O Παναθηναϊκός νίκησε στην Σύρο τον Φοίνικα με 3-0 σετ και εξασφάλισε την 3η θέση στην κανονική περίοδο καθώς δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος δημιούργησε βαθμολογική διαφορά ασφαλείας.

Οι «πράσινοι» παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ και στα τρία σετ κατάφεραν να ανακτήσουν τον έλεγχο στο σκορ και με λιγότερα λάθη στην τελική προσπάθεια αλλά και το σερβίς του Ράπτη να επικρατήσουν του Φοίνικα ο οποίος έκλεισε τον αγώνα χωρίς τον Εβάντρο ο οποίος στο 14-11 του 3ου σετ και μετά από διαμαρτυρία του προς τον διαιτητή Αλέξανδρο Μυλωνάκη να αποβληθεί.

Είχε προηγηθεί σερβίς του Εβάντρο που οι γηπεδούχοι ζήτησαν άσσο μετά και από υπόδειξη του επόπτη για «μέσα» αλλά ο Μυλωνάκης πήρε πάνω του τη φάση και έδωσε «άουτ». Ο Βραζιλιάνος διαμαρτυρήθηκε, χτύπησε την σκάλα του πρώτου ρέφερι και αποβλήθηκε από τον αγώνα προκαλώντας αντιδράσεις στους γηπεδούχους. Αυτή είναι η πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού στη Σύρο από τις 30 Ιανουαρίου 2010 και η πρώτη νίκη με 3-0 σετ στο νησί από τότε που ο Φοίνικας ανέβηκε στην Volley League. Επίσης είναι η πρώτη νίκη του φιλοξενούμενου μετά από 13 νίκες του γηπεδούχου στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων.

O Φοίνικας από το 1ο σετ αγωνίστηκε με πασαδόρο τον Αδάμ που έκανε πολύ καλή εμφάνιση. Στο 1ο σετ προηγήθηκε 6-1 και 17-13, στο 2ο σετ 8-4 και στο 3ο σετ 20-15 αλλά ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή. Οι συριανοί μπήκαν δυνατά στον αγώνα και με 3 άσσους του Βουλκίδη προηγήθηκαν 6-1. Ακολούθησε και το σερβίς του Καϊσλασάλο και τα λάθη του τριφυλλιού που έφεραν νταμπλ σκορ 14-7. Ο Παναθηναϊκός με τον Γιορντάνοφ να ξεχωρίζει στην επίθεση μείωσε 14-10, ενώ στο 17-13 με νέο σερί του Γιορντάνοφ μείωσε 17-16. Στο 18-17 ο Γιορντάνοφ με δύο άσσους και ένα μπλοκ του Γιάκομπσεν έδωσαν στον Παναθηναϊκό σερί 4-0 και προβάδισμα 21-18. Η διαφορά διατηρήθηκε και ο Πανταλέων τελείωσε το σετ 25-22.

Στο 2ο σετ ο Φοίνικας πάλι με το σερβίς του Φίλιο βγήκε μπροστά 6-2 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 10-8. Εκεί ο Ράπτης έδωσε ρεσιτάλ καθώς με επίθεση μείωσε 10-9 και πήγε και στο σερβίς και διέλυσε την υποδοχή του Φοίνικα. Με συνολικό σερί 7-0 και τον Πανταλέων να σταματάει τις επιθέσεις των γηπεδούχων ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 15-10. Ο Φοίνικας προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά και το κατάφερε με τον Εβάντρο να μειώσει σε 23-24 αλλά ο Γιορντάνοφ τελείωσε το σετ 25-23 για το 2-0.

Το πιο συγκλονιστικό ήταν το 3ο σετ με τον Φοίνικα να δείχνει αποφασισμένος για να πάρει το σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα. Μαζί και με τον άσσο του Παπαδόπουλου προηγήθηκε 11-6. Ο Εβάντρο με επίθεση έκανε το 14-10 και πήγε και στο σερβίς το οποίο δόθηκε «άουτ». Χτύπησε τη σκάλα του Μυλωνάκη και αποβλήθηκε. Παρόλα αυτά ο Φοίνικας κράτησε τη μεγάλη διαφορά μέχρι το 20-15 και το 22-19. Με δύο λάθη των γηπεδούχων οι πράσινοι μπήκαν στον αγώνα. Με μπλοκ και επίθεση του Ανδρεοπουλου, μπλοκ του Πανταλέων και άσσο του Ράπτη ο Παναθηναϊκός έκανε συνολικό σερί 6-0 και πήρε το σετ 25-22 και μαζί την σπουδαία νίκη.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-3, 16-11, 18-21, 22-25
2ο σετ: 8-4, 11-16, 17-21, 23-25
3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-17, 22-25

Τα σετ: 0-3 (22-25, 23-25, 22-25) σε 86΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 8 (4/7επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Εβάντρο 10 (10/14, 64%υπ., 36%αρ.), Λέσκοφ, Βουλκίδης 11 (4/8επ., 4 μπλοκ, 3 άσσοι), Καϊσλασάλο 7 (5/17, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 7 (6/12επ., 1 άσσος, 62%υπ., 19%αρ) / Βελούδης (λ. – 53%, 33%αρ.), Αχιλλεόπουλος (λ. – 33%υπ., 11%αρ), Αδάμ 1 (1/2επ.), Μήλης 4 (3/5, 1 άσσο).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 4 (2/2επ., 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 16 (13/22επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεόπουλος Χαρ. 5 (4/12, 1 μπλοκ, 41%υπ., 7%αρ), Πανταλέων 8 (5/6, 3 μπλοκ), Ράπτης 7 (4/10, 3 μπλοκ, 40%υπ., 10%αρ.), Πελεκούδας 7 (6/11, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. – 64%υπ., 21%αρ.), Γαλλιώτος.

Ο τεχνικός της ομάδας της Σύρου Ράτκο Παβλίσεβιτς δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Αρχικά θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για τη νίκη του αυτή. Έπαιξε έξυπνα. Εκμεταλλεύτηκε όλα όσες ευκαιρίες του δόθηκαν και πήρε τη νίκη. Από την πλευρά μας δεν μπορώ να πω ότι δεν προσπαθήσαμε. Ξεκινούσαμε καλά στα σετ, αλλά στην πορεία χάναμε στην αυτοσυγκέντρωσή μας. Είμαι αρκετά στεναχωρημένος καθώς είδα για ακόμη ένα παιχνίδι πως η διαιτησία δεν μας σεβάστηκε. Στο 3ο σετ χάλασε ένα ωραίο παιχνίδι, κόντρα σε δύο ισοδύναμες ομάδες».

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος τεχνικός του Παναθηναϊκού μετά το τέλος του ματς είπε: «Η ομάδα μου κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα πολύ καλά της σερβίς στα δύο πρώτα σετ και να προηγηθούμε με 0-2. Αρχικά στο πρώτο σετ κάναμε μία μεγάλη ανατροπή καθώς βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 13-5 κι εκεί πιστεύω γύρισε η ψυχολογία. Είναι μία σπουδαία νίκη που πλέον νομίζω μας εδραιώνει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα».