• Αναζήτηση
  • Bραβεία Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου: Ελευθερία και …ακινησία

    Στην κορυφή των υποψηφιοτήτων οι ταινίες «Ακίνητο ποτάμι» και «Ελεύθερο θέμα»

    Η Θεοδώρα Τζήμου πρωταγωνιστεί στην ταινία «Ελεύθερο θέμα» της Στέλλας Θεοδωράκη

    Mε εννέα υποψηφιότητες ισοβαθμούν στα εφετινά βραβεία Iρις (2019) της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου οι ταινίες «Ακίνητο ποτάμι»  του Αγγελου Φραντζή (παίζεται από την περασμένη εβδομάδα) και «Ελεύθερο Θέμα» της Στέλλας Θεοδωράκη (θα παίζεται από την Πέμπτη 28 Μαρτίου αποκλειστικά στην Ταινιοθήκη Ελλάδας).

    Μια θέση πιο κάτω ακολουθεί ο «Οίκτος» του Μπάμπη Μακρίδη με οκτώ υποψηφιότητες ενώ με έξι θα βρούμε επίσης δύο ταινίες: το «The waiter» του Στιβ Κρικρή (που θα αρχίσει να παίζεται από την ερχόμενη Πέμπτη 4 Απριλίου) και τη «Δουλειά της» του Νίκου Labot που έχει ήδη παιχτεί.

    Οι υποψηφιότητες ανακοινώθηκαν το μεσημέρι της Τετάρτης 27 Μαρτίου. Εφέτος στα βραβεία συμμετείχαν 18 μεγάλου μήκους ταινίες μυθοπλασίας, 15 μεγάλου μήκους ταινίες τεκμηρίωσης (ντοκιμαντέρ), 34 ταινίες μικρού μήκους και 4 μικρού μήκους ντοκιμαντέρ, που από φέτος η  Ακαδημία βραβεύει σε ξεχωριστή κατηγορία. Η Ακαδημία ιδρύθηκε τον Νοέμβριο του 2009 και κλείνει φέτος τα δέκα χρόνια.

    Λιγότερες υποψηφιότητες από το αναμενόμενο ήταν αυτές  που έλαβε η ταινία «1968» του Τάσου Μπουλμέτη η οποία ισοβαθμεί με το «Φυγαδεύοντας με τον Χέντριξ» του Μάριου Πιπερίδη (οι δύο ταινίες που μπορούν να επικοινωνήσουν με το παλτύ κοινό).

    Στις 23 Απριλίου θα πραγματοποιηθεί η τελετή Απονομής των Βραβείων στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση. Τη φετινή Τελετή Απονομής επιμελούνται οι Γιώργος Μακρής και Νίκος Καραπαναγιώτης, με παρουσιαστές τους ηθοποιούς Γεράσιμο Σκιαδαρέση και Μπέσυ Μάλφα, που σύμφωνα με την ανακοίνωση της Ακαδημίας «υπόσχονται μια βραδιά γεμάτη αγάπη για το Ελληνικό σινεμά».

     

    Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

    Υποψήφιοι:

    (έξι (6) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας*)

    1. Για την ταινία 1968: Μάκης Αγγελόπουλος, Τάσος Μπουλμέτης
    2. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Κωνσταντίνος Κοντοβράκης, Γιώργος Καρναβάς, Άγγελος Φραντζής
    3. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Θάνος Αναστόπουλος, Στέλλα Θεοδωράκη, Guillaum De Seille
    4. Για την ταινία Η Δουλειά της: Μαρία Δρανδάκη, Julie Paratian
    5. Για την ταινία Οίκτος: Αμάντα Λιβανού, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος
    6. Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Μάριος Πιπερίδης, Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος.

     

    Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

    Υποψήφιοι:

    1. Για την ταινία Ευτυχισμένοι Πρίγκιπες: Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Πάνος Δεληγιάννης, Στέλιος Κοτιώνης, Ernst Fassbender
    2. Για την ταινία Κωστής Παπαγιώργης, ο πιο γλυκός μισάνθρωπος: Ελένη Κοσσυφίδου, Ελένη Αλεξανδράκη
    3. Για την ταινία Obscuro Barroco: Ρέα Αποστολίδη, Γιούρι Αβέρωφ, Ευαγγελία Κρανιώτη

    Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

    Υποψήφιοι πέντε (5):

    1. Για την ταινία Άβανος: Παναγιώτης Χαραμής
    2. Για την ταινία Βουρβουρού: Καρίνα Λογοθέτη
    3. Για την ταινία Έκτορας Μάλο – Η τελευταία μέρα της χρονιάς: Ζακλίν Λέντζου
    4. Για την ταινία Η σιγή των ψαριών όταν πεθαίνουν: Βασίλης Κεκάτος
    5. Για την ταινία Λεωφόρος Πατησίων: Θανάσης Νεοφώτιστος

     

    Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

    Υποψήφιοι:

    1.- Για την ταινία Θραύσματα: Μαριάννα Οικονόμου

    1. Για την ταινία Τέταρτος τοίχος: Δημήτρης Γκότσης
    2. Για την ταινία Melan*cholia: Αριάδνη Κουτσαύτη

     

    Βραβείο Σκηνοθεσίας

    Υποψήφιοι:

    1.- Για την ταινία 1968: Τάσος Μπουλμέτης

    1. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Άγγελος Φραντζής
    2. Για την ταινία Οίκτος: Μπάμπης Μακρίδης

     

    Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

    Υποψήφιοι (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας*)

    1. Για την ταινία Η Δουλειά της: Νίκος Labot
    2. Για την ταινία Παύση: Τώνια Μισιαλή
    3. Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Μάριος Πιπερίδης,
    4. Για την ταινία Holy Boom: Μαρία Λάφη

     

    Βραβείο Σεναρίου

    Υποψήφιοι(τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας*):

    1. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Άγγελος Φραντζής, Σπύρος Κρίμπαλης
    2. Για την ταινία Η Δουλειά της: Κατερίνα Κλειτσιώτη, Νίκος Labot
    3. Για την ταινία Οίκτος: Ευθύμης Φιλίππου, Μπάμπης Μακρίδης
    4. Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Μάριος Πιπερίδης

     

    Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου

    Υποψήφιοι:

    1. Για την ταινία Οίκτος: Γιάννης Δρακόπουλος
    2. Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Αδάμ Βουσδούκος
    3. Για την ταινία The Waiter: Άρης Σερβετάλης

     

    Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου

    Υποψήφιες:

    1. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Θεοδώρα Τζήμου
    2. Για την ταινία Η Δουλειά της: Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου
    3. Για την ταινία Παύση: Στέλα Φυρογένη

     

    Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου

    Υποψήφιοι:

    1. Για την ταινία Οίκτος: Μάκης Παπαδημητρίου
    2. Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Fatih Al (Φάτι Αλ)
    3. Για την ταινία The Waiter: Γιάννης Στάνκογλου

     

    Βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου

    Υποψήφιες:

    1. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Indra Burkovska
    2. Για την ταινία Η Δουλειά της: Μαρία Φιλίνη
    3. Για την ταινία Chinatown – Τα τρία καταφύγια: Θέμις Μπαζάκα

     

    Βραβείο Φωτογραφίας

    Υποψήφιοι:

    1. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Simon Beaufils
    2. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Ηλίας Κωνσταντακόπουλος, Ηλίας Αδάμης
    3. Για την ταινία The Waiter: Γιώργος Καρβέλας

     

    Βραβείο Μοντάζ

    Υποψήφιοι (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας*)

    1.- Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Χρήστος Γιαννακόπουλος

    1. Για την ταινία Οίκτος: Γιάννης Χαλκιαδάκης
    2. Για την ταινία Obscuro Barroco: Γιώργος Λαμπρινός
    3. Για την ταινία The Waiter: Γιώργος Μαυροψαρίδης, Ιωάννα Πογιαντζή

     

    Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

    Υποψήφιοι:

    1.- Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: COTI K (Κυριάκος Κωνσταντίνου)

    1. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Χρήστος Δεληγιάννης
    2. Για την ταινία The Waiter: COTI K

     

    Βραβείο Σκηνογραφίας

    Υποψήφιοι:

    1.- Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Laura Dislere

    1. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Αντώνης Δαγκλίδης
    2. Για την ταινία The Waiter: Κώστας Παππάς

    Βραβείο Ενδυματολογίας

    Υποψήφιοι:

    1.- Για την ταινία 1968: Δάφνη Κολυβά, Εβελίνα Δαρζέντα

    1. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Κάτια Γκουλιώνη, Ieva Kupcane, Ilze Kasa, Ilze Negribe
    2. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Τριάδα Παπαδάκη

    Βραβείο Ήχου

    Υποψήφιοι (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας*):

    1.- Για την ταινία 1968: Δημήτρης Αθανασόπουλος, Χρήστος Γούσιος, Κώστας Βαρυμπομπιώτης

    1. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Γιάννης Σκανδάμης
    2. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Νίκος Παπαδημητρίου, Χρήστος Γούσιος, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Philippe Henry

    4.- Για την ταινία Οίκτος: Στέφανος Ευθυμίου, Λέανδρος Ντούνης

     

    Βραβείο Μακιγιάζ

    Υποψήφιοι:

    1.- Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Κατερίνα Βαρθαλίτου, Εύη Ζαφειροπούλου, Sanja Zecevic Markovic

    1. Για την ταινία Η Δουλειά της: Κυριακή Μελίδου
    2. Για την ταινία Οίκτος: Εύη Ζαφειροπούλου

     

    Βραβείο Ειδικών Εφφέ

    Υποψήφιοι:

    1.- Για την ταινία 1968: Γιάννης Γεωργαρίου, Αλέξης Παράσχος

    1. Για την ταινία Chinatown – Τα τρία καταφύγια: Αφοί Αλαχούζοι, Αντώνης Κοτζιάς, Ανθή Τσιρούκη, YAFKA
    2. Για την ταινία Holy Boom: Αντώνης Κοτζιάς, YAFKA

    Πολιτισμός
    One Channel
    Ο νέος ενημερωτικός τηλεοπτικός σταθμός της Ελλάδας
    Σίβυλλα
    Helios Kiosk