Ο Ιωνικός Νικαίας σε ένα ματς που έσπασαν καρδιές, νίκησε 100-95 το Περιστέρι, ύστερα από δύο παρατάσεις, με τον Στιβ Μπαρτ να σημειώνει 35 πόντους. Ανέβηκε ακόμα περισσότερο η ομάδα του Νίκου Βετούλα. Πρώτη ήττα των Περιστεριωτών με τον Παπανικολόπουλο στον πάγκο τους.

Ο Ιωνικός προηγήθηκε 10-8 και 14-11 με αιχμή του δόρατος τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος κυριαρχούσε στις ρακέτες, με το Περιστέρι να έχει σε καλή μέρα τον Μορέιρα. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους με 25-22.

Στη δεύτερη περίοδο, κυριάρχησαν οι άμυνες με τον Μαυροκεφαλίδη να δίνει και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 29-27, 4:30 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ 37-33 υπέρ των γηπεδούχων, με καλάθι του Χαραλαμπόπουλου.

Με Μορέιρα και Βασιλόπουλο, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 44-50, αλλά ο Ιωνικός με τον Μπαρτ προηγήθηκε προηγήθηκε 53-52. Το τρίτο δεκάλεπτο λοιπόν ολοκληρώθηκε με 58-55 υπέρ της ομάδας του Νίκου Βετούλα.

Με συνεχόμενους πόντους του Στιβ Μπαρτ ο Ιωνικός προηγήθηκε 69-65, αλλά με Γκρέι και Μορέιρα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 71-69. Ο Χαραλαμπόπουλος με καλάθι διαμόρφωσε το 77-73, 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά το ματς δεν είχε τελειώσει. Ο Χαραλαμπόπουλος έστειλε τον Μορέιρα στις βολές στα 3 δευτερόλεπτα και εκείνος με δύο εύστοχες έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί όμως δεν ξεκαθάρισαν τα πράγματα. Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 84-80, έδωσαν την ευκαιρία στον Ιωνικό να επιστρέψει στο παιχνίδι. Ο Μπαρτ έδωσε το προβάδισμα με 85-84, ο Μορέιρα ισοφάρισε, για να οδηγηθούμε σε δεύτερη παράταση.

Ο Σμιθ με τρίποντο έβαλε μπροστά το Περιστέρι με 90-89, ο Χαραλαμπόπουλος έκανε το 91-90, για να απαντήσει ο Μορέιρα με κάρφωμα για το 91-92. Με το σκορ στο 93-92, ο Χαραλαμπόπουλος με τρίποντο, διαμόρφωσε το 96-92, γέρνοντας οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 37-33, 58-55, 77-77, 85-85, 100-95