Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν το παιχνίδι όντας σκληροί στην άμυνα και πήραν γρήγορο προβάδισμα στην αναμέτρηση με 7-6 επί της Ρεάλ Μαδρίτης. Όμως η «Βασίλισσα» αντεπιτέθηκε και πήρε γρήγορα ξανά το προβάδισμα με 14-7 στο 5′. Στη συνέχεια η Ρεάλ ανέβασε κατακόρυφα το ρυθμό του παιχνιδιού και την επιθετική της συγκομιδή ανεβάζοντας τη διαφορά μέχρι και τους 13 πόντους (24-11) σε σύντομο χρονικό διάστημα. Η περίοδος έκλεισε με τους Ισπανούς μπροστά στο σκορ με 30-13, όντας εξαιρετικοί πίσω από τα 6,75 όπου είχαν 6/7.

Στη δεύτερη περίοδο αν και ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε σε ορισμένους τομείς οι Ισπανοί συνέχιζαν να είναι μπροστά με μεγάλες διαφορές. Στο 15′ η «Βασίλισσα» ήταν μπροστά με 18 (40-22). Ο Ολυμπιακός είχε σε καλή μέρα τον Λουκ Σίκμα μετά από πολύ καιρό, όμως οι Ισπανοί ήταν ασταμάτητοι και έφτασαν τη διαφορά μέχρι και στο +21 (47-26). Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την πρωταθλήτρια Ευρώπης να κάνει ό,τι θέλει και να προηγείται με 52-30 με τον Αμπάλντε πρώτο σκόρερ με οκτώ πόντους, ενώ ο Σίκμα για τον Ολυμπιακό είχε 10 με πέντε ριμπάουντ.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν στοιχειωδώς πιο εύστοχος και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 13 (66-53), σε ένα δεκάλεπτο όπου έφτανε να χάνει μέχρι και με 24 πόντους διαφορά από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού Κώστας Παπανικολάου έβαλε κάποια σουτ και έφτασε τους 10 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Πίτερς που συμπλήρωσε άλλους οκτώ. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Μαδριλένους να είναι μπροστά στο σκορ με 68-55 έχοντας κορυφαίο παίκτη τον Μούσα με 16 πόντους.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο έπειτα από το πρώτο δεκάλεπτο και μείωσε στους επτά (71-64) στο 33′. Κάπου εκεί η Ρεάλ βρήκε στο πρόσωπο του Χεζόνια τον πρωταγωνιστή που έψαχνε στο τέλος του παιχνιδιού να την τραβήξει και να την οδηγήσει στη νίκη. O Oλυμπιακος όμως ούτε εκεί παραδόθηκε και έφτασε στο 37ο λεπτό να είναι στο -6 (82-76). Στο τέλος όμως οι Πειραιώτες ηττήθηκαν τελικά με 90-85 από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Πατέρνικο, Ράκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-13, 52-30, 68-55, 90-85

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 3 (1), Φερνάντεθ 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Αμπάλδε 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καμπάσο 12 (4/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη), Χεζόνια 16 (2/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Ροντρίγκεθ 2 (1/5 σουτ, 2 ασίστ), Ντεκ 14 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Πουαριέ 7 (9 ριμπάουντ), Εντιαγέ 3, Μούσα 20 (4/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1/6 τρίποντα, 2/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κάναν 6 (3/4 δίποντα), Λαρεντζάκης 2 (1/6 σουτ), Μήτρου-Λονγκ 6 (2/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ασίστ, 1 λάθος), Παπανικολάου 25 (2/4 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπραζντέικις 4 (1/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Πίτερς 12 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 4 (2/7 δίποντα), Σίκμα 10 (5/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 μπλοκ), ΜακΚίσικ 9 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ)