Ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε του Ικαρου Καλλιθέας με 74-66 στο «Βενετόκλειο», σημειώνοντας την τρίτη διαδοχική νίκη του, κάνοντας το αποφασιστικό βήμα για να εξασφαλίσει μια θέση στα πλέι οφ. Οι Ροδίτες δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα στο τρίτο δεκάλεπτο από τους παίκτες του Ικαρου αλλά τελικά κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα για πρώτη φορά με καλάθι του Τσάμη για το 8-7. Οι Ροδίτες κατάφεραν να χτίσουν μια μικρή διαφορά 6 πόντων με τον Γκόλεματς να διαμορφώνει το 19-13. Ο Γκόλεματς έδωσε επιθετικές λύσεις στην ομάδα του και με δυο διαδοχικά τρίποντα της έδωσε αέρα 8 πόντων, για το 25-17.

Ο Κολοσσός κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με διαφορά 5 πόντων και 25-20.
Με την αρχή της δεύτερης περιόδου η ομάδα του Σφαιρόπουλου με επιμέρους σκορ 6-2 και ανέβασαν τη διαφορά στο +9 (31-22). Ο Κολοσσός ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα έχοντας κορυφαίους τους Καλάθη, Πάνος, Γκόλεματς.

Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και να μειώσουν στο -5 με τρίποντο του Πολυτάρχου για το 36-31.

Η διαφορά διατηρήθηκε σε τέτοια επίπεδα με τον Καλάθη να ευστοχεί σε τρίποντο (43-35) και τον ΜακΑλάρνι να μειώνει εκ νέου στους έξι με τη λήξη της δεύτερης περιόδου, διαμορφώνοντας το σκορ του ημιχρόνου σε 43-37.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν τα δεδομένα στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα επιμέρους σκορ 2-6 μείωσαν στο καλάθι για το 45-43. Ο Καλαμπόκης έδωσε το προβάδισμα στον Ικαρο με τρίποντο (47-48) αλλά Καλάθης και Τσάμης έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους διαμορφώνοντας το 52-48.

Ο Καράμπουλας με 2/2 βολές μείωσε στο καλάθι για τους παίκτες του Λυκογιάννη (54-52), αλλά με νέες βολές ο Καυκής ανέβασε και πάλι τη διαφορα στους τέσσερις και διαμόρφωσε το τελικό σκορ του τρίτου δεκαλέπτου σε 56-52. Οι παίκτες του Κολοσσού πάντως αντιμετώπισαν προβλήματα στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πολύ καλύτερη άμυνα, με συνέπεια να κλείσουν οι διάδρομοι προς το καλάθι τους.

Ο Κολοσσός με ένα σερί 4-0 ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +8 για το 60-52 με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι πήραν το «πάνω» χέρι στο παιχνίδι, «χτίζοντας» μια διαφορά 11 πόντων (67-56). Οι Καλάθης (16π.), Πάνος (12π.), Τσάμης (11π.) και Καυκής (10π.) ηγούνταν στο σκοράρισμα για τους Ροδίτες.

Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε μέχρι το τέλος με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν και τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά τη νίκη με 74-66.