Ο Ολυμπιακός πήρε την πρώτη θέση στον τελικό του τουρνουά που έγινε στην Κρήτη, καθώς οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν στον τελικό της Ούνικς Καζάν με 70-65, έχοντας για κορυφαίο παίκτη τον Βασίλη Σπανούλη.

Ο Ολυμπιακός έδειξε ένα διαφορετικό πρόσωπο απέναντι στην Ούνικς Καζάν σε σχέση με το παιχνίδι της Παρασκευής με την Χάποελ Ιερουσαλήμ. Οι Ερυθρόλευκοι βασιζόμενοι στην άμυνά τους επικράτησαν με 70-65 της Ούνικς Καζάν, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σπανούλη. Παρότι η ομάδα του έχασε διαφορά 14 πόντων με το συγκρότημα του Πρίφτη να φέρνει το ματς στο 61-63, ο αρχηγός των Πειραιωτών έβαλε τη σφραγίδα του με ένα ντράιβ και ένα τρίποντο, τελειώνοντας την υπόθεση νίκη και χαρίζοντας το 3ο διεθνές τουρνουά της Κρήτης στον Ολυμπιακό.

Στα αρνητικά τα 19 λάθη της ομάδας του Πειραιά, σε ένα παιχνίδι πάντως που απέδειξαν οι νικητές ότι μπορούν να παίξουν και άμυνα. Πρώτος σκόρερ ο Βασίλης Σπανούλης με 17 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Γιάνις Τίμα με 11.

Μοναδική αλλαγή στην πεντάδα του Μπλατ σε σχέση με το παιχνίδι απέναντι στην Χάποελ, ήταν ο Βασίλης Σπανούλης αντί του Γιάνις Στρέλνιεκς. Έχοντας δίπλα του τους Γκος, Τίμα, Πρίντεζη και ΛεΝτέι η ομάδα του Πειραιά είχε θέματα στην άμυνα με το καλημέρα, με την Ούνικς να προηγείται 6-2. Με βολές ο Γκος μείωσε στους 2 και ο Σπανούλης με τρίποντο διαμόρφωσε το 8-7.

Πρίντεζης (10-9) και Στρέλνιεκς (12-11), κράτησαν τη διαφορά στον πόντο, με τον Λετονό να πραγματοποιεί το 14-13.

Ο Ολυμπιακός έχανε τις μάχες στην ρακέτα του και απώλεσε πολλά ριμπάουντ στα πρώτα λεπτά (7 επιθετικά η Ούνικς στο 14-15), όμως η είσοδος του Τουπάν και η καλύτερη άμυνα, επέφεραν το 16-18 στα «2 Αοράκια» που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Οι Ερυθρόλευκοι ανέβασαν επιθετικό ρυθμό, βοήθησε η άμυνά τους σε αυτό, ο Σπανούλης έμοιαζε… 20άρης και με δύο τρίποντα (είχε ήδη 3/3) πέτυχε το 19-24.

Μία ακόμα καλή άμυνα, όμορφο τρανζίσιον επίθεσης και ο αμαρκάριστος Τίμα έκανε το 19-27 εν μέσω αποθέωσης στο Ηράκλειο.

Ο Λετονός φόργουρντ έδωσε το +10 για την ομάδα του Πειραιά (19-29), αλλά ο Λόκετ έκοψε το σερί των τυπικά φιλοξενούμενων για το 21-29. Ο Τίμα παρέμεινε το ίδιο επικίνδυνος, με ένα γκολ φάουλ έστειλε το ματς στο 23-32.

Ο Ντέιβιντ Μπλατ πέρασε στον πάγκο τον Σπανούλη για τελευταία τέσσερα λεπτά του ημιχρόνου, δύο βολές του Πρίντεζη έπραξαν το 27-36 και ένα κλέψιμο και ντράιβ του Τουπάν το 29-38. Ο Σελέκετο έστειλες τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με απόσταση 6 πόντων (32-38), με τον Ολυμπιακό πάντως να δείχνει πως κάτι ωραίο φτιάχνεται ενόψει της νέας σεζόν.

O Τίμα μπήκε το ίδιο… καυτός στο παιχνίδι, πέτυχε ένα τρίποντο για το 32-41 και ο Μιλουτίνοφ για πρώτη φορά έδωσε στην ομάδα του αέρα 11 πόντων (32-43).

Σημαντικό για την περίοδο, ήταν ότι ο Ολυμπιακός είχε φοβερή κυκλοφορία και οι αποστάσεις τού έδιναν το δικαίωμα να βρίσκει τους ελεύθερους παίκτες. Η πάσα πάρε-βάλε του Γκος στον Πρίντεζη έφερε το 36-46 και το φόλοου του Μιλουτίνοφ το 36-48, η Ούνιξ μέσω του Εντούρ το 38-48 για να απαντήσει απευθείας ο ΛεΝτέι με γκολ φάουλ για το +13 (38-51). Ο Αμερικανός σέντερ έδωσε συνέχεια στο τρίποντο του Στρέλνιεκς και με ένα δικό του σουτ από τα 6,75μ η διαφορά έφτασε στο +14 (43-57) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Από τους 14 πόντους, η Ούνιξ με ένα σερί 8-0 μείωσε σε 51-57 στα πρώτα δύο λεπτά της 4ης περιόδου. Ο Σπανούλης ανέλαβε δράση και έγραψε με ντράιβ το 51-59, ο Γκος τον μιμήθηκε για το 53-61, με τον Αμερικανό γκαρντ βέβαια να κάνει λάθος στην επόμενη επίθεση του Ολυμπιακού. Σκόραρε πάντως στη συνέχεια για το 53-63, αλλά με δύο σερί κακές ενέργειές του (λάθος πρώτα, αντιαθλητικό μετά) η Ούνικς ροκάνισε την απόσταση στους 4 πόντους (59-63).

Ο Εντούρ με χουκ διαμόρφωσε το 61-63 με 4 λεπτά να απομένουν για τη λήξη με τις δύο ομάδες να μένουν στο μηδέν για 2μιση αγωνιστικά λεπτά.

Ο Σπανούλης με προσωπική ενέργεια έκανε το 61-65, ο Ετζίμ μείωσε εκ νέου στους 2 (63-65 με 1:28 για το τέλος), με τον Αμερικανό της Ούνιξ να λέει κάτι στον Μιλουτίνοφ και να ανάβει τα αίματα στο Ηράκλειο.

Ο Σπανούλης ήρθε πρόσωπο με πρόσωπο με τον Εντούρ και του… απάντησε με τον ιδανικότερο τρόπο.

Τρίποντο από τα 8 μέτρα, το ματς στο 63-68 με τον αρχηγό να του το αφιερώνει.

Από τις βολές ο ΛεΝτέι πέτυχε το 63-70, η Ούνιξ μείωσε στους 5 (65-70), οι Ερυθρόλευκοι παρά το 19ο τους λάθος δεν είχαν άλλη απώλεια και κατέκτησαν το 3ο διεθνές τουρνουά της Κρήτης.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 32-38, 43-57, 65-70

Ούνικς Καζάν (Πρίφτης): Σεργκέεφ 3, Μόργκαν 8, Ετζιμ 9, Λόκετ 8, Εντούρ 12, Πονγκρασόφ 5, Κλιμένκο, Σμιθ 8, Μπίλι, Κοστσέεφ, Κολέσνικοφ 9, Σελεκέτο 3.
Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς Γκος 9, Τουπάν 3, Σπανούλης 17, Τίμα 11, Μιλουτίνοφ 7, Στρέλνιεκς 7, Βεζένκοφ , Πρίντεζης 6, Μάντζαρης, ΛεΝτέι 10.