Ο Νοτιοαφρικανός Οσκαρ Πιστόριους παρέδωσε ένα μάθημα ζωής και θέλησης και έγραψε ιστορία, καθώς έγινε ο πρώτος αθλητής με κινητική αναπηρία που συμμετέχει στον στίβο στους Ολυμπιακούς Αγώνες! Μάλιστα, πήρε και μια εύκολη πρόκριση στα ημιτελικά των 400μ., επευφημούμενος από 80.000 θεατές! Ο 25χρονος αθλητής (μέχρι πρότινος συμμετείχε στους Παραολυμπιακούς Αγώνες) με το προσωνύμιο «Blade Runner», επειδή τρέχει με ειδικά προσθετικά μέλη στα κάτω άκρα, δήλωσε υπερήφανος για το όνειρο που έγινε πραγματικότητα!

Ο Νοτιαφρικανός αθλητής ήταν δεύτερος στην 1η σειρά πίσω από τον Σάντος με 45.44 που είναι και η καλύτερη φετινή του επίδοση, ενώ ατομικό ρεκόρ σημείωσε και ο Τσέχος Πάβελ Μάσλακ με 44.91 που ήταν και η 2η καλύτερη επίδοση των προκριματικών μετά αυτή του Τζόναθαν Μπορλέ που βάζει υποθήκη για μια θέση στο βάθρο.

Εν τω μεταξύ, η πρώτη μεγάλη έκπληξη των αγώνων στον στίβο σημειώθηκε κατά τη 2η ημέρα του Ολυμπιακού προγράμματος. Στα προκριματικά των 400μ ανδρών, εγκατέλειψε μετά τα πρώτα 200μ ο Αμερικανός ΛαΣόν Μέριτ, το μεγάλο φαβορί του αγωνίσματος για το χρυσό μετάλλιο. Είναι ο κάτοχος του τίτλου από το 2008 στο Πεκίνο και ήταν σε καλή κατάσταση πριν τους Αγώνες και μάλιστα είχε την κορυφαία επίδοση φέτος στον κόσμο με 44.12.

Ο Μέριτ δεν θα καταφέρει έτσι να υλοποιήσει το στόχο του που ήταν να γίνει ο 2ος αθλητής στην ιστορία του αθλήματος που κατακτά 2 συνεχή χρυσά μετάλλια, κάτι που έχει πετύχει μόνο ο συμπατριώτης του Μάικλ Τζόνσον, ο θρυλικός «πάπιας», το 1996 στην Ατλάντα και το Σίδνεϊ το 2000.

Χαλαρός Μπολτ, σούπερ Μπέιλι

Χωρίς εκπλήξεις ολοκληρώθηκε ο 1ος γύρος στα προκριματικά των 100μ. ανδρών, στους Ολυμπιακούς αγώνες του Λονδίνου.

Καλύτερο χρόνο έκανε ο αμερικανός Μπέιλι με 9.88, ενώ ο Γιουσείν Μπολτ έδειξε να μπαίνει χαλαρός στους αγώνες και με 10.09 να περνά με τον 10ο χρόνο στον επόμενο γύρο.

Αναλυτικά οι εξής αθλητές προκρίθηκαν στα αυριανά ημιτελικά (21:45) του αγωνίσματος: