Σασπένς και δυνατές μάχες στο πανελλήνιο πρωτάθλημα πάλης

Ο Παλαιστικός Ομιλος Πρωταθλητών Χαλκίδας αναδείχτηκε πρωταθλητής Ελλάδας στην Ελληνορωμαϊκή πάλη με 52 βαθμούς και 5 χάλκινα, 2 ασημένια και 1 χρυσό μετάλλιο το οποίο κατέκτησε ο Λαοκράτης Κεσίδης στην κατηγορία των 96 κ. Στην Ελευθέρα πάλη πρωταθλητής Ελλάδας αναδείχτηκε ο Αγιος Γεώργιος Σερρών με 66 βαθμούς και 3 χρυσά και 5 χάλκινα μετάλλια. Την πρώτη θέση κατέκτησαν οι Θεοχάρης Καλανίδης (55 κ.), Απόστολος Τασκούδης (74 κ.), Μιχεήλ Τσικοβάνι (96 κ.). Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα γυναικών πρώτευσαν οι Ευπυρίδαι Ανω Λιοσίων με 19 βαθμούς και 2 χρυσά, 1 ασημένιο και 4 χάλκινα μετάλλια. Την πρώτη θέση κατέκτησαν η Αγόρω Παπαβασιλείου στα 63 κ. και η Αννα Βαρτανιάν στα 67 κ.

Ο Παλαιστικός Ομιλος Πρωταθλητών Χαλκίδας αναδείχτηκε πρωταθλητής Ελλάδας στην Ελληνορωμαϊκή πάλη με 52 βαθμούς και 5 χάλκινα, 2 ασημένια και 1 χρυσό μετάλλιο το οποίο κατέκτησε ο Λαοκράτης Κεσίδης στην κατηγορία των 96 κ. Στην Ελευθέρα πάλη πρωταθλητής Ελλάδας αναδείχτηκε ο Αγιος Γεώργιος Σερρών με 66 βαθμούς και 3 χρυσά και 5 χάλκινα μετάλλια. Την πρώτη θέση κατέκτησαν οι Θεοχάρης Καλανίδης (55 κ.), Απόστολος Τασκούδης (74 κ.), Μιχεήλ Τσικοβάνι (96 κ.). Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα γυναικών πρώτευσαν οι Ευπυρίδαι Ανω Λιοσίων με 19 βαθμούς και 2 χρυσά, 1 ασημένιο και 4 χάλκινα μετάλλια. Την πρώτη θέση κατέκτησαν η Αγόρω Παπαβασιλείου στα 63 κ. και η Αννα Βαρτανιάν στα 67 κ.
Οι πρωταθλητές ανά κατηγορία:
Ελληνορωμαϊκή πάλη
55 κ.
1ος: Κατσούλας Νικόλαος (Π.Σ. Αλεξάνδρειας)
2ος: Αγκαφανίδης Χαράλαμπος (Φλόγα Ξάνθης)
3ος: Ηλιάδης Δημήτριος (Παντζιτζιφιακός)
60 κ.
1ος: Χατσατούροβ Αρτούρ (Ευπυρίδαι Άνω Λιοσίων)
2ος: Μανουηλίδης Απόστολος (Π.Ο.Π.)
3ος: Θεοδωράκης Χρήστος (Α.Σ. Παλαίστρα Ελασσόνας)
3ος: Κατουρτσίδης Χριστόφορος (Ευπυρίδαι Άνω Λιοσίων)
66 κ.
1ος: Ματίας Βλαδίμηρος (ΒΑΟ)
2ος: Αποστόλου Χρήστος (Ευπυρίδαι Άνω Λιοσίων)
3ος: Βλάχος Μιχάλης (Ε.Γ.Σ.)
3ος: Γκίκας Χρήστος (Ηρακλής Περιστερίου)
74 κ.
1ος: Παπαδόπουλος Κωνσταντίνος (Άτλας Καλλιθέας)
2ος: Μανουηλίδης Πέτρος (Π.Ο.Π.)
3ος: Πέντορετς Γιεβγκένι (Π.Ο.Π.)
3ος: Τριανταφυλλίδης Ιωάννης (Φλόγα Ξάνθης)
84 κ.
1ος: Μπούκης Ηλίας (Ηρακλής Περιστερίου)
2ος: Σολόντκης Σέργιος (Α.Σ. Παλαίστρα Ελασσόνας)
3ος: Τζιώλας Γεώργιος (Π.Ο.Π.)
3ος: Μουτουσίδης Ιωάννης (Π.Ο.Π)
96 κ.
1ος: Κεσίδης Λαοκράτης (Π.Ο.Π)
2ος: Τσεκερίδης Δημήτρης (ΠΑΟΚ)
3ος: Ποικιλίδης Αλέξανδρος (Π.Ο.Π)
3ος: Κουντουρατζής Σπύρος (Ε.Γ.Σ.)
120 κ.
1ος: Εγγονίδης Ματθαίος (Αρχέλαος Κατερίνης)
2ος: Ζουρνατζίδης Μιχάλης (Ε.Γ.Σ.)
3ος: Λέων Νίκος (Π.Ο.Π)
3ος: Σάββας Ιωάννης (Εθνικός Γ.Σ.)
Ελευθέρα πάλη
55 κ.
1ος: Καλανίδης Θεοχάρης (Άγιος Γεώργιος Σερρών)
2ος: Καμινίδης Μίκης (Α.Σ. Πόντος)
3ος: Μπαλτσίδης Ηλίας (Βικτώρια)
3ος: Χαραλαμπίδης Ηλίας (Άγιος Γεώργιος Σερρών)
60 κ.
1ος: Οβσεπιάν Αντρανίκ (Άρης Θεσσαλονίκης)
2ος: Βαλκανιώτης Θεοδόσιος (Π.Α.Ο. Βόλου)
3ος: Μαρτίδης Αλέξανδρος (Ζυγός Καβάλας)
3ος: Ναμετίδης Ασλάν (Τιτάνες Μενιδίου)
66 κ.
1ος: Τριανταφυλλίδης Ανδρέας (Μέγας Αλέξανδρος Ασπρόπυργου)
2ος: Μακρινάς Παναγιώτης (Τιτάνες Μενιδίου)
3ος: Γκότσης Κωνσταντίνος (Άγιος Γεώργιος Σερρών)
3ος: Μπινενμπάουμ Κύριλλος (Πολυνείκης Μοσχάτου)
74 κ.
1ος: Τασκούδης Απόστολος (Άγιος Γεώργιος Σερρών)
2ος: Σαβουλίδης Γεώργιος (Πολυνείκης Μοσχάτου)
3ος: Ακριτίδης Αναστάσιος (Άγιος Γεώργιος Σερρών)
3ος: Ακριτίδης Μιχάλης (Άγιος Γεώργιος Σερρών)
84 κ.
1ος: Πολιανίδης Φέλιξ (Π.Ο.Π.)
2ος: Παυλίδης Θεοδόσιος (Ευρωπός)
3ος: Κριαρίδης Γρηγόριος (Άγιος Γεώργιος Σερρών)
3ος: Ξενίδης Τιμοφέι (Πολυνείκης Μοσχάτου)
96 κ.
1ος: Τσικοβάνι Μιχεήλ (Άγιος Γεώργιος Σερρών)
2ος: Καρσλίδης Παναγιώτης (Αναγέννηση Ασπρόπυργου)
3ος: Τσεραχίδης Ανδρέας (Α.Σ. Πόντος)
3ος: Ιακωβίδης Γεώργιος (Αναγέννηση Ασπρόπυργου)
120 κ.
1ος: Σβετλίτσκιν Βίκτωρ (Αναγέννηση Ασπρόπυργου)
2ος: Καργιωτάκης Ιωάννης (Κ.Α.Ο.)
3ος: Νυφαδόπουλος Χρήστος (Τιτάνες Μενιδίου)
3ος: Παπαοικονόμου Νίκος (Οδυσσέας Λάρισας)

Πάλη γυναικών
48 κ.
1η: Ψαθά Φανή (Π.Ο. Ψαχνών)
2η: Παπαδοπούλου Ελένη (Ευπυρίδαι Άνω Λιοσίων)
3η: Μαρτίδου Αθηνά (Ζυγός Καβάλας)
51 κ.
1η: Παυλίδου Ευδοξία (Γ.Ο. Ευόσμου)
2η: Παπαθεοδώρου Αικατερίνη (Σπάρτακος Ιωαννίνων)
55 κ.
1η: Πρεβολαράκη Μαρία (Εθνικός Γ.Σ.)
2η: Κυριακοπούλου Μαρία (Θησεύς Περιστερίου)
3η: Χριστοδουλάκη Γεωργία (Ευπυρίδαι Άνω Λιοσίων)
59 κ.
1η: Γκούγια Ελένη (Άτλας Καλλιθέας)
2η: Σταματάκου Ευγενία (Κερκίων Χαϊδαρίου)
3η: Παπαγερίδου Πελαγία (Κρότων Κοζάνης)
63 κ.
1η: Παπαβασιλείου Αγόρω (Ευπυρίδαι Άνω Λιοσίων)
2η: Λοϊζίδου Αθηνά (Ευπυρίδαι Άνω Λιοσίων)
3η: Φιοντερτσένκο Μαρία-Χριστίνα (Ευπυρίδαι Άνω Λιοσίων)
67κ.
1η: Βαρτανιάν Άννα (Ευπυρίδαι Άνω Λιοσίων)
2η: Αναστασιάδου Ελένη (Π.Σ. Αλεξάνδρειας)
3η: Μαλάμου Ευροσύνη (Ευπυρίδαι Άνω Λιοσίων)
3η: Γιαννούσα Αθηνά (Π.Ο.Π.)
72 κ.
1η: Βρυώνη Μαρία-Λουϊζα (Άτλας Καλλιθέας)
2η: Πιτσιάβα Αικατερίνη (Όγχηστος)
3η: Κουτσουρελάκη Χρυσή (Π.Σ.Φ. Μιλτιάδη Μαραθώνα)
3η: Μυλωνά Ελένη (Ευπυρίδαι Άνω Λιοσίων)

Η βαθμολογία των συλλόγων

Ελληνορωμαϊκή πάλη
1ος: Π.Ο.Π. (52 βαθμοί)
2ος: Ευπυρίδαι Άνω Λιοσίων (38,5 βαθμοί)
3ος: Εθνικός Γ.Σ. (35 βαθμοί)

Ελευθέρα πάλη
1ος: Άγιος Γεώργιος Σερρών (66 βαθμοί)
2ος: Αναγέννηση Ασπρόπυργου (29 βαθμοί)
3ος: Τιτάνες Μενιδίου (25 βαθμοί)

Πάλη γυναικών
1ος: Ευπυρίδαι Άνω Λιοσίων (19 βαθμοί)
2ος: Άτλας Καλλιθέας (8 βαθμοί)
3ος: Π.Ο. Ψαχνών (4 βαθμοί)
Ακολουθήστε στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, από
Δείτε επίσης
Αθλητισμός
ΒΗΜΑτοδότης
Σίβυλλα
Helios Kiosk