Ελα να δεις τι θα πει φασισμός!

Καθημερινά από τις 17:00 ως 01:00 ταινίες ευρωπαϊκής και αμερικανικής παραγωγής και συμπαραγωγής με θέμα τον φασισμό θα προβάλλονται αποκλειστικά στον κινηματογράφο Τιτάνια της οδού Θεμιστοκλέους. Σημαντική παρουσία στο αντιφασιστικό φεστιβάλ που πραγματοποιείται με αφορμή την 9η Νοεμβρίου που είναι η διεθνής μέρα κατά του φασισμού και του αντισημιτισμού έχουν οι ταινίες από τη Γαλλία και τη Γερμανία, δύο από τις χώρες που η κατοχή και συγχρόνως η αντίσταση κατέλαβαν μεγάλο κεφάλαιο στην ιστορία τους

Καθημερινά από τις 17:00 ως 01:00 ταινίες ευρωπαϊκής και αμερικανικής παραγωγής και συμπαραγωγής με θέμα τον φασισμό θα προβάλλονται αποκλειστικά στον κινηματογράφο Τιτάνια της οδού Θεμιστοκλέους. Σημαντική παρουσία στο αντιφασιστικό φεστιβάλ που πραγματοποιείται με αφορμή την 9η Νοεμβρίου που είναι η διεθνής μέρα κατά του φασισμού και του αντισημιτισμού έχουν οι ταινίες από τη Γαλλία και τη Γερμανία, δύο από τις χώρες που η κατοχή και συγχρόνως η αντίσταση κατέλαβαν μεγάλο κεφάλαιο στην ιστορία τους.

Πλούσιο το πρόγραμμα του φεστιβάλ με μεγάλο εύρος ταινιών ανάμεσα στις οποίες και ταινίες ιδιαίτερης σκηνοθετικής δυνατότητας από μέγιστους δημιουργούς όπως ο Αλεν Ρενέ («Νύχτα και Καταχνιά»), ο Πιέρ Πάολο Παζολίνι («Σαλό, 120 Μέρες στα Σόδομα»), ο Φόλκερ Σλέντορφ («Το ταμπούρλο»), ο Αντρέι Ταρκόφσκι («Τα παιδικά χρόνια του Ιβάν») και ο Ελεμ Κλίμοφ που δώσει την αξέχαστη ταινία «Ελα να δεις». Διόλου τυχαίο άλλωστε το ότι οι περισσότερες των ταινιών που θα προβληθούν στο Τιτάνια έχουν διακριθεί στα μεγαλύτερα φεστιβάλ του κόσμου.
«Η δράση και οι εξεγέρσεις των Κομουνιστικών Κομμάτων της Βουλγαρίας, της Γερμανίας, και της Ιταλίας, τα όσα υπέστησαν όποιοι διακατέχονταν από φιλελεύθερες και αντιφασιστικές ιδέες, ο διωγμός των Εβραίων, οι κοινωνικές συνέπειες του φασισμού, τα τραύματα, σωματικά και ψυχικά, αλλά και τα συντρίμμια που άφησε πίσω του από όποια χώρα πέρασε, είναι μερικοί μόνο από τους θεματικούς πυλώνες, πάνω στους οποίους στηρίζεται το αντιφασιστικό αφιέρωμα της New Star» επισημαίνει ο διανομέας κ. Βελισσάριος Κοσιβάκης.
Συνεπώς το μενού περιλαμβάνει ντοκιμαντέρ από αρχειακό υλικό της περιόδου του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου αλλά και ταινίες βασισμένες σε αληθινές ιστορίες αποτελούν σοκαριστικά ντοκουμέντα και είναι ίσως το πιο σημαντικό επιχείρημα κατά του φασισμού.
Είναι σαφές πως εκτός από αξιόλογες κινηματογραφικές (σκηνοθετικές και σεναριακές) δημιουργίες, οι ταινίες του θεματικού αφιερώματος είναι ένας κύκλος προβολών που εστιάζει σε ένα θέμα, που όσο η ιστορία επαναλαμβάνεται είναι πάντα επίκαιρο.
Ολες οι προβολές θα γίνουν αποκλειστικά στον κινηματογράφο ΤΙΤΑΝΙΑ CINEMAX (Πανεπιστημίου & Θεμιστοκλέους) και για κάθε μέρα του αφιερώματος ισχύει ενιαίο ημερήσιο εισιτήριο των 5 ευρώ και 3 ευρώ για τους ανέργους.
ΠΕΜΠΤΗ 8/11
16:30 ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΝΙΑ / Night and Fog
Σκηνοθέτης: Αλάν Ρεναί, Μισέλ Μπουκέ
17:00 TAXI
Έτος παραγωγής :1996, Ισπανία,
ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ: Κάρλος Σάουρα
19:00 Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΦΑΣΙΣΜΟΣ / Obyknovennyy fashizm
Σκηνοθέτης: Μιχαήλ Ρομ
21:15 ΤΟ ΑΥΓΟ ΤΟΥ ΦΙΔΙΟΥ/The Serpent’s Egg
Σκηνοθέτης: Ίγκμαρ Μπέργκμαν
23:00 Η ΓΚΕΡΝΙΚΑ/The Guernika
Σκηνοθεσία: Αλέν Ρενέ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 9/11
16:30 Η ΓΚΕΡΝΙΚΑ/The Guernika
Σκηνοθεσία: Αλέν Ρενέ
17:00 ΦΑΣΙΣΤΙΚΕΣ ΜΠΟΤΕΣ
ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΙΚΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ
17:45 Η ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ
Σκηνοθεσία: Γιούρι Ράιζμαν
19:00 MACHUCA
Σκηνοθεσία: ANDRES WOOD
21:15 PUNISHMENT PARK
Σενάριο/Σκηνοθεσία: Peter Watkins
22:30 ΣΑΛΟ, 120 ΜΕΡΕΣ ΣΤΑ ΣΟΔΟΜΑ / Salo, or the 120 Days of Sodom
Σκηνοθέτης: Πιερ Πάολο Παζολίνι
ΣΑΒΒΑΤΟ 10/11
12:00 ΈΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ/Come and See
Σκηνοθέτης: Έλεμ Κλίμοφ
14:30 ΤΟ ΚΟΡΙΤΤΣΙ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ ΣΟΥ / La Nina de tus Ojos
Σκηνοθεσία: Fernando Trueba
17:00 ΠΡΟΣΟΧΟΙ ΛΥΚΟΙ
ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΙΚΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ
18:00 ΡΩΜΗ, ΑΝΟΧΥΡΩΤΗ ΠΟΛΗ
Σκηνοθεσία: Ρομπέρτο Ροσελίνι
20:00 Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΦΑΣΙΣΜΟΣ / Obyknovennyy fashizm
Σκηνοθέτης: Μιχαήλ Ρομ
22:30 ΤΟ ΤΑΜΠΟΥΡΛΟ / The Tin Drum
Σκηνοθέτης: Βόλκερ Σλόντορφ
ΚΥΡΙΑΚΗ 11/11
12:00 Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΔΙΚΤΑΤΩΡ / The great dictator
Σκηνοθεσία: Τσάρλι Τσάπλιν
14:00 ΈΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ/Come and See
Σκηνοθέτης: Έλεμ Κλίμοφ
17:00 ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΩΝ ΠΡΩΤΟΠΟΡΩΝ
ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΙΚΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ
17:45 ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΝΙΑ / Night and Fog
Σκηνοθέτης: Αλάν Ρεναί, Μισέλ Μπουκέ
18:30 Η ΜΑΧΗ ΤΟΥ ΣΤΑΛΙΝΓΚΡΑΝΤ (1973)
Σκηνοθεσία: Σ. Πουμιάνσκαια
20:30 ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΙΒΑΝ / Ivan’s Childhood
Σκηνοθέτης: Αντρέι Ταρκόφσκι
22:15 Η ΣΦΑΓΗ (Massaker)
Σκηνοθεσία: Monika Borgmann, Lokman Slim, Hermann Theissen
ΔΕΥΤΕΡΑ 12/11
16:30 ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΝΙΑ / Night and Fog
Σκηνοθέτης: Αλάν Ρεναί, Μισέλ Μπουκέ
17:00 ΤΟ ΑΣΤΕΡΙ /(The Star)
Σκηνοθεσία: Nikolai Lebedev,
18:45 ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΣ SOPHIE SCHOLL/
Sophie Scholl: Die Letzten Tage (2005)
Σκηνοθεσία: Mαρκ Ρόθεμουντ
20:45 ΜΟΛΩΧ (MOLOCH)
Σκηνοθεσία: Αλεξάντερ Σοκούρoφ
22:30 ΤΟ ΤΑΜΠΟΥΡΛΟ / The Tin Drum
Σκηνοθέτης: Βόλκερ Σλόντορφ
ΤΡΙΤΗ 13/11
16:30 Η ΓΚΕΡΝΙΚΑ/The Guernika
Σκηνοθεσία: Αλέν Ρενέ
17:00 Ο ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΟΥ ΚΟΥΡΣΚ (1983)
Σενάριο/Σκηνοθεσία: Β. Βερμισεβα, Α. Μαριάμοβ
17:30 Η ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ
Σκηνοθεσία: Γιούρι Ράιζμαν
18:45 ΑΜΕΡΙΚΗ: ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΑΣΙΣΜΟ/
America: Freedom to Fascism
Σκηνοθέτης: Ααρόν Ρούσο
20:45 ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΙΒΑΝ / Ivan’s Childhood
Σκηνοθέτης: Αντρέι Ταρκόφσκι
22:30 Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΦΑΣΙΣΜΟΣ / Obyknovennyy fashizm
Σκηνοθέτης: Μιχαήλ Ρομ
ΤΕΤΑΡΤΗ 14/11
16:30 ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΝΙΑ / Night and Fog
Σκηνοθέτης: Αλάν Ρεναί, Μισέλ Μπουκέ
17:00 ΦΑΣΙΣΤΙΚΕΣ ΜΠΟΤΕΣ
ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΙΚΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ
17:45 ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΩΝ ΠΡΩΤΟΠΟΡΩΝ
ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΙΚΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ
18:15 ΠΡΟΣΟΧΟΙ ΛΥΚΟΙ
ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΙΚΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ
19:00 ΤΟ ΑΥΓΟ ΤΟΥ ΦΙΔΙΟΥ/The Serpent’s Egg
Σκηνοθέτης: Ίγκμαρ Μπέργκμαν
21:00 Η ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ (1984)
Σενάριο/Σκηνοθεσία: Β. Μπελιάεβ, Ι Βένζερ, Ι Ποσσέλσκι
22:00 ΈΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ/Come and See
Σκηνοθέτης: Έλεμ Κλίμοφ
Ακολουθήστε στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, από
Πολιτισμός
ΒΗΜΑτοδότης
Σίβυλλα
Helios Kiosk