Οι Σίξερς υποδέχτηκαν στο Wells Fargo Center της Φιλαντέλφια τους Μπόστον Σέλτικς σε ένα από τα μεγάλα ντέρμπι της Ανατολής με φόντο της 3άδα των playoffs.

Οι Κέλτες έκαναν καλύτερο ξεκίνημα στην αναμέτρηση και διατήρησαν σταθερά το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο το οποίοι έκλεισε υπέρ τους με 69-58. Στην τρίτη περίοδο οι Σίξερς έβγαλαν αντίδραση, επέστρεψαν στο σκορ και μπήκαν στο κρίσιμο 4ο δωδεκάλεπτο στο -5 (90-85).Εκεί το ματς έγινε ντέρμπι με την ομάδα του κόουτς Μπράουν να περνά μπροστά στο σκορ προς το τέλος της αναμέτρησης, με ένα μεγάλο γκολ φάουλ του Σίμονς να κάνει το 106-103. Στη συνέχεια ο συγκλονιστικός Εμπιντ έκοψε τον ΄Ιρβινγκ, ο Μπάτλερ με μια clutch προσπάθεια έκανε το 118-113, με το τελικό 118-115 να προσυπογράφει την πρώτη φετινή νίκη των Σιξερς επί των Σέλτικς μετά από τρεις σερί ήττες.

Ο συγκλονιστικός Εμπίντ (37π/22 ριμπ), έχοντας τη βοήθεια των Μπάτλερ (22π) και Χάρις (21π) οδήγησαν σε μια πολύ σημαντική νίκη τους Σίξερς που έχουν πλέον το πάνω χέρι στην κατάληψη της 3η θέσης στην οποία βρίσκονται με ρεκόρ 47-25.

Από την άλλη οι Σέλτικς μετρά την ήττα αυτή έχουν σαν ταβάνι της 4η θέση. Αυτή τη στιγμή βρίσκονται 5οι (43-29), μία νίκη πίσω από τους Πέισερς, μιας και οι προσπάθειες των Ίρβινγκ (36π/9 ριμπ), Χόρφορντ (22π) και Ροζίερ (20π) δεν ήταν αρκετές.