Το πρώτο από τα τρία βήματα που χρειάζεται για να κατακτήσει το πρωτάθλημα έκανε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι Ερυθρόλευκες έκαναν επίδειξη δύναμης απέναντι στον Πανναξιακό και χωρίς να αντιμετωπίσουν κανένα απολύτως πρόβλημα επικράτησαν εύκολα στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» με 3-0 σετ.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά την Μεγάλη Τετάρτη, αυτή τη φορά στη Νάξο στον δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος. Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς θα τα δώσουν όλα για να πάρουν τη νίκη και να επιστρέψουν στην Αθήνα με το 2-0 στις αποσκευές τους.

Οι Ερυθρόλευκες μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 7-3 και λίγο αργότερα με 17-10. Η ομάδα του Σέρβου τεχνικού παρέμεινε σοβαρή στο δεύτερο κομμάτι του σετ και με 25-14 έκανε το 1-0. Στο δεύτερο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι σκορ, μέχρι το 17-17.

Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός με ένα σερί 3-0 έκανε το 20-17 και έβαλε τις βάσεις για το 2-0, το οποίο ήρθε λίγο αργότερα με 25-21. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ, όπου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι το 14-14. Και πάλι ο Ολυμπιακός στο δεύτερο κομμάτι πάτησε… γκάζι και με 25-17 σφράγισε τη νίκη, κάνοντας το 1-0 απέναντι στον Πανναξιακό.

Τα σετ: 3-0, 25-14, 25-21, 25-17

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-3, 16-10, 21-11, 25-14
2ο σετ: 8-6, 16-15, 21-18, 25-21
3ο σετ: 6-8, 16-14, 21-15, 25-17

Η Τζίνα Λαμπρούση δήλωσε μετά το ματς: «Ο πρώτος στόχος επετεύχθη στις Σέρρες με το Κύπελλο. Σήμερα θέλαμε πάρα πολύ τη νίκη και μπήκαμε συγκεντρωμένα. Ενδεχομένως να κάναμε και κάποια λάθη τα οποία θα δούμε και θα διορθώσουμε και τώρα πάμε στη Νάξο για το 2-0, για να επιστρέψουμε εδώ και να πανηγυρίσουμε την κατάκτηση του πρωταθλήματος».

Η Κωνσταντίνα Βλαχάκη μετά το τέλος της αναμέτρησης, ανέφερε: «Σήμερα ήμασταν αποφασισμένες. Θέλαμε τη νίκη και κάθε νίκη και για την Κατερίνα (σ. Γιώτα) και για τους οπαδούς μας.

Σίγουρα είμαστε κουρασμένες στο τέλος της σεζόν αλλά τώρα είναι η περίοδος να τα δώσουμε όλα. Προσωπικά μπορώ να κάνω και καλύτερο παιχνίδι, με αυτές τις συμπαίκτριες. Όταν έχεις πασαδόρο τη Στέλλα πώς να μην τελειώνεις τις φάσεις, ή την Αρετά στην υποδοχή. Είναι το σύνολο αφού παίξαμε όλες μαζί καλά και πάμε στο επόμενο ματς».