Μετά το τέλος της 18ης αγωνιστικής Γιουβέντους και Ίντερ ήταν ισόβαθμες στην κορυφή της Serie A με 45 βαθμούς. Έκτοτε η Ίντερ  «αποφάσισε» να κάνει τον τίτλο του πρωταθλητή… δώρο στη «Γηραιά Κυρία».

Η Ίντερ έφερε τρίτη σερί ισοπαλία με το «αγαπημένο» της 1-1, αυτή τη φορά με την Κάλιαρι και με νίκη απέναντι στη Νάπολι η Γιουβέντους θα έχει τη δυνατότητα να ξεφύγει με 6 βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο είχε αρκετές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες και σε μία από αυτές ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ άνοιξε το σκορ για τους «νερατζούρι» στο 29′, ενώ ο ίδιος παίκτης είχε ακόμη μία ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ίντερ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο μέχρι το 65′, δημιούργησε ευκαιρίες αλλά δεν πέτυχε δεύτερο τέρμα. Η Κάλιαρι βγήκε μπροστά και στο 78′ ο πρώην παίκτης των «νερατζούρι», Ράτζα Ναϊνγκολάν, έκανε το 1-1 για την Κάλιαρι με σουτ εκτός περιοχής.