Μετά την αποτυχία στο Final 4 της Euroleague, η Φενερμπαχτσέ τα βρήκε σκούρα στα προημιτελικά του τουρκικού πρωταθλήματος απέναντι στην μαχητική Τουρκ Τέλεκομ, όμως ανέτρεψε διαφορά 20 πόντων και στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη με 82-72 πετυχαίνοντας το 1-0 στη σειρά.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 39-19, αλλά σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ξύπνησαν από τον… λήθαργο, πίεσαν και στο τέλος του ημιχρόνου μείωσαν στους 7 πόντους (35-42).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς κυριάρχησε στο παρκέ και με μπροστάρη τον Κώστα Σλούκα έκανε τη μεγάλη ανατροπή. Το 35-42 του ημιχρόνου έγινε 82-72, με την Φενερμπαχτσέ να παίρνει τη μεγάλη νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κώστας Σλούκας με 18 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα και 10/10 βολές, ενώ εξαιρετικός ήταν επίσης ο Μάρκο Γκούντουριτς, που πέτυχε με 17 πόντους. Από τους ηττημένους καλύτερος ήταν Βλάντιμιρ Στίματς με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 35-42, 56-58, 82-72.