Η απουσία των οπαδών της από τις κερκίδες ήταν εμφανής και στο παρκέ. Η ΑΕΚ μπήκε μουδιασμένα στον προημιτελικό με τη Νίμπουρκ, άργησε να πάρει μπρος αλλά όταν το έκανε δεν κοίταξε ξανά πίσω και με «όπλο» της την επίθεση πήρε τη νίκη-πρόκριση με 94-82 για τα ημιτελικά του BCL.

Η Ένωση είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και τον Κιθ Λάνγκφορντ πρώτο βιολί με 18 πόντους. Λοτζέσκι και Ράις ακολούθησαν με 12 έκαστος, 11 είχε ο Γιάνκοβιτς ενώ καθοριστικός ήταν και ο Γκίκας με 10 πόντους και 5 ασίστ. Για τους Τσέχους, 16 είχε ο Χάρντινγκ και άλλους τόσους ο Χρούμπαν αλλά δεν ήταν αρκετοί για την ομάδα τους.

Το ξεκίνημα στο ματς για την ΑΕΚ δεν ήταν καλό με την Ένωση να είναι άστοχη και να βρίσκεται από νωρίς πίσω στο σκορ με 0-5 (3’). Ο Γκίκας με τέσσερις δικούς του πόντους άνοιξε το λογαριασμό για την Ένωση που με τους Τσέχους να «πυροβολούν» από τα 6.75 βρέθηκε στο -8 (5-13), στα μισά της πρώτης περιόδου.

Κάπου εκεί πήρε το όπλο του ο Λάνγκφορντ. Με δύο σερί τρίποντα ο Αμερικανός έφερε την ΑΕΚ στο -4 (11-15), ο Χρούμπαν έδωσε ανάσα με νέο τρίποντο (11-18) και λίγο πριν το τέλος της περιόδου η ΑΕΚ έφτασε στον πόντο δύο φορές (19-20 και 21-22) με τους Ματσιούλις και Ράις.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η ΑΕΚ πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ χάρη σε τρίποντο του Ράις (24-23 στο 11’). Ο Χρούμπαν έδωσε προβάδισμα και πάλι στους Τσέχους με 28-26 στο 14’ και στα μισά της περιόδου, με δύο σερί καλάθια του Λοτζέσκι η Ένωση βρέθηκε για πρώτη φορά στο +5 με 35-30.

Ο Λάνγκφορντ πήγε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (42-32 στο 17’), η Νίμπουρκ απάντησε με ένα σερί 7-0 για το 42-39 και το ημίχρονο τελείωσε με τους «κιτρινόμαυρους» στο 44-39 χάρη σε ένα απίθανο καλάθι από τον Ράις.

Γκίκας και Γιάνκοβιτς με δύο τρίποντα έφεραν την ΑΕΚ στο 50-41 στο δεύτερο ημίχρονο και στο 26′ η Ένωση πήγε τη διαφορά στο +15(65-50) για πρώτη φορά με τον Μορέιρα να σκοράρει. Ενα 6-0 των Τσέχων έκανε το σκορ 65-56 και ο Παπαθεοδώρου αναγκάστηκε να πάρει τάιμ άουτ για να τους κόψει το ρυθμό. Η τρίτη περίοδος βρήκε την ΑΕΚ μπροστά με 69-58 και το ματς υπό τον πλήρη έλεγχό της.

Στην τέταρτη περίοδο βγήκε μπροστά και ο Λοτζέσκι για την ΑΕΚ. Ο Βέλγος έφερε το σκορ στο 75-63, η Νίμπουρκ μείωσε σε 78-70 αλλά δεν είχε δυνάμεις για κάτι παραπάνω. Λάνγκφορντ και Ματσιούλις με τρίοποντες βόμβες έφεραν το σκορ στο 91-79 λίγο πριν το τέλος τους ματς και η ΑΕΚ έκανε έτσι το πρώτο από τα τρία βήματα που χρειάζεται για να επαναλάβει το επίτευγμα του 2018.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 44-39, 69-58, 94-82