Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Προμηθέας το παιχνίδι με τον Πανιώνιο, με την ομάδα της Πάτρας να διαλύει εντός έδρας τους Κυανέρυθρους με 104-67 για την 25η αγωνιστική της Basket League και να παραμένει ζωντανή στη μάχη για την 4άδα.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Μάκη Γιατρά ανέβηκε στο 16-9 και έπιασε στην 4η θέση το Περιστέρι, που ηττήθηκε στο Ρέθυμνο. Από την άλλη ο Πανιώνιος υποχώρησε στο 8-17, χωρίς ωστόσο να κινδυνεύει με υποβιβασμό. Οι Κυανέρυθροι μετά τη νίκη επί της ΑΕΚ έχουν σωθεί και το ματς στην Πάτρα, αλλά και αυτό της τελευταίας αγωνιστικής με τον Χολαργό είναι βαθμολογικά αδιάφορα για την ομάδα του Βασίλη Φραγκιά.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπράουν με 29 πόντους, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν επίσης οι Κατσίβελης (15π.), Σαλούστρος (13π.), Λίποβι (12π.) και Κασελάκης (10π.). Από τους ηττημένους ο μοναδικός που διασώθηκε ήταν ο Παπαντωνίου με 27 πόντους.

Η εικόνα του αγώνα:

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 20-3. Η ομάδα της Πάτρας είχε συνέχισε το κρεσέντο έξω από τη γραμμή του τριπόντου και παρά την αντίδραση που έβγαλε ο Πανιώνιος, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +19 (33-12). Στο δεύτερο οι Κυανέρυθροι μάζεψαν τη διαφορά και στο τέλος του ημιχρόνου μείωσαν στους 13 (47-34). Στην τρίτη περίοδο ο Προμηθέας πάτησε γκάζι και ανέβασε εκ νέου τη διαφορά στους 19 (68-49), μετατρέποντας σε διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο. Το τελικό 104-67 αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του αγώνα, αλλά και τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 33-12, 47-34, 68-49, 104-67