Κραυγές η Αρσεναλ, κυριαρχία η Μπάρτσα

Επειτα από τις κραυγές της Τσέλσι για τη διαιτησία του νορβηγού διαιτητή κ. Τομ Χένινγκ Οβρεμπο στον επαναληπτικό ημιτελικό με την Μπαρτσελόνα για το Τσάμπιονς Λιγκ 2008-09, ήταν η σειρά της Αρσεναλ και του γάλλου προπονητή της κ. Αρσέν Βενγκέρ να διαμαρτυρηθεί για τη διαιτησία σε ευρωπαϊκό αγώνα εναντίον της Μπαρτσελόνα.

Τότε ο κ. Οβρεμπο είχε αγνοήσει και τα πέντε(!) πέναλτι που ζήτησε η Τσέλσι, ενώ το βράδυ της Τρίτης (8/3) στο «Καμπ Νου» της Βαρκελώνης και στο ματς Μπαρτσελόνα – Αρσεναλ (3-1) στο επίκεντρο βρέθηκε ο ελβετός διαιτητής κ. Μάσιμο Μπουζάκα και η απόφασή του να αποβάλλει στο 56′ τον Ρόμπιν φαν Πέρσι με δεύτερη κίτρινη κάρτα επειδή συνέχισε την προσπάθειά του και σούταρε ενώ η φάση είχε σταματήσει για οφσάιντ. Το σκορ σε εκείνο το σημείο ήταν 1-1 και όπως σχολίασε ο αλσατός προπονητής των Κανονιέρηδων «σήμερα δεν είμαστε δυστυχισμένοι μόνο όσοι αγαπάμε την Αρσεναλ, αλλά και όσοι αγαπούν το ποδόσφαιρο»!

Ο κ. Βενγκέρ δήλωσε σίγουρος για την πρόκριση της ομάδας του, η οποία είχε επικρατήσει 2-1 στο Λονδίνο. «Θα είχαμε κερδίσει αυτό το ματς. Η Μπαρτσελόνα είχε χάσει τις δυνάμεις της στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο υπήρχαν οι χώροι για να κινηθούμε και να την χτυπήσουμε εκεί που πονάει» είπε και δεν έκρυψε την οργή του για την απόφαση του κ. Μπουζάκα να αποβάλλει τον Φαν Πέρσι. «Δεν ήταν συνεπής στη διαιτησία του. Στη Μπαρτσελόνα δεν έδειξε ούτε μια κίτρινη κάρτα. Μίλησα με ανθρώπους της UEFA μετά τη λήξη του αγώνα και απόρησαν κι εκείνοι. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί «σκότωσε» ένα ποδοσφαιρικό παιχνίδι που ήταν υπέροχο και ανοιχτό. Λυπάμαι για όσους είδαν το ματς».

Οι διαιτητικές αποφάσεις αναμφισβήτητα άλλαξαν τις ισορροπίες στον αγωνιστικό χώρο, καθώς εκτός από την υπερβολική αποβολή του Φαν Πέρσι και το πέναλτι με το οποίο η Μπάρτσα έκανε το 3-1 ήταν τραβηγμένο, αν και οι Καταλανοί διαμαρτυρήθηκαν για άλλη φάση νωρίτερα που θα μπορούσε να δοθεί πέναλτι σε ανατροπή του Λιονέλ Μέσι. Ωστόσο, η ανωτερότητα της Μπαρτσελόνα ήταν εμφανής και αυτή τη φορά συνοδευόταν και από μια σημαντική δόση τύχης.

Στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ του 2006 στο «Σταντ ντε Φρανς» του Παρισιού (Μπαρτσελόνα – Αρσεναλ 2-1), οι Κανονιέρηδες έχασαν με κόκκινη κάρτα τον τερματοφύλακά της Γενς Λέμαν στο 20’. Στην αναμέτρηση της Τρίτης έχασαν στο 17’ τον γκολκίπερ Βόιτσιεχ Σέζνι με τραυματισμό στο δάκτυλο.

Παράλληλα ενώ άντεξε στην πίεση της Μπαρτσελόνα, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ένα λάθος του αρχηγού της Σεσκ Φάμπρεγκας λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή δημιούργησε το ρήγμα που εκμεταλλεύτηκε με υπέροχη μπαλιά ο Αντρές Ινιέστα προς τον κορυφαίο ποδοσφαιριστή του κόσμου για το 2009 και το 2010 Λιονέλ Μέσι, ο οποίος άνοιξε το σκορ με ένα γκολ-ποίημα.

Η τύχη γύρισε την πλάτη στους Μπλαουγκράνα στο (αυτο)γκόλ της ισοφάρισης, το οποίο σημειώθηκε στο 53’ από κεφαλιά του Σέρχιο Μπούσκετς έπειτα από κόρνερ του Σαμίρ Νασρί. Τρία λεπτά αργότερα όμως (56′ και αποβολή Φαν Πέρσι), «η πιο ηλίθια διαιτητική απόφαση που έχει υπάρξει» όπως έγραψε ο Guardian επανέφερε την Μπαρτσελόνα σε ρόλο φαβορί, τον οποίο εκμεταλλεύτηκε πετυχαίνοντας τα δύο γκολ που χρειαζόταν (69’ Τσάβι, 71’ πεν. Μέσι) για να προκριθεί στα προημιτελικά.

Οπως έγραψε όμως στο πρωτοσέλιδό της η γαλλική εφημερίδα «L’ Equipe» η Μπαρτσελόνα είναι «Αδιαμφισβήτητη» θυμίζοντας ότι απείλησε 19 φορές την αντίπαλη εστία, σε αντίθεση με τα μηδέν σουτ παικτών της Αρσεναλ προς το τέρμα του Βαλντέζ!