Τα δεύτερα ελληνικά Οσκαρ σε τελική ευθεία

Με 12 συνολικώς υποψηφιότητες, η ταινία «Χώρα προέλευσης» του Σύλλα Τζουμέρκα, προηγείται στα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου που αφορούν τις καλύτερες ταινίες του 2010 και που εφέτος θα δοθούν για δεύτερη φορά στην ιστορία του θεσμού. Οι υποψηφιότητες ανακοινώθηκαν το μεσημέρι της Τρίτης 15 Μαρτίου στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών, που εφέτος θα φιλοξενήσει την τελετή στις 5 του προσεχούς Μαΐου.

Με 12 συνολικώς υποψηφιότητες, η ταινία «Χώρα προέλευσης» του Σύλλα Τζουμέρκα, προηγείται στα βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου που αφορούν τις καλύτερες ταινίες του 2010 και που εφέτος θα δοθούν για δεύτερη φορά στην ιστορία του θεσμού. Οι υποψηφιότητες ανακοινώθηκαν το μεσημέρι της Τρίτης 15 Μαρτίου στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών, που εφέτος θα φιλοξενήσει την τελετή στις 3 του προσεχούς Μαΐου.

Στη δεύτερη θέση, με εννέα υποψηφιότητες ακολουθεί ο «Μαχαιροβγάλτης» του Γιάννη Οικονομίδη και αμέσως πιο κάτω το «Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα» του Σωτήρη Γκορίτσα ακολουθεί με οκτώ υποψηφιότητες. Τις υποψηφιότητες ανακοίνωσε η συμβολαιογράφος Ουρανία Μικρού παρουσία του προέδρου της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου Τάσου Μπουλμέτη και του κ. Χρήστου Καρρά εκτελεστικού διευθυντή του καλλιτεχνικού προγράμματος της Στέγης Γραμμάτων και Τεχνών.

Ενα από τα χαρακτηριστικά της τελικής φάσης της διαδικασίας απονομής βραβείων είναι οι πολλές ισοψηφίες, κάτι που σημαίνει περισσότερες υποψηφιότητες στις κατηγορίες όπου σημειώθηκαν. Συνεπώς οι υποψήφιοι στις κατηγορίες των βραβείων καλύτερης πρωτότυπης μουσικής, καλύτερου Β’ γυναικείου και Β’ ανδρικού ρόλου, καλύτερου Α’ ανδρικού και γυναικείου ρόλου, καλύτερης σκηνοθεσίας και καλύτερου σεναρίου είναι τέσσερις αντί τρεις.

«Η δεύτερη χρονιά των βραβείων της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου υπήρξε πολύ καλή για τον ελληνικό κινηματογράφο, με διακρίσεις τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό» είπε χαρακτηριστικά ο κ. Μπουλμέτης επισημαίνοντας την έμμεση συνδρομή της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου στην κορύφωση αυτών των διακρίσεων, αφού ο «Κυνόδοντας» του Γιώργου Λάνθιμου υπήρξε επίσημη πρόταση της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου στα Οσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας «Το πεδίο δόξας του ελληνικού κινηματογράφου ακούγεται λαμπρό» κατέληξε ο κ. Μπουλμέτης.

Για τις υποψηφιότητες ψήφισαν 117 από τα 145 ταμειακώς εντάξει μέλη της Ακαδημίας. Για τις τελικές τετράδες και πεντάδες των υποψηφίων συναγωνίστηκαν 17 ταινίες μεγάλου μήκους μυθοπλασίας, έξι ντοκιμαντέρ και 25 μικρού μήκους.

Οι υποψηφιότητες που περνούν στην τελική φάση της διαδικασίας απονομής των βραβείων, είναι:
(Οι τίτλοι σε αλφαβητική σειρά)

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
Υποψήφιοι:
1. «Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα», Σωτήρης Γκορίτσας
2. «Attenberg», Αθηνά Τσαγγάρη
3. «Μαχαιροβγάλτης», Γιάννης Οικονομίδης
4. «Ταξίδι στη Μυτιλήνη», Λάκης Παπαστάθης
5. «Χώρα Προέλευσης», Σύλλας Τζουμέρκας

Βραβείο Σκηνοθεσίας
Υποψήφιοι (4 ταινίες λόγω ισοψηφίας):
1. Από την ταινία «Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα» ο Σωτήρης Γκορίτσας
2. Από την ταινία «Attenberg» η Αθηνά Τσαγγάρη
3. Από την ταινία «Μαχαιροβγάλτης» ο Γιάννης Οικονομίδης
4. Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» ο Σύλλας Τζουμέρκας

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου
Υποψήφιοι (4 ταινίες λόγω ισοψηφίας):
1. Από την ταινία «Attenberg» η Ariane Labed
2. Από την ταινία «Κανένας» η Τζωρτζίνα Λιώση
3. Από την ταινία «Μαχαιροβγάλτης» η Μαρία Καλλιμάνη
4. Από την ταινία «45 τετραγωνικά» η Έφη Λογγίνου

Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου
Υποψήφιοι (4 ταινίες λόγω ισοψηφίας):
1. Από την ταινία «Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα» ο Αργύρης Ξάφης
2. Από την ταινία «Ταξίδι στη Μυτιλήνη» ο Χρήστος Χατζηπαναγιώτης
3. Από την ταινία «Χάρισμα» ο Μάκης Παπαδημητρίου
4. Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» ο Θάνος Σαμαράς

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Yπογραφή» η Αλεξία Καλτσίκη
2. Από την ταινία «Ταξίδι στη Μυτιλήνη» η Μαρία Ζορμπά
3. Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» η Ιωάννα Τσιριγκούλη

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου
Υποψήφιοι (5 ταινίες λόγω ισοψηφίας):
1. Από την ταινία «Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα» ο Δημήτρης Ήμελλος
2. Από την ταινία «Μαχαιροβγάλτης» ο Βαγγέλης Μουρίκης
3. Από την ταινία «Ταξίδι στη Μυτιλήνη» ο Δημήτρης Καταλειφός
4. Από την ταινία «Tungsten» ο Βαγγέλης Μουρίκης
5. Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» ο Ερρίκος Λίτσης

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Άπνοια» ο Άρης Μπαφαλούκας
2. Από την ταινία «Tungsten» ο Γιώργος Γεωργόπουλος
3. Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» ο Σύλλας Τζουμέρκας

Βραβείο Σεναρίου
Υποψήφιοι (4 ταινίες λόγω ισοψηφίας):
1. Από την ταινία «Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα» ο Σωτήρης Γκορίτσας
2. Από την ταινία «Attenberg» η Αθηνά Τσαγγάρη
3. Από την ταινία «Μαχαιροβγάλτης» οι Γιάννης Οικονομίδης και Δώρης Αυγερινόπουλος
4. Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» οι Σύλλας Τζουμέρκας και Γιούλα Μπούνταλη

Βραβείο Ειδικών Εφφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Τα Σκυλιά» ο Ντίνος Θεοδοσίου
2. Από την ταινία «Η Υπογραφή» ο Νίκος Μούτσελος
3. Από την ταινία «Χάρισμα» ο Αντώνης Κοτζιάς

Βραβείο Μακιγιάζ
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Ταξίδι στη Μυτιλήνη» η Θεανώ Καπνιά
2. Από την ταινία «Η υπογραφή» η Φανή Αλεξάκη
3. από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» η Εύη Ζαφειροπούλου

Βραβείο Ήχου
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα» οι Βαγγέλης Ζέλκας και Κώστας Βαρυμποπιώτης
2. Από την ταινία «Μαχαιροβγάλτης» οι Ντίνος Κίττου και Κώστας Φυλακτίδης
3. Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» οι Α. Λουζιώτης, Δ. Κανελλόπουλος, Π. Βουτσαράς και Κ. Βαρυμποπιώτης

Βραβείο Ενδυματολογίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Ταξίδι στη Μυτιλήνη»ο Γιώργος Γεωργίου
2. Από την ταινία «Η υπογραφή» η Ιουλία Σταυρίδου
3. Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» η Μαγιού Τρικεριώτη

Βραβείο Σκηνογραφίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Μαχαιροβγάλτης» η Ιουλία Σταυρίδου
2. Από την ταινία «Ταξίδι στη Μυτιλήνη» ο Γιώργος Γεωργίου
3. Από την ταινία «Η υπογραφή» η Ιουλία Σταυρίδου

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
Υποψήφιοι (4 ταινίες λόγω ισοψηφίας):
1. Από την ταινία «Άπνοια» ο Νίκος Κυπουργός
2. Από την ταινία «Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα» οι Burger Project
3. Από την ταινία «Η υπογραφή» ο Νίκος Κυπουργός
4. Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» οι Drog_A_Tek

Βραβείο Μοντάζ
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα» η Ιωάννα Σπηλιοπούλου
2. Από την ταινία «Μαχαιροβγάλτης» ο Γιάννης Χαλκιαδάκης
3. Από την ταινία «Χώρα Προέλευσης» ο Πάνος Βουτσαράς

Βραβείο Φωτογραφίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Άπνοια» ο Ηλίας Αδάμης
2. Από την ταινία «Μαχαιροβγάλτης» ο Δημήτρης Κατσαΐτης
3.Από την ταινία «Η υπογραφή» ο Ηλίας Κωνσταντακόπουλος

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους
Υποψήφιοι:
1. «Casus Belli», Γιώργος Ζώης
2. «Ketchup», Κωνσταντής Φραγκόπουλος
3. «Τι ώρα θα γυρίσεις», Μαριτίνα Πάσσαρη
4. «Το χωριό», Στέλιος Πολυχρονάκης
5. «13½», Χάρης Βαφειάδης

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)
Υποψήφιοι:
1. «Λόγος και αντίσταση», Τίμων Κουλμάσης
2. «Με τον Καλλιγιάννη», Πέδρο Ολάγια
3. «Τα παιδία δεν παίζει», Ρέα Αποστολίδου, Γιούρι Αβέρωφ

Ακολουθήστε στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, από
Πολιτισμός
ΒΗΜΑτοδότης
Σίβυλλα
Helios Kiosk