Roland Garros: Ρίχνεται σήμερα στη «μάχη» ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Το μεγάλο γαλλικό όπεν ξεκινά σήμερα, με τον Στέφανο Τσιτσιπά να ρίχνεται στη μάχη κόντρα στον Γερμανό, Μαξιμίλιαν Μάρτερερ.

Το μεγάλο γαλλικό τουρνουά, «Roland Garros», ξεκινά σήμερα (26/5) και όλοι οι φίλοι του τένις περιμένουν με ανυπομονησία να θαυμάσουν τα μεγάλα αστέρια του αθλήματος που θα ριχτούν στη μάχη για κατακτήσουν το τρόπαιο.

Σήμερα λοιπόν θα διεξαχθούν τα πρώτα ματς, με τον δικό μας, Στέφανο Τσιτσιπά, που βρίσκεται στο νούμερο 6 της παγκόσμιας κατάταξης, να αντιμετωπίζει τον Γερμανό, Μαξιμίλιαν Μάρτερερ, ο οποίος είναι στο Νο.110 στον πρώτοι γύρο, στις 13:25.

Ο Έλληνας τενίστας ψάχνει τη νίκη που θα του δώσει την πρόκριση στην επόμενη φάση και θα του επιτρέψει να πετύχει κάτι καλό στη συνέχεια του τουρνουά. Από το υπόλοιπο πρόγραμμα ξεχωρίζει φυσικά το όνομα του Ρότζερ Φέντερερ, με τον Ελβετό να παίζει κόντρα στον Λορέντζο Σονέγκο.

Αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα:

Court Philippe-Chatrier (έναρξη αγώνων 12:00):
1) Angelique Kerber (5) v. Anastasia Potapova
2) Stefanos Tsitsipas (6) v. Maximilian Marterer
3) Lorenzo Sonego v. Roger Federer (3)
4) Madison Brengle v. Karolina Pliskova (2)

Court Suzanne-Lenglen (12:00):
1) Thomas Fabbiano v. Marin Cilic (11)
2) Kei Nishikori (7) v. Quentin Halys
3) Fiona Ferro v. Kristina Mladenovic
4) Sloane Stephens (7) v. Misaki Doi

Court Simonne-Mathieu (12:00):
1) Garbine Muguruza v. Taylor Townsend
2) Marco Cecchinato (16) v. Nicolas Mahut
3) Venus Williams v. Elina Svitolina (9)
4) David Goffin (27) v. Ricardas Berankis

Court 1 (12:00):
1) Petra Martic (31) v. Ons Jabeur

2) Janko Tipsarevic v. Grigor Dimitrov
3) Belinda Bencic (15) v. Jessica Ponchet
4) Robin Haase v. Philipp Kohlschreiber

Court 14 (12:00):
1) Alexei Popyrin v. Ugo Humbert
2) Svetlana Kuznetsova v. Karolina Kucova (Q)
3) Marton Fucsovics v. Diego Schwartzman (17)
4) Polona Hercog v. Aliaksandra Sasnovich (32)

Court 7 (12:00):
1) Matteo Berrettini (29) v. Pablo Andujar
2) Laure Siegemund v. Sofia Zhuk (Q)
3) Albert Ramos-Vinolas v. Laslo Djere (31)
4) Jennifer Brady v. Ivana Jorovic

Court 6 (12:00):
1) Magdalena Rybarikova v. Johanna Larsson
2) Malek Jaziri v. Oscar Otte (LL)
3) Bernarda Pera v. Kateryna Kozlova
4) Jiri Vesely v. Leonardo Mayer

Court 13 (12:00):
1) Casper Ruud v. Ernests Gulbis
2) Yafan Wang v. Marketa Vondrousova
3) Prajnesh Gunneswaran v. Hugo Dellien
4) Sara Sorribes Tormo v. Alison Van Uytvanck

Ακολουθήστε στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, από
Αθλητισμός
ΒΗΜΑτοδότης
Σίβυλλα
Helios Kiosk