Ο Παναθηναϊκός αν και δυσκολεύτηκε, για δεύτερη φορά, κατάφερε και κέρδισε τον ΠΑΟΚ (Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 83-77) και έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών.

Άνετο βράδυ πέρασε ο Ολυμπιακός, απέναντι στον Πανιώνιο στο ΣΕΦ, του οποίου και έκαμψε την αντίσταση με 84-58 και έκανε το 2-0 στη σειρά της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ στην Α1 Ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 84-58 και πλέον στοχεύουν στο 3-0 στην αναμέτρηση της Δευτέρας (19/5) στη Νέα Σμύρνη για να προκριθούν στους τελικούς με «sweep».

Διψήφιοι για τον Ολυμπιακό των 20 ασίστ, των 11 τριπόντων και των 47 έναντι 30 ριμπάουντ, οι Περπέρογλου (16π.), Λοτζέσκι (14π.) και Σπανούλης (12π.), ενώ από τον Πανιώνιο ξεχώρισε ο Μίλμπουρν με 14 πόντους.

Ο ΜακΚόλουμ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όταν και με προσωπικές ενέργειες έγραψε το 7-0 στο 2′. Ωστόσο, η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση και μετά τις 0/4 προσπάθειες από τα 6.75, ακολούθησε «καταιγίδα» τριπόντων και με 6/6 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (28-21).

Στη δεύτερη περίοδο οι πρωταγωνιστές της πρώτης από τα 6.75 (Λοτζέσκι, Σπανούλης και Μάντζαρης) σίγησαν, για να αναλάβει δράση ο Περπέρογλου, ο οποίος με 9 πόντους σε αυτό το διάστημα πρωτοστάτησε στο επιθετικό ξέσπασμα του Ολυμπιακού, με το οποίο οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν στο τέλος του ημιχρόνου με +14 πόντους (47-33).

Στην τρίτη περίοδο, η άμυνα έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην προσπάθεια του Ολυμπιακού να «καθαρίσει» γρήγορα το παιχνίδι. Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν στους 6 πόντους τον Πανιώνιο μέχρι το 29′ και έχοντας επιβάλει έναν χειμαρρώδη ρυθμό στην επίθεση, με απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ και έφεση στη δημιουργία, έγραψαν στον φωτεινό πίνακα το 66-39.

Τυπικής διαδικασίας το υπόλοιπο της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό να φτάνει άνετα στο τελικό 84-58.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 47-33, 66-43, 84-58

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τανατζής-Παπαπέτρου-Ταβουλαρέας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Σερμαντίνι 4, Ντάνστον 3, Σπανούλης 12 (2), Περπέρογλου 16 (1), Παπαπέτρου 5, Σλούκας 8 (2), Κόλινς 5, Σίμονς 3, Λοτζέσκι 14 (4), Πρίντεζης 9 (1), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 3 (1).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 7 (1), Σταμάτης 5 (1), Ντούβνιακ 5 (1), Κάρτερ 8 (2), Μίλμπουρν 14 (2), Αθανασούλας, Μπατής 10, Μίτσελ 2, Σίμτσακ, Σαλούστρος 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ – ΠΑΟΚ: 83 – 77, συνέχεια στην Πυλαία

Ο Παναθηναϊκός υπερασπίστηκε -έστω και αγχωτικά- και πάλι το ΟΑΚΑ και έκανε το 2-0 στη σειρά της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ στην Α1 ανδρών. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 83-77 του ψυχωμένου ΠΑΟΚ, στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα, και πλέον στοχεύουν στο 3-0 στην αναμέτρηση της Δευτέρας (19/5) στην Πυλαία για να προκριθούν στους τελικούς με «sweep».

Η αστοχία από τα 6.75 (1/13 τρίποντα) και η έλλειψη διάρκειας σε άμυνα και επίθεση «σκότωσαν» τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο.

Την ίδια στιγμή η αποφασιστικότητα και το καθαρό μυαλό των παικτών του ΠΑΟΚ έφεραν τα επιθυμητά αποτελέσματα και από το εις βάρος τους 13-9 στο 5′ έτρεξαν σερί 8-0, με τους Χαραλαμπίδη και Κούπερ να βομβαρδίζουν από τα 6.75, και στο 9′ προηγήθηκαν με 17-13, για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με τους «πράσινους» στο -3 (15-18).

Στις αρχές της δεύτερης περιόδο ο Τσαϊρέλης πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος και οι θεσσαλονικείς εκτόξευσαν τη διαφορά στο 14` στους +11 (29-18), για να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +6 (37-31).

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός βρήκε το ζεστό του χέρι και με 5/8 τρίποντα πέτυχε στο 22′ την ισοφάριση 40-40, ενώ στο 27′ ανέκτησαν το προβάδισμα με 53-45. Ωστόσο, η αδυναμία του να περιορίσει τον Πέιν (8 διαδοχικοί πόντοι) έφεραν τον ΠΑΟΚ με τη λήξη της περιόδου και πάλι σε απόσταση αναπνοής (56-53).

Στον επίλογο του αγώνα ο Παναθηναϊκός εξαργύρωσε τη συγκέντρωση των πρώτων λεπτών του τελευταίου δεκαλέπτου στην άμυνα και με πρωταγωνιστές από τα 6.75 τους Μπράμο και Διαμαντίδη έτρεξε επιμέρους σκορ 12-5 και στο 34΄ οικοδόμησε μία διψήφια διαφορά ασφαλείας (68-58), «καθαρίζοντας» τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-37, 56-53, 83-77

Διαιτητές: Καρακατσούνης-Πουρσανίδης Γ-Δεσλής

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φραγκίσκος Αλβέρτης): Μπράμος 7 (1), Κάρι 2, Φώτσης 2, Ούκιτς 15 (1), Λάσμε 6, Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης 17 (3), Γκιστ 17 (2), Παππάς 2, Γιάνκοβιτς 1, Ματσιούλις 8 (1).

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Πέιν 15 (1), Κούπερ 16 (1), Χαραλαμπίδης 17 (3), Τσόχλας 1, Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 10, Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 3 (1), Μπόγρης 9, Κασελάκης, Λιάπης