Η ΑΕΚ ηττήθηκε στην Πορτογαλία με 22-17 από τη Μαδέιρα για τον πρώτο ημιτελικό του Τσάλεντζ Καπ και πλέον έχει αρκετά δύσκολη αλλά όχι αδύνατη αποστολή για τη ρεβάνς του Μεγάλου Σαββάτου στο ΟΑΚΑ.

Η διαφορά έφτασε ακόμη και στα 8 γκολ διαφορά με την Ένωση να γλιτώνει τα χειρότερα και να τη μαζεύει σε πιο λογικά επίπεδα στο φινάλε.

Οι Πορτογάλοι μπήκαν πιο δυνατά και είχαν από νωρίς τον έλεγχο παίρνοντας προβάδισμα με 3-0 γρήγορα στην αναμέτρηση. Η ΑΕΚ αντέδρασε, μείωσε στο γκολ (4-3) και αργότερα προσπέρασε με 7-6 ωστόσο το ημίχρονο βρήκε την Μαδέιρα και πάλι μπροστά με 12-10.

Στο δεύτερο μέρος πάλι μπήκε πιο δυνατά η γηπεδούχος και αύξησε τη διαφορά στα 4 γκολ με 14-10 με την ΑΕΚ να απαντά αλλά τη διαφορά να αυξάνεται και πάλι με τη Μαδέιρα να προηγείται με 6 γκολ (22-16) περίπου στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου. Το σκορ έφτασε ακόμη και στα γκολ διαφορά αλλά η Ένωση κατάφερε στο τέλος να μαζέψει τη διαφορά με τα πέντε γκολ να την κρατούν στο κόλπο για την ανατροπή στη ρεβάνς και την παρουσία της για δεύτερη σερί φορά στον τελικό της διοργάνωσης.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 5-3, 7-7, 9-8, 10-8, 12-10 (ημιχρ.), 14-10, 17-13, 18-15, 22-17, 26-19, 27-22.