Η τηλεοπτική κάλυψη των Ολυμπιακών αγώνων

Με απευθείας και μαγνητοσκοπημένες μεταδόσεις από τις 26 Ιουλίου μέχρι και τις 12 Αυγούστου, η καρδιά της Δημόσιας Ραδιοτηλεόρασης χτυπά στο Λονδίνο και μεταφέρει στους Έλληνες τον παλμό των Ολυμπιακών Αγώνων. Η ΕΡΤ μέσω των τριών τηλεοπτικών καναλιών, του Web TV και της ΕΡΑ σπορ θα καλύψει πλήρως και τα 28 ολυμπιακά αθλήματα, καθώς και τις δύο Τελετές Έναρξης και Λήξης του μεγαλύτερου αθλητικού γεγονότος στον πλανήτη

Με απευθείας και μαγνητοσκοπημένες μεταδόσεις από τις 26 Ιουλίου μέχρι και τις 12 Αυγούστου, η καρδιά της Δημόσιας Ραδιοτηλεόρασης χτυπά στο Λονδίνο και μεταφέρει στους Έλληνες τον παλμό των Ολυμπιακών Αγώνων. Η ΕΡΤ μέσω των τριών τηλεοπτικών καναλιών, του Web TV και της ΕΡΑ σπορ θα καλύψει πλήρως και τα 28 ολυμπιακά αθλήματα, καθώς και τις δύο Τελετές Έναρξης και Λήξης του μεγαλύτερου αθλητικού γεγονότος στον πλανήτη.

Το πρόγραμμα της ΕΤ1, της ΝΕΤ και της ΕΤ3 διαμορφώνεται έτσι ώστε να ικανοποιήσει τους λάτρεις όλων των αθλημάτων, ενώ για πρώτη φορά στην Ελλάδα η εικόνα των Ολυμπιακών Αγώνων θα μεταφερθεί σε τεχνολογία υψηλής ευκρίνειας (High Definition), μέσα από το κανάλι ERT HD. Συγκεκριμένα, η ΝΕΤ θα μεταδίδει τα κεντρικά αθλήματα (κολύμβηση, στίβο κ.α.), καθώς και τις Τελετές Έναρξης και Λήξης στις 27 Ιουλίου και 12 Αυγούστου αντίστοιχα.

Η ΕΤ1 μετατρέπεται για δύο εβδομάδες σε αμιγώς ολυμπιακό κανάλι, καλύπτοντας με «ζάπινγκ» όλα τα υπόλοιπα αθλήματα, με έμφαση κυρίως στις ελληνικές συμμετοχές, ενώ η ΕΤ3 θα μεταδίδει ομαδικά σπορ. Η ERT HD θα μεταδώσει σε εικόνα υψηλής ευκρίνειας αγωνίσματα, με κύριους άξονες την κολύμβηση και τον στίβο.

Κάθε βράδυ, αμέσως μετά των τέλος των αγωνισμάτων, θα προβάλλεται στη ΝΕΤ ειδική ολυμπιακή εκπομπή με όλες τις εξελίξεις της ημέρας. Οι δημοσιογράφοι Βασίλης Μπακόπουλος και Γρηγόρης Παπαβασιλείου από τα στούντιο της ΕΡΤ στην Αθήνα, καθώς και η Βιβή Δρακά και ο Στέφανος Δημητριάδης από το Λονδίνο, θα αναλύουν τις μεγάλες στιγμές των αγώνων, τις προσπάθειες, τις επιδόσεις, τα ρεκόρ και τα παρασκήνια, ενώ οι απεσταλμένοι δημοσιογράφοι της ΕΡΤ στην Αγγλία θα δίνουν πλούσιο ρεπορτάζ, μέσα και έξω από τους αγωνιστικούς χώρους.

Η Δημόσια Ραδιοτηλεόραση θα καλύψει τους Ολυμπιακούς Αγώνες και διαδικτυακά, αναμεταδίδοντας για τους εντός Ελλάδος χρήστες τα ολυμπιακά αθλήματα και μέσα από την υπηρεσία WebTV, από τα τρία αθλητικά διαδικτυακά κανάλια ERT Web Sport 1, 2 & 3.
Η εικόνα των Ολυμπιακών του Λονδίνου θα είναι διαθέσιμη και μέσα από λειτουργικά συστήματα i-OS και android, ενώ συνεχή πληροφόρηση για ό,τι συμβαίνει στα αγγλικά στάδια και γήπεδα θα προσφέρει η δημοσιογραφική ομάδα του www.ert.gr.

Σε ολυμπιακή τροχιά μπαίνει και η ΕΡΑ σπορ, το αθλητικό ραδιόφωνο της ΕΡΤ. Από τις 10.00 έως τις 15.00 και από τις 19.00 μέχρι και τις 02.00 το πρωί, η τετραμελής δημοσιογραφική ομάδα της ΕΡΑ σπορ, θα μεταφέρει τον παλμό των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου, δίνοντας έμφαση στα βασικά αθλήματα, αλλά και σε αυτά που συμμετέχουν Έλληνες αθλητές. Παράλληλα, θα δίνει όλα τα τελευταία νέα, καθώς και πλούσιο ρεπορτάζ, μέσα από το απογευματινό αθλητικό μαγκαζίνο του σταθμού (15.00 – 18.00). Το συντονισμό του ολυμπιακού προγράμματος της ΕΡΑ σπορ από την Αθήνα θα έχουν ο Χρήστος Κοντός, ο Λευτέρης Σαρελάκος και ο Γιώργος Παχάκης.
Το αναλυτικό πρόγραμμα των μεταδόσεων
ΕΤ1
26 ΙΟΥΛΙΟΥ
22.00-24.00 ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΑΝΔΡΩΝ (ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ –
ΣΕΝΕΓΑΛΗ)

28 ΙΟΥΛΙΟΥ
11.00 – 01.30 ΒEACH VOLLEY, ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ, ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ,
ΞΙΦΑΣΚΙΑ, ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ, ΕΝΟΡΓΑΝΗ, ΤΕΝΙΣ.

29 ΙΟΥΛΙΟΥ
11.00 – 02.30 ΤΕΝΙΣ, BEACH VOLLEY, ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ,
ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ, ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ, ΕΝΟΡΓΑΝΗ, ΤΕΝΙΣ, ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ, ΚΑΝΝΟΕ.
22.00 ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ «Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ – ΡΩΣΙΑ»
24.00 ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ «ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ – ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ»

30 ΙΟΥΛΙΟΥ
11.00 – 01.00 BEACH VOLLEY, ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ, ΤΖΟΥΝΤΟ, ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ, ΤΕΝΝΙΣ, ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΕΝΟΡΓΑΝΗ, ΞΙΦΑΣΚΙΑ, ΠΙΝΓΚ-ΠΟΝΓΚ.

31 ΙΟΥΛΙΟΥ
11.00 – 02.00 BEACH VOLLEY, ΚΑΝΟΕ ΣΛΑΛΟΜ, ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ, ΤΕΝΙΣ, ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ , ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΕΝΟΡΓΑΝΗ, ΞΙΦΑΣΚΙΑ,
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
17.30 ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ «ΕΛΛΑΔΑ – ΙΤΑΛΙΑ»
20.30 ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ «ΣΕΡΒΙΑ – Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ»
22.00 ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ «ΗΠΑ – ΡΟΥΜΑΝΙΑ»

1 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
11.00 – 02.00 BEACH VOLLEY, ΤΖΟΥΝΤΟ, ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ, ΤΕΝΙΣ, ΞΙΦΑΣΚΙΑ, ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ, ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ,
ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ , ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ, ΕΝΟΡΓΑΝΗ
21.30 ΠΟΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ «Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ»

2 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
11.00 – 02.30 BEACH VOLLEY, ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ, ΤΕΝΙΣ, ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ, ΣΚΟ- ΠΟΒΟΛΗ, ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ, ΕΝΟΡΓΑΝΗ, ΞΙΦΑΣΚΙΑ
20.30 ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ «Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ – ΗΠΑ»
22.00 ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ «ΙΣΠΑΝΙΑ – Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ»
22.00 ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ «ΗΠΑ – ΝΙΓΗΡΙΑ»
3 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
11.00 – 01.30 BEACH VOLLEY, ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ, ΤΖΟΥΝΤΟ, ΙΠΠΑΣΙΑ,
ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ, ΤΕΝΙΣ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ, ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ.

4 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
11.00 – 01.30 BEACH VOLLEY, ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ, ΙΠΠΑΣΙΑ, ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ, ΤΕΝΙΣ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ, ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ.

5 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
12.00 – 00.30 ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ, ΙΠΠΑΣΙΑ, ΤΕΝΙΣ, ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ,
ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ, ΕΝΟΡΓΑΝΗ, ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗ- ΣΗ, ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ, BEACH VOLLEY, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ.

6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
11.00 – 01.30 ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ, ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ, ΕΝΟΡΓΑΝΗ, ΙΠΠΑΣΙΑ, ΠΟΛΟ, ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ, ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, ΠΟ ΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ, BEACH VOLLEY, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ,
ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ.

7 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
11.00 – 00.30 ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ , ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΕΝΟΡΓΑΝΗ, ΙΠΠΑΣΙΑ, ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ, ΕΝΟΡΓΑΝΗ, ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ , ΠΟΛΟ, BEACH VOLLEY, ΠΑΛΗ, ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

8 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
11.30 – 01.30 ΙΠΠΑΣΙΑ, ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ, ΚΑΝΟΕ ΣΠΡΙΝΤ, ΠΟΛΟ
ΑΝΔΡΩΝ, ΠΑΛΗ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, BEACH VOLLEY.

9 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
11.30 – 01.30 ΚΑΝΟΕ ΣΠΡΙΝΤ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΠΟΛΟ, ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ, BEACH VOLLEY, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ( ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ 10 ΧΛΜ.),
ΕΝΟΡΓΑΝΗ, ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ, ΠΥΓΜΑΧΙΑ, ΠΑΛΗ, ΙΠΠΑΣΙΑ.
10 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
11.00 – 01.00 ΡΥΘΜΙΚΗ, ΠΟΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜ- ΒΗΣΗ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΜΠΑΣΚΕΤ, BEACH VOLLEY, ΠΑΛΗ, ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ

11 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
11.00 – 01.00 ΤΑΕ ΚΒΟ ΝΤΟ, ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ, ΡΥΘΜΙΚΗ, ΠΥΓΜΑΧΙΑ,
VOLLEY ΓΥΝΑΙΚΩΝ, ΚΑΝΟΕ ΣΠΡΙΝΤ.

12 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
11.00 – 22.00 ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ, ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΒΟΥΝΟΥ, ΜΠΑΣΚΕΤ
ΑΝΔΡΩΝ, ΠΑΛΗ, ΡΥΘΜΙΚΗ, ΠΥΓΜΑΧΙΑ (Μ), ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ
ΝΕΤ
27 ΙΟΥΛΙΟΥ
23.00 – 02.00 ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ

28 ΙΟΥΛΙΟΥ
12.00 – 14.30 ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
21.00 – 21.30 ΕΚΠΟΜΠΗ
21.30 – 23.00 ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
23.00 – 01.00 ΕΚΠΟΜΠΗ

29 ΙΟΥΛΙΟΥ
12.00 – 14.30 ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
21.00 – 21.30 ΕΚΠΟΜΠΗ
21.30 – 23.00 ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
23.00 – 01.00 ΕΚΠΟΜΠΗ

30 ΙΟΥΛΙΟΥ
12.00 – 14.00 ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ & ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ
21.00 – 21.30 ΕΚΠΟΜΠΗ
21.30 – 23.00 ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
23.00 – 01.00 ΕΚΠΟΜΠΗ

31 ΙΟΥΛΙΟΥ
12.00 – 14.30 ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ & ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ
21.00 – 21.30 ΕΚΠΟΜΠΗ
21.30 – 23.00 ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
23.00 – 01.00 ΕΚΠΟΜΠΗ

1 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
12.00 – 15.00 ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ & ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ
21.00 – 21.30 ΕΚΠΟΜΠΗ
21.30 – 23.00 ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
23.00 – 01.00 ΕΚΠΟΜΠΗ

2 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
12.00 – 15.00 ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ
21.00 – 21.30 ΕΚΠΟΜΠΗ
21.30 – 23.00 ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
23.00 – 01.00 ΕΚΠΟΜΠΗ

3 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
12.00 – 16.00 ΣΤΙΒΟΣ
20.00 – 21.00 ΕΚΠΟΜΠΗ
21.00 – 24.00 ΣΤΙΒΟΣ
24.00 – 02.00 ΕΚΠΟΜΠΗ

4 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
12.00 – 15.45 ΣΤΙΒΟΣ
20.00 – 20.30 ΕΚΠΟΜΠΗ
20.30 – 24.00 ΣΤΙΒΟΣ
24.00 – 02.00 ΕΚΠΟΜΠΗ

5 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
13.00 – 16.00 ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ (Γ)
20.00 – 20.45 ΕΚΠΟΜΠΗ
20.45 – 24.00 ΣΤΙΒΟΣ
24.00 – 02.00 ΕΚΠΟΜΠΗ

6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
12.00 – 14.30 ΣΤΙΒΟΣ
20.00 – 20.45 ΕΚΠΟΜΠΗ
20.45 – 24.00 ΣΤΙΒΟΣ
24.00 – 02.00 ΕΚΠΟΜΠΗ

7 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
12.00 – 14.45 ΣΤΙΒΟΣ
20.00 – 20.45 ΕΚΠΟΜΠΗ
20.45 – 23.30 ΣΤΙΒΟΣ
23.30 – 01.30 ΕΚΠΟΜΠΗ

8 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
12.00 – 15.45 ΣΤΙΒΟΣ
20.00 – 20.45 ΕΚΠΟΜΠΗ
20.45 – 24.00 ΣΤΙΒΟΣ
24.00 – 02.00 ΕΚΠΟΜΠΗ

9 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
11.00 – 14.00 ΣΤΙΒΟΣ
20.00 – 20.30 ΕΚΠΟΜΠΗ
20.30 – 24.00 ΣΤΙΒΟΣ
24.00 – 02.00 ΕΚΠΟΜΠΗ
10 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
14.00 – 17.00 ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ & ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ 10KM
20.00 – 21.00 ΕΚΠΟΜΠΗ
21.00 – 24.00 ΣΤΙΒΟΣ
24.00 – 02.00 ΕΚΠΟΜΠΗ

11 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
11.00 – 15.30 ΒΑΔΗΝ (ΑΝΔΡΩΝ 50KM)
20.00 – 20.30 ΕΚΠΟΜΠΗ
20.30 – 23.30 ΣΤΙΒΟΣ
23.30 – 01.30 ΕΚΠΟΜΠΗ

12 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
13.00 – 16.00 ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ (Α)
17.00 – 19.00 ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) ΤΕΛΙΚΟΣ
19.00 – 21.00 ΕΚΠΟΜΠΗ
23.00 – 01.30 ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ
ΕΤ3
25 ΙΟΥΛΙΟΥ
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Γ) 19.00-21.00 ΗΠΑ-ΓΑΛΛΙΑ
21.45-23.45 ΣΟΥΗΔΙΑ-Ν.ΑΦΡΙΚΗ

26 ΙΟΥΛΙΟΥ
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) 16.45-18.45 ΙΣΠΑΝΙΑ-ΙΑΠΩΝΙΑ
21.45-23.45 ΑΙΓΥΠΤΟΣ-ΒΡΑΖΙΛΙΑ

27 ΙΟΥΛΙΟΥ
ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ 23.00-02.00
Μαγνητοσκοπημένη μετάδοση

28 ΙΟΥΛΙΟΥ
ΜΠΑΣΚΕΤ (Γ) 18.45-20.30 ΗΠΑ- ΚΡΟΑΤΙΑ
ΒΟΛΕΪ (Γ) 22.00-23.30 ΗΠΑ-ΚΟΡΕΑ
ΒΟΛΕΪ (Γ) 24.00-01.30 ΒΡΑΖΙΛΙΑ-ΤΟΥΡΚΙΑ

29 ΙΟΥΛΙΟΥ
ΠΟΛΟ (Α) 16.10-17.20 ΙΤΑΛΙΑ-ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
ΒΟΛΕΪ (Α) 22.00-23.30 ΙΤΑΛΙΑ-ΠΟΛΩΝΙΑ
ΒΟΛΕΪ (Α) 24.00-01.30 ΒΡΑΖΙΛΙΑ-ΤΥΝΗΣΙΑ
ΠΟΛΟ (Α) 12.00-13.20 ΕΛΛΑΔΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ (UNI )

30 ΙΟΥΛΙΟΥ
ΒΟΛΕΪ (Γ) 11.30-13.00 ΤΟΥΡΚΙΑ-ΚΙΝΑ
ΒΟΛΕΪ (Γ) 13.30-15.00 ΣΕΡΒΙΑ-ΚΟΡΕΑ
ΠΟΛΟ (Γ) 20.20- 21.30 Μ.ΒΡΕΤΑΝΙΑ-ΡΩΣΙΑ
ΠΟΛΟ (Γ) 21.40-23.00 ΟΥΓΓΑΡΙΑ-ΗΠΑ

31 ΙΟΥΛΙΟΥ
ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) 11.00-12.45 ΚΙΝΑ-ΡΩΣΙΑ
ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) 13.15-15.00 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΙΣΠΑΝΙΑ
ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α) 18.15-19.45 ΣΕΡΒΙΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ
ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) 22.00-23.45 ΓΑΛΛΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
ΒΟΛΕΪ (Α) 24.00-01.30 ΒΡΑΖΙΛΙΑ-ΡΩΣΙΑ

1 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
ΠΟΛΟ (Γ) 20.20-21.30 ΙΣΠΑΝΙΑ-ΗΠΑ
ΒΟΛΕΪ (Γ) 22.00-23.30 ΗΠΑ-ΚΙΝΑ
ΒΟΛΕΪ (Γ) 24.00-01.30 ΒΡΑΖΙΛΙΑ-ΚΟΡΕΑ

2 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
ΜΠΑΣΚΕΤ (Α ) 11.00-12.45 ΓΑΛΛΙΑ-ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ
ΠΟΛΟ (Α) 13.20-14.40 ΕΛΛΑΔΑ-ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ
ΠΟΛΟ (Α) 16.10-17.20 ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ-ΣΕΡΒΙΑ
ΜΠΑΣΚΕΤ (Α ) 18.45-20.30 ΒΡΑΖΙΛΙΑ-ΡΩΣΙΑ
ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α) 21.30-23.00 ΣΕΡΒΙΑ-ΔΑΝΙΑ
ΒΟΛΕΪ (Α) 22.00-23.30 ΗΠΑ-ΒΡΑΖΙΛΙΑ
ΒΟΛΕΪ (Α) 24.00-01.30 Μ.ΒΡΕΤΑΝΙΑ-ΙΤΑΛΙΑ

3 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
ΒΟΛΕΪ (Γ) 13.30-15.00 ΙΑΠΩΝΙΑ-ΡΩΣΙΑ
ΒΟΛΕΪ (Γ) 22.00-23.30 ΗΠΑ-ΣΕΡΒΙΑ
ΜΠΑΣΚΕΤ (Γ) 00.15-02.00 ΗΠΑ-ΤΣΕΧΙΑ

4 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) 13.15-15.00 ΙΣΠΑΝΙΑ-ΡΩΣΙΑ
ΜΠΑΣΚΕΤ (Α) 16.30-18.15 ΗΠΑ-ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ
ΠΟΛΟ (Α) 16.10-17.20 ΕΛΛΑΔΑ-ΙΣΠΑΝΙΑ
ΒΟΛΕΪ (Α) 18.45-20.15 ΡΩΣΙΑ-ΗΠΑ
ΒΟΛΕΪ (Α) 24.00-01.30 ΒΡΑΖΙΛΙΑ-ΣΕΡΒΙΑ
ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α) 18.15-19.45 ΚΡΟΑΤΙΑ-ΔΑΝΙΑ
ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α) 21.30-23.00 ΙΣΛΑΝΔΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ

5 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
ΠΟΛΟ (Γ) 16.50-18.00 QF
ΠΟΛΟ (Γ) 21.00-22.10 QF
ΒΟΛΕΪ (Γ) 00.00-01.30 ΒΡΑΖΙΛΙΑ-ΣΕΡΒΙΑ

6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
ΒΟΛΕΪ (Α) 11.30-13.00 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΠΟΛΩΝΙΑ
ΒΟΛΕΪ (Α) 13.30-15.00 ΡΩΣΙΑ-ΣΕΡΒΙΑ
ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α) 21.30-23.00 ΙΣΠΑΝΙΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ
ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α) 23.15-00.45 ΓΑΛΛΙΑ-ΣΟΥΗΔΙΑ
ΠΟΛΟ (Α) 21.40-23.00 ΙΤΑΛΙΑ-ΙΣΠΑΝΙΑ

7 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) 19.00-21.00 SF1
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Α) 21.45-23.45 SF2
ΒΟΛΕΪ (Γ) 21.00-22.30 QF
ΒΟΛΕΪ (Γ) 23.00-24.30 QF

8 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
ΒΟΛΕΪ (Α) 4 ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α) 2 ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Οι ώρες μετάδοσης δεν έχουν ακόμα καθοριστεί

9 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
ΒΟΛΕΪ (Γ) 17.00-18.30 SF1
ΒΟΛΕΪ (Γ) 21.30-23.00 SF2
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (Γ) 21.45-23.45
ΜΠΑΣΚΕΤ (Γ) 19.00-21.00 SF1
ΜΠΑΣΚΕΤ (Γ) 23.00-01.00 SF2

10 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
ΒΟΛΕΪ (Α) 17.00-18.30 SF1
ΒΟΛΕΪ (Α) 21.30-23.00 SF2
ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α) 19.00-21.00 SF1
ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Α) 22.00-00.30 SF2

11 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
ΤΕΛΙΚΟΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ (Α) 17.00-19.00
ΤΕΛΙΚΟΣ ΜΠΑΣΚΕΤ (Γ) 23.00-01.00
ΧΑΝΤΜΠΟΛ (Γ) σε μαγνητοσκόπηση μετά τον Τελικό Μπάσκετ(Γ)

12 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
ΒΟΛΕΪ (Α) 11.30-13.00 ΧΑΛΚΙΝΟ
ΒΟΛΕΪ (Α) 15.00-16.45 ΧΡΥΣΟ
ΠΟΛΟ (Α) 17.50-19.15 ΧΡΥΣΟ

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες μέσα από τη NOVA
Μέσα από το ψηφιακό μπουκέτο της NOVA, οι συνδρομητές θα έχουν την ευκαιρία να απολαύσουν τις καλύτερες στιγμές των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου. Με αφιερώματα και απευθείας μεταδόσεις πέντε κανάλια (Εurosport & Eurosport HD, Discovery, National Geographic και Travel Channel) θα μεταδώσουν όλες τις πλευρές του μεγαλύτερου αθλητικού γεγονότος, ενώ το Novasports Highlights θα προβάλει τις καλύτερες στιγμές ανά αγωνιστική ημέρα.

Στην καρδιά των γεγονότων με το Eurosport!
Τα κανάλια του Eurosport συμμετέχουν ενεργά στην αθλητική πανδαισία με εκπομπές, ζωντανές μεταδόσεις, συνεντεύξεις και αναλυτικά ρεπορτάζ, τα οποία ξεκινούν τρεις ημέρες πριν την επίσημη έναρξη των αγώνων.

27/7 – 12/8
Αναλυτικά το πρόγραμμα:

07:30 – 09:30 English Breakfast
Ένα καθημερινό 30λεπτο πρόγραμμα με την ανασκόπηση της προηγούμενης ημέρας και το πρόγραμμα της ημέρας που ξεκινά.

09:30 – 10:30 Best of the Day
Τα καλύτερα στιγμιότυπα της ημέρας που πέρασε.

10:30 – 00:00 LIVE action
Ζωντανή κάλυψη αγωνισμάτων από το πρωί μέχρι αργά τη νύχτα, με ανοιχτά slots που θα επιτρέπουν την απαραίτητη ευελιξία ώστε να βρίσκονται πάντα εκεί που πρέπει.

Discovery Channel
Μάθετε πώς κατασκευάζεται ο «Εξοπλισμός των Ολυμπιακών Αθλημάτων» την Κυριακή 29 Ιουλίου στις 16:30 και ανακαλύψτε τους κινδύνους που παραμονεύουν πίσω από τη διοργάνωση μεγάλων αθλητικών γεγονότων, όπως οι Ολυμπιακοί Αγώνες, μέσα από την εκπομπή «Τρομοκρατία & Αθλητικές Διοργανώσεις» την Πέμπτη 26 Ιουλίου στις 22:55.

National Geographic
Γνωρίστε από κοντά το Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου, μέσα από τη σειρά «Υπερκατασκευές» την Παρασκευή 27 Ιουλίου στις 19:00.

Travel Channel
Από την Δευτέρα 23 Ιουλίου έως την Παρασκευή 29 Ιουλίου, 18:00 – 19:00, μέσα από επιλεγμένα επεισόδια αγαπημένων σειρών, παρακολουθήστε ένα μοναδικό αφιέρωμα στη βρετανική πρωτεύουσα, το Λονδίνο, που φιλοξενεί τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Media
ΒΗΜΑτοδότης
Σίβυλλα
Helios Kiosk