Πολύ σκληρή για να πεθάνει αποδείχθηκε για μια ακόμα φορά η Λίβερπουλ! Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ «άλωσε» με ανατροπή το «Τερφ Μουρ», επικρατώντας της Μπέρνλι με 3-1, για την 15η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Οι Ρεντς τα βρήκαν… μπαστούνια απέναντι στους γηπεδούχους και στο 54’ βρέθηκαν να χάνουν με 1-0, αλλά έδειξαν χαρακτήρα και με γκολ των Μίλνερ (62’), Φιρμίνο (69’) και Σακίρι (90+1’) πήραν το πολυπόθητο τρίποντο της νίκης.

Η Μπέρνλι έβαλε δύσκολα στους κόκκινους με το γκολ του Κορκ στο 54′, αλλά η πίεση που άσκησε η ομάδα του Κλοπ απέφερε καρπούς για τους φιλοξενούμενους. Είναι άλλωστε χαρακτηρισιτικό ότι η Λίβερπουλ κατάφερε να «γυρίσει» το ματς μέσα σε εφτά λεπτά, ενώ οι κόκκινοι πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Σακίρι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Λίβερπουλ κατάφερε να πάρει τη νίκη και παραμένει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, δύο βαθμούς πίσω από την Μάντσεστερ Σίτι.