Σαν σήμερα, στις 20 Μαρτίου του 2011, πριν οκτώ χρόνια ο Ολυμπιακός κατακτούσε και μαθηματικά το πρωτάθλημα, κερδίζοντας την ΑΕΚ με το εκκωφαντικό 6-0 μέσα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Οι ερυθρόλευκοι είχαν μπει «φουριόζοι» και ήδη από το έβδομο λεπτό προηγούνταν ήδη με 2-0, ενώ μέχρι να συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο το σκορ είχε ανέβει κι άλλο στο 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατέβασαν ταχύτητα και μέσα σε οκτώ λεπτά (από το 61′ έως το 69′) σημείωσαν άλλα τρία τέρματα διαμορφώνοντας το τελικό 6-0.

Πάντως η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε είχε και κάποιες ακόμα ευκαιρίες για να ανεβάσει κι άλλο το δείκτη του σκορ, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Χολέμπας, Α. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Μανιάτης, Μοδέστο, Ιμπαγάσα (54′ Ουρτάδο), Ριέρα, Μιραλάς (74′ Πάντελιτς), Φουστέρ, Τζεμπούρ

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Λαγός, Νασούτι, Ματέος, Μανωλάς, Ντιόπ, Μίτσελ, Καφές, Γκερέιρο (46′ Λυμπερόπουλος), Σκόκο (80΄ Έντερ), Μπαχά