Παρασκευή 18 Απριλίου 2014
 
 

Προθεσμία για την Τετάρτη πήραν οι συλληφθέντες για τη ληστεία της Κοζάνης

«Πυρήνες» και Mall βλέπει η ΕΛ.ΑΣ. στη ληστεία της Κοζάνης - Στους συλληφθέντες και ο «Τοξοβόλος» του Συντάγματος – Κλειδί η ληστεία στο Φιλώτα Φλώρινας – Η ΕΛ.ΑΣ. ξέρει και τους υπόλοιπους δράστες, ανάμεσά τους πάλι και μία γυναίκα
Προθεσμία για την Τετάρτη πήραν οι συλληφθέντες για τη ληστεία της Κοζάνης
Στιγμιότυπο από το κλειστό κύκλωμα καμερών ασφαλείας από την αιματηρή ληστεία σε τράπεζα της Νάουσας Πάρου, την Παρασκευή 10 Αυγούστου 2012, την οποία η ΕΛ.ΑΣ. συσχετίζει με τη διπλή ληστεία στον Βελβενδό Κοζάνης
εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

 

Προθεσμία μέχρι την Τετάρτη για την απολογία τους ζήτησαν και πήραν από την εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Κοζάνης τα τέσσερα άτομα που συνελήφθησαν για τη διπλή ληστεία στο Βελβεντό Κοζάνης. Ανάμεσά τους και δύο καταζητούμενοι για συμμετοχή στη «Συνωμοσία των Πυρήνων της Φωτιάς».

Σε βάρος των τεσσάρων ασκήθηκε ποινική δίωξη για σύσταση εγκληματικής οργάνωσης, ληστεία κατά συρροή, αρπαγή, παράνομη οπλοφορία, απλή σωματική βλάβη, καθώς και για χρήση πλαστού δελτίου αστυνομικής ταυτότητας από δύο κατηγορούμενους.

Οι συλλήψεις

Δύο καταζητούμενοι ως μέλη της οργάνωσης «Συνωμοσία των Πυρήνων της Φωτιάς» είναι ανάμεσα στους τέσσερις συλληφθέντες, Μιχαηλίδη Ιωάννη, Μπουρζούκο Ανδρέα, Πολίτη Δημήτρη και Ρωμανό Νίκο,  για τη διπλή ληστεία που έγινε – από οκτώ συνολικά άτομα – στις 10.00 το πρωί της Παρασκευής στον Βελβενδό Κοζάνης.

Κι οι δύο είχαν θεωρηθεί ύποπτοι για την αιματηρή ληστεία στην Πάρο το περασμένο καλοκαίρι. Οι άλλοι δύο είναι σπουδαστές στην Κοζάνη που ανήκουν στον αντεξουσιαστικό χώρο. Παράλληλα η Αστυνομία ερευνά αν ανάμεσα στους τέσσερις καταζητούμενους ληστές στον Βελβενδό είναι και άτομα που συμμετείχαν στην εμπρηστική επίθεση στο Μall πριν από δύο εβδομάδες ή σε άλλες ανάλογες επιθέσεις στην Αττική.

Ακόμη εξετάζεται αν κάποιοι από αυτούς είχαν εμπλακεί και στη μεταφορά όπλων που είχαν εντοπισθεί τον Νοέμβριο του 2011 στην Πολυτεχνειούπολη.

Σχέση με όλες τις επιθέσεις εκτός από εκείνη στη ΝΔ

Από τις έρευνες της Αστυνομίας βρέθηκε υποπολυβόλο Scorpion, πιστόλια τύπου Beretta και κινέζικες σφαίρες που θεωρείται ότι προέρχονται από την Αλβανία. Σύμφωνα με πηγές της ΕΛ.ΑΣ., οι αστυνομικοί γνωρίζουν την ταυτότητα και των υπολοίπων που συμμετείχαν στη διπλή ληστεία και διαφεύγουν προς το παρόν της σύλληψης. Οπως ανέφερε στο Βήμα το μεσημέρι του Σαββάτου ανώτατος αξιωματικός της ΕΛ.ΑΣ. «ανάμεσα στα άτομα που αναζητούμε για τη διπλή ληστεία είναι και πάλι μία γυναίκα. Εκτιμούμε ότι αρκετοί από τους εμπλεκόμενους σχετίζονται με σοβαρές βομβιστικές και εμπρηστικές επιθέσεις που έχουν σημειωθεί τις τελευταίες εβδομάδες στην Αθήνα, όχι όμως με τους πυροβολισμούς κατά των γραφείων της ΝΔ πριν από τρεις εβδομάδες».

Οι αξιωματικοί της ΕΛ.ΑΣ. μιλούν για μια «άριστα οργανωμένη μαζική επιχείρηση για τη χρηματοδότηση της 5ης γενιάς αντάρτικου πόλης» και εκτιμούν ότι «ίσως βρισκόμαστε μπροστά σε ένα καίριο πλήγμα σε μια προσπάθεια αναβίωσης των ένοπλων οργανώσεων». Μάλιστα οι αστυνομικοί ερευνούν αν οι δράστες της διπλής ληστείας είναι οι ίδιοι με αυτούς (επρόκειτο για τρεις άντρες και μία γυναίκα) που είχαν αρπάξει 110.000 ευρώ από την Αγροτική Τράπεζα στον Φιλώτα Φλωρίνης στις 29 Νοεμβρίου του 2012 . Μάλιστα μετά την ληστεία στο Φιλώτα είχε υπάρξει κινητοποίηση της Αντιτρομοκρατικής Υπηρεσίας αφού από τα βίντεο είχε διαπιστωθεί ότι οι δράστες της ληστρικής επίθεσης πιθανόν να έχουν σχέση με την απόπειρα εμπρησμού στο Μετρό τον Φεβρουάριο του 2012 , από τους ίδιους δράστες που θεωρείται ότι συμμετείχαν στην επίθεση στο Mall. Σύμφωνα με τις ίδιες πηγές, δείγματα DNA δύο εκ των δραστών της ληστείας στη Φλώρινα ταυτοποιήθηκαν με αναζητούμενους υπόπτους για ένοπλες επιθέσεις. Πρόκειται πιθανόν για το θέμα που αναστάτωσε-συμφωνα με πρόσφατη δήλωση του  υπουργού κ Νίκου Δενδια- την ΕΛΑΣ και θεωρήθηκε δείγμα ότι δημιουργούνται νέες ένοπλες οργανώσεις.    Αναφέρεται ακόμη ότι τον Φεβρουάριο του 2009 είχε σημειωθεί εμπρηστική επίθεση στο Αστυνομικό Τμήμα Κοζάνης, όπως κι άλλες 14 ακόμη παρόμοιες ενέργειες στην ευρύτερη περιοχή.

Ο «τοξοβόλος»

Αποτυπώματα των δύο συλληφθέντων αντιεξουσιαστών από την Αθήνα είχαν βρεθεί σε καταλύματα μελών της «Συνωμοσίας των Πυρήνων της Φωτιάς».

Ο ένας από αυτούς είχε συλληφθεί προ διετίας σε επεισόδια στο Σύνταγμα όταν χρησιμοποιώντας τόξο είχε επιχειρήσει να ρίξει βέλος κατά ανδρών των ΜΑΤ. Ο ίδιος είχε επίσης προσαχθεί για επεισόδια στην Πάρνηθα και είχε θεωρηθεί ύποπτος για συμμετοχή στην προ διετίας συμπλοκή με αστυνομικούς στην Πεύκη όταν κι είχε συλληφθεί άλλος αντιεξουσιαστής.

Όταν ο συλληφθείς για τη σημερινή ληστεία είχε θεωρηθεί ύποπτος για τη ληστεία στην Πάρο, είχε αποστείλει μήνυμα σε διαδικτυακό τόπο αντιεξουσιαστών με το οποίο αρνείτο κάθε συμμετοχή.

Σημειώνεται ότι ληστείες από αντιεξουσιαστές έχουν σημειωθεί τα τελευταία χρόνια σε Αθήνα, Εύβοια, Κυκλάδες και άλλες περιοχές της χώρας.

Κλειστά στόματα

Οι συλληφθέντες αρνούνται να πουν οτιδήποτε στους αστυνομικούς... Σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες, περίπου 10 άτομα που κρατούσαν Καλάσνικοφ και είχαν καλυμμένα τα πρόσωπά τους με κουκούλες και μαντίλια χωρίστηκαν σε δύο ομάδες. Η μία ομάδα αρχικά έσπασε με βαριοπούλα την πόρτα εισόδου της Αγροτικής Τράπεζας και αφού ακινητοποίησαν τους υπαλλήλους άρπαξαν άγνωστο χρηματικό ποσό. Σχεδόν την ίδια ώρα τα μέλη της άλλης ομάδας αφαιρούσαν χρήματα από τα ΕΛΤΑ. Στη συνέχεια ξεκίνησε εκτεταμένη αστυνομική επιχείρηση.


Κοινωνία περισσότερες ειδήσεις

εκτύπωσημικρό μέγεθος  μεγάλο μέγεθος

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Κοζάνη: Υπόνοιες για τρομοκρατία πίσω από τη διπλή ληστεία 
Ένοπλη ληστεία στην ΑΤΕbank και τα ΕΛΤΑ 
Στον εισαγγελέα οι τέσσερις συλληφθέντες για τη ληστεία στην Κοζάνη 
Στον εισαγγελέα Εφετών Αθηνών δύο από τους συλληφθέντες για τις ληστείες στην Κοζάνη 
Μητέρα Μπουρζούκου: «Ανησυχώ για τη ζωή του παιδιού μου» 
Αντιτρομοκρατική: Ταυτοποιήθηκε αποτύπωμα του Αν. Μπουρζούκου στη γιάφκα της 25ης Μαρτίου στο Χαλάνδρι 
 
 
σχόλια (127)
 
 
απομένουν 700 χαρακτήρες
Τα πεδία που είναι σημειωμένα με * είναι υποχρεωτικά
 
Τα μηνύματα που δημοσιεύονται στο χώρο αυτό εκφράζουν τις απόψεις των αποστολέων τους. Το ΒΗΜΑ δεν υιοθετεί καθ’ οιονδήποτε τρόπο τις απόψεις αυτές. Ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράζει την γνώμη του, όποια και να είναι αυτή. Δεν δημοσιεύονται συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια και όσα είναι γραμμένα με κεφαλαία γράμματα. Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται όποτε εντοπίζονται.
     
    και ποτε εγιναν αυατ? | 06/02/2013 07:51
    και για πεετε μας ποτε και που εγιναν αυτες οι 14 "παρομοιες ενεργειες " στην περιοχη. διοτι εμεις οι κοζανιτες δεν πηραμε χαμπαρι κατι! απο τα επεισοδεια του 2008 το μονο αξιοσημειωτο ειναι η επιθεση τριων χρυσαυγιτων σε μπαρ της πολης πριν κανα διμηνο με τον εναν απο αυτους να τραβα μαχαιρι και να απειλει νεαρο θαμωνα-ανευ λογου ολα αυτα- και να φευγει με ασθενοφορο τελικα. εφαγε 10 μηνες με αναστολη. μηπως "φτιαχνεται κλιμα" διοτι η παρουσια ενεργου νεολαιιστικου αντιφασιστικου κινηματος εδω εχει μαζεψει τα φιδια πασης αποχρωσης στις φωλιες του?
    soyrdos
    απάντηση10
     
     
    τι λες βρε συκοφαντη | 05/02/2013 23:10
    "Αναφέρεται ακόμη ότι τον Φεβρουάριο του 2009 είχε σημειωθεί εμπρηστική επίθεση στο Αστυνομικό Τμήμα Κοζάνης, όπως κι άλλες 14 ακόμη παρόμοιες ενέργειες στην ευρύτερη περιοχή. " ζω στην κοζανη δεκαδες χρονια. ειχα καταστημα διπλα στο ατ μεχρι που μεταφερθηκε περσι. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΕΜΠΡΗΣΤΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΟΥΤΕ "ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ" (ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ 14!!!) ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ Φυσικα και κανεις απο τους 4 συλληφθεντες δεν ειναι απο την κοζανη. αν θελετε να προετοιμασετε κλιμα γιατι η παρουσια των παιδιων εδω (που κανουν συγκεντρωσεις, χαριστικα παζαρια,προβολες και συμμετεχουν ενεργα καιφανερα χωρις να εχουν αναστατωσει με ποινικα αξιοποινες ενεργειες) εχει κοψει τη φορα στους νεοναζι καντε το διακριτικοτερα
    kozanitis
    απάντηση10
     
     
    Μητέρα Μπουρζούκου: «Ανησυχώ για τη ζωή του παιδιού μου» | 03/02/2013 19:16
    Όπως και οι μάνες των παιδιών που ο κανακάρης σου σημάδεψε με ΑΚ-47 άλλωστε. Αλλά ξέρω ξέρω, οι παράπλευρες απώλειες είναι αποδεκτές σε μια επανάσταση; τι αξία έχει μια ανθρώπινη ζωή εάν αυτή δεν ανήκει σε "ταξικό αδέρφι". Σου εύχομαι ολόψυχα, ΜΑΝΑ, να μην σου φέρουν ποτέ στα ΕΚΑΒ θύμα του δραστήριου, κοινωνικού και ευαίσθητου σε διάφορα θέματα, όπως το μεταναστευτικό και άλλα, ΓΙΟΥ σου!
    Χρήστος Κελαϊδίτης
    απάντηση133
     
     
    ησύχασα | 03/02/2013 18:24
    Από την ώρα που είδα τις φωτογραφίες ησύχασα, ζω σε ασφαλές κράτος, απο εδώ και πέρα δεν θα φοβάμαι τίποτα, η αστυνομία είναι 100% αποτελεσματική, δεν θα ξαναγίνουν ληστείες, δεν θα δολοφονηθούν 'άλλοι ηλικιωμένοι για 30 ευρώ. Ζω σε ένα πετυχημένο κοινωνικό κράτος. Μόνο ένα μικρό προβληματάκι υπάρχει με την ιατρική περίθαλψή μας και την ληστοφορολογία των εξαθλιωμένων και σύντομα ρακοφόρων συμπολιτών μας. Δηλαδή το 99% από εμάς.
    ναδίρ
    απάντηση412
     
     
    Απλές διαπιστώσεις για ένα θλιβερό κράτος | 03/02/2013 16:59
    Μία πολιτεία που αντιμετωπίζει έστω και τον χειρότερο εγκληματία με τόσο μίσος και με εμφανή σημάδια κακοποίησης , ελάχιστα απέχει από τις μουσουλμανικές υποανάπτυκτες κοινωνίες που κόβουν τα δάχτυλα των ληστών . Ακόμη κι αν καταδικάζω τις πράξεις τους , οι φωτογραφίες τους με έκαναν να τους συμπαθήσω . Αν μια πολιτεία θεωρεί ότι ο αυταρχισμός και η κατασκευή αποδιοπομπαίων τράγων λύνει τα προβλήματα , αυταπατάται .Απλώς γεννά περισσότερο μίσος και βία .Αλλά απ'ότι βλέπω η κοινή γνώμη και οι ναζιστικών αντιλήψεων αναγνώστες επιχαίρουν .Σύντομα όμως ο αυταρχισμός στρέφεται και εναντίον αυτών που τώρα χειροκροτούν . Είναι απλώς θέμα χρόνου
    Ευδαίμων
    απάντηση68
     
     
    Eleos poia | 03/02/2013 16:25
    ta kaimena ta xtipimena... ena pragma tha rotiso.. ta paidakia xtipithikan giati itan poli irema kata ti diarkeia tis sillipsis tous, sigoura itan aoploi den eferan kamia antistash k oi treloi astinomikoi "fasistes" opws tous apokaloun oi aristerosirizaioi.... plakosane auta ta hrema k aggelika prosopakia ta opoia stis daidiloeis einai toso irema, einai aopla, den vriyoune, einai eirinika k poli euaisthita e... pff aisxos re paidia......milaei k i i mana tou enos oti fovatai gia ti zoi t! otan ta estelnes stis petromaxies me to tokso sta xeria sto sintagma de fovosouna mori? sapia koinonia
    Sapia koinonia me arxhgo tin dithen aristera...
    απάντηση54
     
     
    καθαρίστε την Ελλάδα από τα σκουπίδια! | 03/02/2013 14:56
    "διορία να απολογηθούν"? και να πουν τι δηλαδή? Μάκαρι να γίνει δημοψήφισμα σύντομα για την επαναφορά της θανατικής ποινής. Αυτοί είναι σάπιοι ως το μεδούλι. Οσο ο λύκος μπορεί να γίνει αρνί, άλλο τόσο μπορούν να σωφρονιστούν αυτά τα σκουλίκια. Θα τους ταίζει ο φορολογούμενος 50χρόνια στα οποία αυτοί θα "εκπαιδεύουν" τους συγκρατούμενους τους!!Αλλά θα μου πεις, τι περιμένω απο τη χώρα που αφήνει κατά λάθος ελεύθερους Ρουπα/Μαζιώτη, και σε μερικά χρόνια θα αρχίσουν να απολύουν και τους 17Ν...?
    Mιχάλης
    απάντηση118
     
     
     
    δεν αρκούν οι προσπάθειες μας συναγωνιστές | 03/02/2013 14:44
    γράψτε τουλάχιστον 20 σχόλια ο καθένας με διαφορετικά ψευδώνυμα μπας και κοροϊδέψουμε κανέναν αφελή. Η κοινωνία δυστυχώς αναρχοποιείται και αντί να καταδικάζει τέτοιες αντισυστημικές ενέργειες, όχι μόνο τις επικροτεί, αλλά πολλοί, μιλάμε για εκατοντάδες χιλιάδες, ήδη τις εφαρμόζουν στις διαδηλώσεις. Οι ανόητοι ψηφοφόροι μας μόνο να γκρινιάζουνε απ΄τον καναπέ ξέρουνε, όλη τη βρομοδουλειά (πακιστανοί κλπ) την κάνουμε εμείς και τρώμε και το ξύλο απ'τους ανιφασίστες. Μήπως να πηγαίναμε στα γυμναστήρια πιο συχνά; Μήπως ο αρχηγός να έδινε δωρεάν είσοδο μόνο για Έλληνες στο μπουρδέλο του για να ξελαμπικάρουμε με καμιά ουκρανίδα πού και πού και να μας υποστηρίξουνε περισσότεροι στερημένοι Έλληνες;
    σεξουαλικά πεινασμένος εθνικιστής
    απάντηση127
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    ΜΠΑΤΣΟΙ - ΔΙΚΑΣΤΕΣ = SS | 03/02/2013 14:20
    καλά ρε υπάνθρωποι, τα παιδιά αυτά ανεξαρτήτως αν ειναι ένοχοι για την ληστεία, χτυπήθηκαν ανελεητα και βάναυσα από σαδιστές βασανιστές που αύριο θα βασάνιζαν και εσάς αν σας έπιαναν σε κάποια διαδήλωση, ακόμα και να μην είχατε κάνει τίποτα και εσείς κάθεστε και καθυβρίζεται αυτα τα μικρά παιδιά και δεν έχετε τίποτα να πειτε για την βαρβαρότητα της χουντικής αστυνομιας? είστε άξιοι της μοίρας σας ανθρωπάκια, εύχομαι σε όλους σας να σας βρεί οτι χειρότερο μέσα στο 2013, να μπαινουν τα βράδια στα σπίτια σας πεινασμένοι μετανάστες και να σας γδέρνουν ζωντανούς πριν σας ληστεύουν..να βιάζονται και να δέρνονται τα παιδιά σας και εσεις οι ίδιοι, καθε μέρα, παλιο-φασιστόμουτρα, εθελόδουλα κατακαθια
    ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΤΡΟΜΟ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ
    απάντηση811
     
     
    Ποιές οι ευθύνες της Ελληνικής δικαιοσύνης; | 03/02/2013 14:05
    Καταλαβαίνω την αγανάκτησή πολλών εδω μέσα, ωστόσο οι ποινές δεν μπορεί να έχουν παραδειγματικό χαρακτήρα σε ένα δίκαιο ποινικό σύστημα, και πρέπει να είναι με βάση το καταστατικό και τις κατευθυντήριες γραμμές των νόμων του κράτους. Ωστόσο, ο αλήτης με το τόξο έχει ήδη μια απόπειρα δολοφονίας, κάμπτοντας το τόξο και στοχέυοντας πρός τους αστυνομίκούς. Το πρόβλημα είναι ότι αλητήριοι σπάνε, καίνε και λεηλατούν και δεν καταδικάζονται. Οι Ελληνική δικαιοσύνη έχει ευθύνες για την αγανάκτηση που νιώθουμε και την κατάσταση ατιμωρησίας που επικρατεί.
    Βασίλης Καζιάς
    απάντηση73
     
     
    kyriakos | 03/02/2013 12:57
    Ολες οι καμερες στα παλαβα τωρα: λαφαζανη, σκουρλετη κλπ της οργανωσης για τη μπαχαλοποιηση της χωρας. Βαζω στοιχημα οτι καποιοι απ' αυτους ειναι τοσο στοκοι που θα τους υπερασπιστουν!!!
    kyriakos
    απάντηση73
     
     
    ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ | 03/02/2013 12:49
    :Να φανταστώ ότι αν οι συγκεκριμένοι ήταν ακροδεξιοί και έλεγαν ότι έκαναν την ληστεία για να χτυπήσουν την πλουτοκρατία των τραπεζών και να μοιράσουν τα λεφτα στους φτωχούς,και είχαν πάνω τους τα ίδια δημάδια κακοποίησης από τους αστυνομικούς θα λέγατε ''ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ'';,''ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΚΑΚΟΙ ΜΠΑΤΣΟΙ'',''ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑΝ ΠΟΥ ΕΚΛΕΨΑΝ ΤΟΥΣ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ'',''ΜΗΝ ΤΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΜΙΣΟΣ'',''Η ΑΤΙΜΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΗΣΕ ΝΑ ΠΑΡΑΒΟΥΝ ΤΟΝ ΝΟΜΟ'' και όλες αυτές τις αριστερίστικες σαχλαμάρες ή θα μιλούσατε για το ''αυγό'' του φιδιου΄'',για ''ναζισμους'',τον ''ερχομό του Χιτλερ'' για φούρνους και για κρεματόρια από τα οποία κινδυνεύει η ''ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ'' ΜΑΣ; Επίσης αν ήθελαν να κλέψουν χρήμματα για να συνεχίσουν την ''ένοπλη επαναστασή'' τους ας πουλούσαν την περιουσία των γονιών τους στα Β.Π και ας έπαιρναν τις δικές τους χρηματικές καταθέσεις,αλλά κορόιδα είναι να τους σταματήσει ο μπαμπάκας το χαρτζηλίκι και να έχαναν τις διακοπές τους στην Αράχωβα και την Σαντορίνη;
    sakis
    απάντηση93
     
     
    Ληστευουν ακομα και νοσοκομεια!!!!! | 03/02/2013 12:16
    22/1/2013..... Κάθειρξη δέκα ετών και τεσσάρων μηνών επέβαλε το Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων Θεσσαλονίκης σε 24χρονο αναρχικό, ο οποίος κατηγορείτο ότι διέπραξε ένοπλη ληστεία τον Ιούλιο του 2010 σε λογιστήριο του πανεπιστημιακού νοσοκομείου «ΑΧΕΠΑ» της Θεσσαλονίκης, απ” όπου απέσπασε 8.000 ευρώ....... Ο νεαρός φοιτητής, που κρατείται στις φυλακές Κορυδαλλού, δικάστηκε δια πληρεξουσίου δικηγόρου, ενώ η έφεσή του αποφασίστηκε να μην έχει αναστέλλουσα δύναμη.... Ο ίδιος είχε συλληφθεί και κατηγορηθεί, μαζί με τέσσερα ακόμη άτομα, για την επίθεση με γκαζάκια, τον Οκτώβριο του 2010, σε σταθμευμένο όχημα της ΔΕΗ κοντά σε εργοτάξιο της Επιχείρησης στην παραλιακή λεωφόρο της Θεσσαλονίκης.
    κοζα νοστρα/βιλα αμαλιας
    απάντηση328
     
     
    ηρωας!αοπλος | 03/02/2013 10:34
    ποσο χρονων ειναι αυτα τα καλα παιδακια?20-24-29?? και κλεβουν..και σκοτωνουν??ετσι για πλακα..γιατι βαριουνται να πανε να δουλεψουν...και κρυβονται πισω απο τον τιτλο του αναρχικου δηθεν..φαντασου να γινουν και 40 χρονων...με οπλοπολυβολα θα κυκλοφορουν στους δρομουςη τιμωρια τους πρεπει να ειναι μεγαλη προς παραδειγματισμο των υπολοιπων που τους εχουν προτυπα δυστυχως. τοξοβολε!!! εσυ ησουν ο εκτελεστης της χαριστικης βολης οσο και αν το απαρνιεσαι!!!!!!
    ΑΕΤΟΣ
    απάντηση4513
     
     
     
    Περίεργα πράγματα ... | 03/02/2013 09:57
    Γεγονος είναι ότι αυτη η γενιά είναι η μοναδική στον κόσμο που κληρονομαει απο τους πενηνταεξηνταρηδες το μεγαλύτερο χρέος του πλανήτη χωρις να έχει ποτέ της συνάψει ούτε ένα δάνειο. Ως εκ τουτου επιδεικνύει έναν δυναμισμό άνευ προηγούμενου όχι τόσο εναντίον των γονιών της όσο εναντίον κάποιου συστήματος που υποτίθεται ότι ευθύνεται για τις συνέπειες, τον περιβόητο νεοφιλελευθερισμο. Δεν είναι διόλου τυχαίο ότι πρωταγωνιστες στο κύμα βίας δεν είναι τα θύματα αυτής της κρίσης, οι άνεργοι κάτω των 25, αλλα κυρίως οι απόγονοι εκείνων που την προκάλεσαν, τα παιδιά δηλαδη της ιθαγενους ελίτ. Την ώρα που οι γονιοι τους εξάγουν τον παρά στην Ελβετία εκείνοι επιδίδονται στην τοξοβολία ...
    Χαραλαμπος
    απάντηση429
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    Όπως είχε τραγουδήσει η Μελίνα... | 03/02/2013 08:54
    "Η ιστορία τέλειωσε, τα ζώα στα κλουβιά" Απλά δείτε τις φωτογραφίες των τεσσάρων ληστών καλασνικοφορων. Οι φωτογραφίες των αναρχικών απο τα βόρεια προάστεια που τώρα καταλαβαίνουν οτι επιτέλουν δεν είμαστε λαός της πλάκας. Δεν χρειαζόμαστε εξτρεμιστες νεοναζί για να κάνουμε τη δουλειά μας. Μπράβο στην αστυνομία.
    Trantos
    απάντηση4416
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
     
    YΠΟΚΡΙΣΙΑ ΨΕΥΤΟΑΡΙΣΤΕΡΩΝ | 03/02/2013 03:53
    Όχι δεν ψηφίζω Χρυσή Αυγή.αλλά αν η Χρυσή Αυγή όμως δηλώσει ότι η γη είναι στρογγυλή δεν θα διαφωνήσω απλά και μονο επειδή το είπε η Χρυσή Αυγή. Από εκεί και πέρα οποιος έχει ματια βλέπει πιο είναι το άκρο στην Ελλάδα. Από την μια η ΧΑ που ρίχνει 3 κλωτσιές σε κάνα πάγκο και σκούζει όλο το σύμπαν για "φασισμό", από την άλλη η άκρα αριστερά των δεκάδων νεκρών από τρομοκράτες, αναρχικούς μολοτοφορους, καλασνικοφόρους, λαθρομετανάστες κλπ. στην οποια προσφέρει κάλυψη η αξιωματική αντιπολίτευση του 27%. ΥΓ:Απλώς στην Ελλάδα υπάρχει μια αντίστροφη αναλογία της ακροδεξιάς βίας με την ακροαριστερή.Ενώ η ακροδεξιά βία ποιοτικά και ποσότικά είναι ελαχιστη σε σύγκριση με την ακροαριστερή παρ'όλα αυτά ένα γεγονός που θα προκληθεί απο κάποιον ακροδεξιό ακόμα και να δεν είναι σοβαρής σημασίας θα μεγιστοποιηθεί δυσανάλογα απο τα κανάλια σε σύγκριση σε κάτι αντίστοιχο της άκρας αριστεράς.ΠΧ Για το χυτήριο ή για μερικές κλωτσιές σε μερικούς πάγκους με λαθραία προιόντα αν άκουγες τα κανάλια και τα κόμματα θα νόμιζες ότι βγαίνουν τα τάνκς στους δρόμους και έρχεται το Γ ΡΑΙΧ αλλά για τις μπουνιές στον Γερμανό πρόξενο δηλ της ισχυρότερης οικονομικά χώρας στην Ευρώπη,το ''ΝΤΟΥ'' στο ΥΠΕΘΑ απο ''αγανακτισμένους'' εργάτες με βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ,οι Βόμβα στο MALL,οι εμπρηστικές επιθέσεις με γκαζάκια σε σπίτια δημοσιογράφων,οι μολότωφ στο σπίτι του αδεφού του Κεδίκογλου,οι πυροβολισμοί με καλάσνικοφ στην Ν.Δ,η εκτέλεση του ταξιτζή στην Πάρο από αναρχικό,η εν ψυχρώ εκτέλεση απο αντιεξουσιαστή τον περασμένο ιούνιο 5 ανθρώπων στην κύπρο,το κάψιμο 4 ανθρώπων στην μαρφίν μαζί με το αγέννητο παιδάκι όλα αυτά θεωρούνται ''μεμονωμένα'' περιστατικά απο την ψευτοαριστερά.ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ!!!
    sakis
    απάντηση5215
    Απαντήσεις  1 | Εμφάνιση όλων
     
     
    Η ντροπή της δικαιοσύνης | 03/02/2013 03:49
    3 φορές είχε συλληφθεί στο παρελθόν ο ξεβράκωτος Τοξοβόλος και τις τρεις φορές αφέθηκε ελεύθερος από την αστεία ελληνική δικαιοσύνη. Εάν αυτο συνεβαινε σε οποιαδηποτε σοβαρη χωρα τυπου ΗΠΑ ή Βρετανια, θα είχε σεισθει το σύμπαν. Είναι ντροπη και σκάνδαλο. Μάλιστα την τριτη φορα που συνελήφθει, η δικαιοσυνη πιστεψε το παραμυθι του, οτι και καλα το τοξο που ειχε ηταν ψευτικο και το τσεκουρι που ειχε στην κατοχη του του το εβαλαν οι αστυνομικοι......! Ποσο αχρηστος και μπούφος μπορει να εισαι σαν δικαστικος για να παραμυθιαστεις με αυτες τις μπουρδες;
    Ανώνυμος / η
    απάντηση549