Οι πρωταθλητές Γουόριορς υποδέχτηκαν τους ουραγούς Φοίνιξ Σανς, στην Oracle Arena του Όκλαντ. Όσοι περίμεναν άνετη επικράτηση των γηπεδούχων, αρχικά ένιωσαν δικαιωμένοι βλέποντας τους παίκτες του Στιβ Κερ να κλείνουν το πρώτο δωδεκάλεπτο με ένα υπέρ τους +13 (29-16).

Στη δεύτερη περίοδο όμως οι Ήλιοι επανήλθαν και με ένα πολύ εντυπωσιακό επί μέρους 40-28, έκλεισαν το ημίχρονο σε απόσταση βολής, μόλις έναν πόντο πίσω (57-56). Η κατάσταση αυτή διατηρήθηκε και στην τρίτη περίοδο με τους παίκτες του Ιγκόρ Κοκόσκοφ να αντέχουν και να πηγαίνουν στην τέταρτη περίοδο και πάλι στο -1 (80-79).
Εκεί ήταν που ανέλαβε ο Ντέβιν Μπούκερ. Καυτός σαν… Ήλιος ο γκαρντ των Σανς επιδόθηκε σε ένα εντυπωσιακό one man show, πετυχαίνοντας 13 σερί πόντους στο διάστημα αυτό, δίνοντας μια ανέλπιστη νίκη στην ομάδα του με 115-111.

Ο Ντέβιν Μπούκερ (37π/8 ριμπ/11 ασίστ) έκανε τα πάντα για τους ουραγούς Σανς (16-52), έχοντας σημαντικές βοήθειες από τους Ούμπρε (22π) και Έιτον (18π/9 ριμπ).

Από την άλλη οι Γουόριορς που έχασαν στα μέσα της 4ης περιόδου τον Κέβιν Ντουράντ (25π) που στραβοπάτησε και γύρισε ο αστράγαλός του, υπέστησαν την 21η ήττα τους (45-21), μιας και οι προσπάθειες των πολύ άστοχων Τόμπσον (28π) και Κάρι (18π) που είχαν 8/30 τρίποντα δεν ήταν αρκετές.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-16, 28-40, 23-23, 31-36