    Βραβείο Σκηνοθεσίας

    Υποψήφιοι:

    1. Τετάρτη 04:45 – Αλέξης Αλεξίου

    2. Chevalier – Αθηνά Τσαγγάρη

    3. Invisible – Δημήτρης Αθανίτης

    4.- Smac – Ηλίας Δημητρίου

    Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

    Υποψήφιοι:

    1. Ένας Άλλος Κόσμος – Μαρία Καβογιάννη

    2. Silent – Κίκα Γεωργίου

    3. Smac – Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη

    Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου

    Υποψήφιοι:

    1. Ουζερί Τσιτσάνης – Χάρης Φραγκούλης

    2. Τετάρτη 04:45 – Στέλιος Μάινας

    3. Invisible – Γιάννης Στάνκογλου

    Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

    Υποψήφιοι:

    1. Ουζερί Τσιτσάνης – Βασιλική Τρουφάκου

    2. Interruption – Αλεξία Καλτσίκη

    3. Invisible – Κόρα Καρβούνη

    Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

    Υποψήφιοι:

    1. Ένας Άλλος Κόσμος – Μηνάς Χατζησάββας

    2. Ουζερί Τσιτσάνης – Αντρέας Κωνσταντίνου

    3. Τετάρτη 04:45 – Δημήτρης Τζουμάκης

     

    Βραβείο Σεναρίου

    Υποψήφιοι:

    1. Τετάρτη 04:45 – Αλέξης Αλεξίου

    2. Chevalier – Ευθύμης Φιλίππου, Αθηνά Τσαγγάρη

    3. Interruption – Γιώργος Ζώης, Βασίλης Κυριακόπουλος

    4.- Invisible – Δημήτρης Αθανίτης, Γιώργος Μακρής

    5.- Smac – Ηλίας Δημητρίου

     

    Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

    Υποψήφιοι:

    1. Καύσωνας – Joyce A. Nashawati

    2. Interruption – Γιώργος Ζώης

    3.  Erotica, Exotica, etc… – Ευαγγελία Κρανιώτη

     

    Βραβείο Φωτογραφίας

    Υποψήφιοι:

    1. Καύσωνας – Γιώργος Αρβανίτης

    2. Τετάρτη 04:45 – Χρήστος Καραμάνης

    3. Invisible – Γιάννης Φώτου

     

     

    Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

    Υποψήφιοι:

    1. Αρκαδία Χαίρε – Κωνσταντίνος Βήτα

    2. Σύμπτωμα – Coti C.

    3. Τετάρτη 04:45 – Γιάννης Βεσλεμές (Felizol)

     

    Βραβείο Μοντάζ

    Υποψήφιοι:

    1. Αρκαδία Χαίρε – Ιωάννα Σπηλιοπούλου

    2. Τετάρτη 04:45 – Λάμπης Χαραλαμπίδης

    3. Chevalier – Γιώργος Μαυροψαρίδης, Matt Johnson

    4. Interruption – Γιάννης Χαλκιαδάκης

     

    Βραβείο Σκηνογραφίας

    Υποψήφιοι:

    1. Ένας Άλλος Κόσμος – Γιώργος Γεωργίου

    2. Ουζερί Τσιτσάνης – Αντώνης Χαλκιάς

    3. Τετάρτη 04:45 – Σπύρος Λάσκαρης

    4.- Interruption – Σπύρος Λάσκαρης

     

    Βραβείο Ενδυματολογίας

    Υποψήφιοι:

    1. Ουζερί Τσιτσάνης – Άννα Μαχαιριανάκη

    2. Τετάρτη 04:45 – Άλκηστη Μάμαλη

    3. Interruption – Zorana Meic, Εύα Γουλάκου

    Βραβείο Ειδικών Εφέ και  Κινηματογραφικής Καινοτομίας

    Υποψήφιοι:

    1. Τετάρτη 04:45 – Ιπποκράτης Χαλάς, Μιχάλης Σαμιώτης, Αφοι Αλαχούζοι, Dani Cohen

    2. Interruption – Ξενοφώντας Φιλιππούσης, Φίλιππος Μαρμουτάς, Θοδωρής Ζιγκίρης

    3. The Republic – Προκόπης Βλασερός, Σόλων Γιαννούτσος, Ίωνας Κατρακάζος

     

    Βραβείο Μακιγιάζ

    Υποψήφιοι:

    1. Ουζερί Τσιτσάνης – Ναμπίλ Σαλαμέ

    2. Τετάρτη 04:45 – Στέλλα Καραπούλιου

    3. Chevalier – Εύη Ζαφειροπούλου

    4.- Interruption – Anne-Valerie Chiabaut

     

    Βραβείο Ήχου

    Υποψήφιοι:

    1. Τετάρτη 04:45 – Άρης Αθανασόπουλος, Avi Mizrahi, Gil Toren

    2. Chevalier – Λέανδρος Ντούνης, Κώστας Βαρυμποπιώτης

    3. Interruption – Hrvoje Petek, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος, Άρης Λουζιώτης, Herve Buirette


    Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

    Υποψήφιοι:

    1.     Ο Σπόρος Ιφιγένεια Κοτσώνη

    2.     Το Σύκο – Νικόλας Κολοβός

    3.     Dreamtoy – Χρήστος Χουλιάρας

    4.     Joanna – Παναγιώτης Φαφούτης

    5.     Simon Says – Νίκος Τσεμπερόπουλος

    6.     4η Μαρτίου  – Δημήτρης Νάκος

     

    Βραβείο Ταινίας  Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

    Υποψήφιοι:

    1. Αρκαδία Χαίρε – Φίλιππος Κουτσαφτής

    2. Erotica, Exotica, etc… – Charlotte Vincent, Ευαγγελία Κρανιώτη

    3. The Longest Run – Σπύρος Μαυρογένης, Μαριάννα Οικονόμου

     

     

    Πολιτισμός
    Σίβυλλα
    Helios Kiosk