Με ήττα έκλεισε τις υποχρεώσεις της η Ελλάδα για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλου, χάνοντας με σκορ 67-57 από τη Λετονία, σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο ματς για τη 12η αγωνιστική, αφού και οι δύο ομάδες έχουν εξασφαλίσει την παρουσία τους στο μεγάλο τουρνουά.

Η Εθνική μας «πλήρωσε» την πρώτη και την τρίτη περίοδο όπου ήταν άστοχη, δεν βρήκε λύσεις επιθετικά όπως οι αντίπαλοί της και έτσι δεν μπόρεσε να φτάσει σε μια ανατροπή ανάλογη όπως αυτή με τη Σερβία. Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος έδωσε χρόνο σε όλα τα παιδιά, με τους Χατζηδάκη και Τανούλη να κλέβουν την παράσταση.

Ο ψηλός του Κολοσσού ολοκλήρωσε το ματς με 9 πόντους, ο Τολιόπουλος είχε 8, ενώ οι Τανούλης και Κατσίβελης είχαν από 7 πόντους έκαστος. Από την άλλη πλευρά, οι Λεϊμάνις και Στράουτινς έκαναν τη μεγαλύτερη… ζημιά με 11 πόντους ο καθένας, ενώ ο Μπερτάνς είχε 10.

Το παιχνίδι ξεκίνησε άσχημα για την Εθνική μας, καθώς υπήρχε μεγάλη αστοχία κυρίως μέσα από τη ρακέτα καθώς η «γαλανόλευκη» είχε φτάσει να έχει μόλις 1/9 δίποντα. Δύο μακρινά σουτ και το ένα καλάθι από κοντά έφερε την φτωχή συγκομιδή των οκτώ πόντων για την Ελλάδα, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 18-8 υπέρ των Λετονών που ήταν αρκετά καλύτεροι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύνολο του Σωτήρη Μανωλόπουλου συνέχισε να παίζει καλή άμυνα, αλλά βρήκε ρυθμό στη επίθεση με τους Μουράτο και Μωραΐτη να δημιουργούν και τον Χατζηδάκη να δίνει συνέχεια στις εξαιρετικές εμφανίσεις του. Ο Τολιόπουλος έδωσε λύσεις από μακριά και με ένα… τρελό δίποντο του Χουγκάζ ενώ ήταν πεσμένος, η Εθνική μας μείωσε στο -1 και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 33-32 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο είχαμε μια… επανάληψη του πρώτου. Η Ελλάδα δυσκολευόταν να φτάσει μέχρι το καλάθι, δεν έβαλε τα σουτ και έτσι οι Λετονοί κατάφεραν να βρουν και πάλι τα πατήματά τους ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Κάτι που έκανε πιο δύσκολο το έργο της Εθνικής μας ενόψει της τελευταίας περιόδου.

Εκεί, μπορεί η Εθνική μας να ήταν πίσω με διψήφιο αριθμό πόντων, όμως μπόρεσε να πλησιάσει εκ νέου, όπως είχε κάνει και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Όμως κάθε φορά που έφτανε στο -2 οι γηπεδούχοι έβρισκαν τον τρόπο να αυξάνουν ξανά τη διαφορά. Η αστοχία της Ελλάδας δεν βοήθησε και έτσι το 67-57 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τη χώρα μας να κερδίζει αρκετούς παίκτες για το μέλλον της σε αυτά τα «παράθυρα».