από metereologos.gr
Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου 2017
 
 

«Τραχίνιες»: Γυμνό, ατμόσφαιρα και κωμικός Ηρακλής

Η παράσταση του Θωμά Μοσχόπουλου στην Επίδαυρο καταχειροκροτήθηκε αλλά δεν ενθουσίασε
«Τραχίνιες»: Γυμνό, ατμόσφαιρα και κωμικός Ηρακλής
Ο Αργύρης Ξάφης σε σκηνή από την παράσταση
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Η γυμνή εμφάνιση της νεαρής ηθοποιού Ελένης Μπούκλη στον ρόλο της Ιόλης, η σχεδόν κωμική παρουσία του Αργύρη Ξάφη στον ρόλο του Ηρακλή, η ατμοσφαιρική  σκηνοθεσία του Θωμά Μοσχόπουλου και το γεγονός ότι η Φιλαρέτη Κομνηνού (τροφός) ήταν το μόνο πρόσωπο που βρισκόταν ψυχή τε και σώματι εντός κλίματος έργου ήταν  τα στοιχεία που ξεχώρισαν από την παράσταση των «Τραχίνιων», το βράδυ της Παρασκευής στο Αρχαίο Θέατρο της Επιδαύρου.

Το θέατρο δεν είχε πληρότητα αλλά ήταν πιο γεμάτο από την παράσταση του «Κύκλωπα» την προηγούμενη εβδομάδα, ενώ ο έναστρος ουρανός και η δροσιά της νύχτας έκαναν καλή παρέα στους θεατές κατά τη διάρκεια της παράστασης.

Η τελευταία απόδοση της Σοφόκλειας τραγωδίας, της μιας εκ των δυο σωζώμενων τραγωδιών γύρω από τον μυθικό ήρωα (η άλλη είναι ο «Ηρακλής μαινόμενος» του Ευριπίδη), με θέμα το απόλυτο, καταστρεπτικό πάθος της Δηιάνειρας (Αννα Μάσχα) για τον Ηρακλή, εν τέλει καταχειροκροτήθηκε από το κοινό, παρ' ότι κατά την διάρκειά της δεν έλειψαν τα χασμουρητά.

Οσο για τη μινιμαλιστική, πειραματική μουσική πνευστών και κρουστών του Κορνήλιου Σελαμσή, προκαλούσε μάλλον εκνευρισμό, χωρίς να συμβάλλει ιδιαίτερα στην εξέλιξη του έργου.

Μνεία, τέλος, θα πρέπει να γίνει τόσο στο λιτό, «νυχτερινό» σκηνικό της Ελλης Παπαγεωργακοπούλου, όσο και στην εμπνευσμένη κίνηση του χορού, αποτελούμενου από δεκαέξι νέες και υπερδραστήριες ηθοποιούς.



Πολιτισμός περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Οι «Τραχίνιες» πήραν τον ηλεκτρικό για... Επίδαυρο 
 
 
σχόλια (12)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    Ο χορός | 20/08/2013 12:12
    Κατά την γνώμη μου,η παράσταση δεν είχε ενιαίο ύφος και η 'χορογραφία' βαση της οποίας κινήθηκε ο χορός, ήταν απαράδεκτη.
    Jen
    απάντηση50
     
     
    ΤΡΑΧΙΝΙΕΣ | 18/08/2013 16:20
    θα ηθελα εκτος αυτων να σχολιασω το πως ο Μοσχοπουλος χρησιμοποιησε 907 ατομα για να κανει διαφημιση.Γιατι μονο ασχετος μπορει να πιστευει οτι σε 5 λεπτα αξιολογεις καλλιτεχνη.Γι αυτο και απο συμπτωση κατεληξε σε δυο αδερφες Νανσυ και Ελενη Μπουκλη ,στη κορη του Μπεζου ,στη βοηθο του Παπαιωαννου κλπ.Εκτος και πιστεψουμε σε τρομερη ικανοτητα σε πεντε λεπτα να ξεχωρισει το ταλεντο .Τρομερο. Δεν θα το εθιγα αλλα το χρησιμοποιησε πολλακις διαφημιστικα.Τουλαχιστον μη μας δουλευουν. Συφωνω δε και με την κριτικη σας.Φτανει πια η αποψαρα στους αρχαιους ημων προγονους.Αλλωστε δεν ζουν για να τους δωσουν το δικαιωμα να παραποιουν τα εργα τους ,Ευχαριστω
    πολυκαρπος
    απάντηση65
     
     
    Απαράδεκτη Κριτική | 18/08/2013 00:06
    Είναι κρίμα για μια τόσο άρτια παράσταση να γράφονται τέτοιες κριτικές. Εάν θέλει ο συντάκτης να γράψει στο πνεύμα των παλιών κριτικών θεάτρου (εποχής του 50
    ΚΚπ
    απάντηση410
     
     
     
    ΤΡΟΜΕΡΟΣ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ! | 12/08/2013 21:02
    Υποκλίνομαι στον μεγάλο σχολιαστή κ. Ζουμπουλάκη ο οποίος προφανώς έγραψε το σχόλιο του από αυτά που του μεταφέρανε!!! Γιατί αλλοιώς δεν εξηγείται ότι ισχυρίζεται ότι η Ιόλη ήταν γυμνή, Απλώς φορούσε μία φόρμα πολύ στενή στο χρώμα του δέρματος και ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΩΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΓΥΜΝΗ κ. Ζουμπουλάκη. Η παράσταση ήταν πολύ καλή, απορώ που στον σχολιασμό σας δεν αναφέρετε λέξη για την εξαιρετική απόδοση του χορού που πράγματι μάγεψε τους θεατές (το "εμπνευσμένο" είναι πολύ λίγο) σε συνδυασμό βέβαια με την εξαιρετική μουσική υπόκρουση. Τελικά όλο αυτοί οι κατ'επίφασιν σχολιαστές μάλλον κάτι άλλο εξυηρετούν από τον να ενημερώνουν αντικειμενικά τους ενδιαφερόμενους.
    ΗΣΟΥΝ ΕΚΕΙ Ή ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ?
    απάντηση1210
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Είναι πλέον προφανές ότι υπάρχει θέμα. | 11/08/2013 22:28
    Οι ίδιοι και οι ίδιοι ηθοποιοί σε όλες τις παραστάσεις του Εθνικού Θεάτρου, της Επιδαύρου, του Φεστιβάλ Αθηνών. Ας κλείσουμε τις δραματικές σχολές αφού δεν υπάρχει περίπτωση να απασχοληθούν στο αντικείμενο που σπούδασαν τόσοι νέοι ηθοποιοί.
    Π.Κ.
    απάντηση1911
     
     
    Το μακρύ και το κοντό... | 11/08/2013 22:06
    Ο καθένας μπορεί να γράφει και να λέει ότι θέλει ιδικά αν θέλει να γκρινιάξει. Όταν έχεις σεβαστεί τον λόγω του ποιητή δεν με πειράζει να κάνεις πιο μοντέρνα μια παράσταση, το 2013!!! Η παράσταση δεν με κούρασε καθόλου, παρόλο που τα 360 χιλιόμετρα που έκανα για να την δω μου είχαν προσθέσει κούραση. Ο χορός, οι φωτισμοί, το μακιγιάζ, οι κίνηση και οι ερμηνείες μου άρεσαν πάρα πολύ. Η νεαρή και πολύ όμορφη σπουδάστρια υποκριτικής, που το βήμα την εκθείαζε πριν δυο εβδομάδες, ήταν εύκολο να είναι μέσα στο ρόλο, πιστεύω... Είναι μικρή και θα περιμένω δουλείες τις στο μέλλον για να δω πως θα είναι κι όταν θα μιλάει. Αν και το roads το προτιμώ από την Gibbons Όσο για τ
    annivas
    απάντηση129
     
     
    ΟΧΙ | 11/08/2013 13:45
    Οχι υπαρχουν αξιες που οσο και να θεωρεισαι ''Αξιος '' δεν μπορεις να τις ..κουρελιασεις.Εναι αληθεια οτι εχουν περασει αρκετα χρονια που εφυγαν απο την ζωη αλλα μαζυ και απο την Επιδαυρο και το Ηρωδειο ..ηθοποιοι και σκηνοθετες [ Κυριως ] αλλα που δεν βρεθηκαν αντικαταστατες τους.ΚΑΠΟΙΟΙ ισως γνωστοι απο την Τ,Β ερχονται καθε χρονο να κατεδαφησουν οτι αξιο ειχαν αφησει παραδοση οι παλιοι.Παρουσιαζωντας ''γελοιες καρικατουρες της Αττικης κωμωδιας και το χειροτερο της αρχαιας Τραγωδιας.ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ !!!!!!
    GK
    απάντηση168
     
     
    ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ !!!! | 10/08/2013 21:42
    Οι δημιουργοί κατάφεραν να αγγίξουν με την αμεσότητα της παράστασης τα συναισθήματα του θεατή όσο ποτέ άλλοτε. Καμία σχέση με τις συνηθισμένες βαρετές και ακαταλαβήστικες παραστάσεις. Απόλυτα ταιριαστή μουσική υπόκρουση. Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ!!!!
    Ανώνυμος / η
    απάντηση2124
     
     
    Έκδηλη προκατάληψη | 10/08/2013 14:42
    Αυτό το "απαγορεύονται τα συκοφαντικά σχόλια" σε μία συκοφαντική κριτική με ξεπερνάει. Πέραν της διαφωνίας μας επί της παράστασης, το κείμενο του Ζουμπουλάκη είναι άθλιο και προκατειλημμένο και ως κριτική δεν προσφέρει καμία πληροφορία πλην αυτής για το ήθος του συντάκτη της. Η παράσταση στο σύνολό της ήταν άρτια ενώ ειδική μνεία πρέπει να γινει στον πραγματικό πρωταγωνιστή, τον χορό, ο οποίος σίγουρα είναι ένας από τους καλύτερους των τελευταίων ετών.
    Ιορδάνης
    απάντηση2713
     
     
    Έχω βαρεθεί να βλέπω τα ίδια πρόσωπα. | 10/08/2013 14:09
    Τα ίδια και τα ίδια ονόματα. Οι ίδιοι 30 άνθρωποι δουλεύουν στο Εθνικό Θέατρο. Έχει καταντήσει γραφικό πια.
    Γιάννης
    απάντηση166
     
     
    get a job | 10/08/2013 13:37
    penia texnas ergazete
    kolokotronis
    απάντηση172
     
-