«Ουδέν πονηρόν» διεπράχθη στο επίμαχο ματς της 6ης αγωνιστικής των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Λυών (1-7), απεφάνθη η UEFA επικαλούμενη πληροφορίες από στοιχηματικές εταιρείες, τις οποίες έχει αναγάγει σε αρχάγγελους της ποδοσφαιρικής εντιμότητας. Ως εκ τούτου, ο φάκελος τέθηκε άρον – άρον στο αρχείο και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Το ενδεχόμενο να «στήθηκε» το παιχνίδι με τους παλιούς παραδοσιακούς τρόπους, τότε που η ομάδα η οποία ήθελε να κερδίσει ένα ματς «πλησίαζε» παίκτες ή τον πρόεδρο και τον προπονητή της αντιπάλου ομάδας, κατά την UEFA μάλλον δεν υφίσταται γι’ αυτό και δεν διέταξε σχετική έρευνα…
Χωρίς στοιχεία, προφανώς κανείς δεν μπορεί να κατηγορήσει κανέναν. Και μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου η κροατική Ντιναμό Ζάγκρεμπ θα θεωρείται αθώα, όπως και ο πορτογάλος επόπτης του αγώνα του ίδιου ομίλου Αγιαξ – Ρεάλ Μαδρίτης (0-3) ο οποίος αν είχε μετρήσει τα δύο κανονικότατα γκολ που σημείωσε στο α΄ ημίχρονο η ολλανδική ομάδα, ουδείς θα ασχολούνταν στη συνέχεια με το ματς του Ζάγκρεμπ.
Ωστόσο, δεν είναι η πρώτη φορά που ήρθαν τα πάνω κάτω σε ένα ποδοσφαιρικό ματς, ή που σημειώθηκαν πολλά γκολ σε ένα ημίχρονο. Ας δούμε τις 11 μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του παγκοσμίου ποδοσφαίρου.
1. Μάριμπορ – Μπρυζ 3-4. Ο αγώνας ήταν για το Γιουρόπα Λιγκ και διεξήχθη την προηγούμενη εβδομάδα. Η ομάδας της Σλοβενίας προηγήθηκε 3-0 και από το 74΄ έως το 90΄ η Μπρυζ απάντησε με 4 γκολ.
2. Πανιώνιος – Ντιναμό Τιφλίδας 5-2. Αγώνας Κυπέλλου UEFA που διεξήχθη τον Δεκέμβριο του 2004. Η Ντιναμό προηγήθηκε 1-0 στο ημίχρονο και μετά το 58΄ δέχτηκε 5 γκολ. Κατά την UEFA ήταν το πιο διεφθαρμένο παιχνίδι στην ιστορία των ευρωπαϊκών διοργανώσεων.
3. Αγκόλα – Μάλι 4-4. Αγώνας για το Κύπελλο Αφρικής 2010. Η Αγκόλα προηγήθηκε 4-0 και η εθνική ομάδα του Μάλι ισοφάρισε σημειώνοντας 4 γκολ από το 79΄ έως το 94΄ της αναμέτρησης.
4. Νιούκαστλ – Αρσεναλ 4-4. Τον Φεβρουάριο του 2011 η Αρσεναλ προηγήθηκε της Νιούκαστλ για το πρωτάθλημα Αγγλίας με 0-4 στο 26′. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με 4 γκολ από το 68΄- 87΄ τα δύο εκ των οποίων σημειώθηκαν με αμφισβητούμενα πέναλτι. Το παιχνίδι είχε κινήσει τις υποψίες ακόμη και της Ιντερπόλ, αλλά δεν αποδείχτηκε τίποτα.
5. Μάδεργουελ – Χιμπέρνιαν 6-6. Σε αγώνα του πρωταθλήματος Σκωτίας 2009-10, η Χιμπέρνιαν προηγήθηκε στο 65΄ με 2-6. Στα εναπομείναντα λεπτά η Μάδεργουελ ισοφάρισε σε 6-6 ενώ είχε και χαμένο πέναλτι.
6. Μπαρτσελόνα – Ατλέτικο Μαδρίτης 5-4. Η Ατλέτικο προηγήθηκε 0-3 με 3 γκολ του Σέρβου Μίλινκο Πάντιτς ο οποίος αγωνίστηκε αργότερα στον Πανιώνιο. Η Μπαρτσελόνα απάντησε με 3 γκολ του Βραζιλιάνου Ρονάλντο και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ισπανίας με 5-4.
7. Ολυμπιακός – ΟΦΗ 4-5. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 4-0 στο 50΄ σε αγώνα του πρωταθλήματος 1989-90. Ο ΟΦΗ απάντησε με 5 γκολ και ο Ούγγρος προπονητής των Ερυθρολεύκων Ιμπρε Κόμορα απολύθηκε από τον τότε ιδιοκτήτη του Ολυμπιακού Αργύρη Σαλιαρέλη. Με τον Ολυμπιακό σε εκείνο το παιχνίδι μεταξύ άλλων αγωνίστηκαν οι Ντέταρι, Μητρόπουλος, Κωφίδης, Τσαλουχίδης, Τσιαντάκης.
8. Μπόχουμ – Μπάγερν Μονάχου 4-5. Αγώνας για το πρωτάθλημα Γερμανίας της αγωνιστικής περιόδου 1975-76. Η Μπόχουμ στο 53΄ προηγήθηκε 4-0. Η Μπάγερν απάντησε με 5 γκολ σε 20 λεπτά και πήρε τη νίκη με 5-4.
9. Πορτογαλία – Β. Κορέα 5-3. Αγώνας για το Μουντιάλ 1966 που έγινε στην Αγγλία. Η Β. Κορέα προηγήθηκε 0-3 στο 25΄ και η Πορτογαλία με αντεπίθεση διαρκείας και 4 γκολ του Εουσέμπιο πήρε τη νίκη με 5-3.
10. Γιουγκοσλαβία – ΕΣΣΔ 5-5. Αγώνας για το ολυμπιακό τουρνουά του 1952. Οι Γιουγκοσλάβοι προηγήθηκαν 5-1 στο ημίχρονο και 5-2 στο 75΄. Οι Σοβιετικοί στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης ισοφάρισαν σε 5-5. Στον επαναληπτικό οι Γιουγκοσλάβοι νίκησαν 3-1.

11. Δ. Γερμανία – Ουγγαρία 3-2. Τελικός Μουντιάλ 1954. Η Ουγγαρία προηγήθηκε 0-2 και η Δ. Γερμανία νίκησε με 3-2. Λίγες μέρες νωρίτερα στη φάση των ομίλων η Ουγγαρία είχε διασύρει τη Δ. Γερμανία συντρίβοντάς την με 8-3.