Χαραγμένος για πάντα στην μνήμη του Πολ Σκόουλς θα μείνει ο ημιτελικός του Champions League το 1999, ανάμεσα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και την Γιουβέντους (σ.σ. νίκησαν οι Άγγλοι στο Τορίνο με 3-2, ενώ στο πρώτο ματς είχαν παραχωρήσει ισοπαλία 1-1 στο «Ολντ Τράφορντ»).

Ήταν 21 Απριλίου και ο Αγγλος μέσος αντικαθιστά στο 68ο λεπτό τον Μπλόμκβιστ.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Σκόουλς έκανε ένα τάκλιν στον Ντιντιέ Ντεσάμπ, με αποτέλεσμα να δεχθεί κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή και να χάσει τον αξέχαστο τελικό, όπου οι «κόκκινοι διάβολοι» νίκησαν στα τελευταία λεπτά 2-1 και με απίστευτη ανατροπή στις καθυστερήσεις την Μπάγερν Μονάχου και κατέκτησαν το βαρύτιμο τρόπαιο.

Ο Σκόουλς θυμήθηκε ξανά εκείνη την βραδιά και, όπως φαίνεται, δεν πρόκειται ποτέ να συγχωρήσει τον νυν ομοσπονδιακό τεχνικό των «πετεινών».