Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα με 93-63 του Κολοσσού στο ΣΕΦ σημειώνοντας την 22η διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα της Α1. Οι παίκτες του Ιβκοβιτς επέστρεψαν στην ελληνική πραγματικότητα κάνοντας το… καθήκον τους απέναντι στους Ροδίτες, στο πρώτο παιχνίδι μετά τον αποκλεισμό από το Final 4 της Ευρωλίγκα από τη Σιένα.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Πειραιά που παρατάχθηκε χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη (λόγω αδιαθεσίας) ήταν οι Μπουρούσης (20π.), Νίλσεν (17π.) και Μαυροκεφαλίδης (15π.).

Πρώτο ημίχρονο
Οι Ερυθρόλευκοι κατάφεραν να προηγηθούν με 7-2 στην αρχή του αγώνα και έχτισαν μια διαφορά της τάξης των 6 πόντων με τον Μαυροκεφαλίδη να ευστοχεί για το 13-7. Ο Ολυμπιακός με «κινητήρια» δύναμη τους «ψηλούς» της ομάδας Μπουρούση Μαυροκεφαλίδη και Νίλσεν συντηρούσε το προβάδισμα με τον Αυστραλό με δυο βολές να διαμορφώνει το 21-14 που ήταν και το τελικό σκορ του δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του Ιβκοβιτς ανέβασαν στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο και ανέβασαν τη διαφορά πάνω από το +10. Ο Νίλσεν που σημείωσε 15 πόντους στο ημίχρονο έδινε ενέργεια στην ομάδα του και «έγραψε» το 32-20 στο 17’. Η ομάδα του Πειραιά έδειξε σοβαρότητα και κατάφερε να διευρύνει τη διαφορά στο +17 και 42-25 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Δεύτερο ημίχρονο
Ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος τα πολλά λάθη του Κολοσσού (14 στο πρώτο μέρος) «έχτισε μια διαφορά στα πρώτα 20 λεπτά την οποία διατήρησε και στο τρίτο δεκάλεπτο, αυξάνοντας τη διαφορά στο +23 (58-35). Ο Κολοσσός έμοιαζε «παραδομένος» και οι Ερυθρόλευκοι με ένα σερί 10-0 διαμόρφωσαν το 62-35.

Ο Ερτσεγκ με καλάθι και φάουλ διαμόρφωσε το 75-46 που ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου με τους Πειραιώτες να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν σαφώς διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Μανωλόπουλο να σκοράρει 5 συνεχόμενους πόντους και να μειώνει σε 77-51. Ο Μαυροκεφαλίδης ανέβασε τη διαφορά στο +30 (83-53) στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 93-63 με εύστοχο τρίποντο από τον Χαλπερίν.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 42-25, 75-46, 93-63

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 1, Γκόρντον, Μπουρούσης 20(1), Πελεκάνος 2, Μαυροκεφαλίδης 15, Χαλπερίν 8(1), Γλυνιαδάκης, Νίλσεν 17(1), Παπανικολάου 6, Έρτσεγκ 12(1), Τεόντοσιτς 11(1), Κατσίβελης 1.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ
(Σφαιρόπουλος): Καλάθης 16(1), Καυκής, Τζόρνταν 7(1), Πάνος 6, Μανωλόπουλος 12(2), Ασημακόπουλος 4, Χαρίσης 2, Τσάμης 10(2), Γκόλεματς 3, Γεωργαλής 1, Δανάς , Ιβάνοβιτς 2.